واحد مراقبت پنوماتیک

اشتراک :

واحد مراقبت پنوماتیک چیست؟

به بیانی ساده این واحد مسئولیت مراقبت از هوای فشرده ورودی به عملگر ها را دارد؛ چرا که عملگر ها دارای حساسیت بسیار بالایی هستند و ورود هرگونه آلودگی به آنها می تواند باعث ایجاد اختلال در روند آنها باشد. هوا در مناطق مختلف خواص منحصر به فردی دارد؛ برای مثال در شهری مثل تهران هوا آلوده و حاوی گرد و غبار زیادی است یا در شهر های شمالی و جنوبی که نزدیک دریا هستند هوا بسیار مرطوب است، در صورتیکه هوای مورد نیاز برای کار کردن تجهیزات پنوماتیکی دارای استاندار های خاصی است که واحد مراقبت موظف به تنظیم خصوصیات هوا است.

فیلم معرفی واحد مراقبت پنوماتیک و اجزا و نحوه انتخاب

به طور معمول واحد های مراقبت از سه بخش اصلی رگلاتور، فیلتر و روغن زن تشکیل شده اند.

 1. فیلتر: مسئولیت فیلتراسیون هوای ورودی به سیستم و پاکسازی از گرد و غبار، رطوبت و هر نوع آلودگی را دارد.
 2. رگلاتور: به آن تنظیم کننده فشار هوا نیز می گویند چراکه موظف است فشار ورودی به سیستم را ثابت نگه دارد. لازم به تاکید است که فشار کاری سیستم های پنوماتیکی بین 1 تا 12 بار است.
 3. روغن زن: هوای مصرفی در عملگر ها در این قسمت تا حدودی چرب می شود تا قطعات و واشر های لاستیکی به کار رفته در سیستم پنوماتیک دچار خشکی بیش از حد حین عملکرد نشوند و در نتیجه عمر بیشتری خواهند داشت.

در ادامه هر بخش را به طور مجزا توضیح می دهیم.

فیلتر

هوای فشرده تولید شده، هنگام ترک از کمپرسور؛ گرم، کثیف و دارای رطوبت است که می تواند باعث کاهش عمر تجهیزاتی از قبیل شیر ها و سیلندر ها شود. (مقداری از رطوبت هوا حین تراکم در کمپرسور به صورت آب در کف کمپرسور جمع می شود ولی مقداری از رطوبت در هوا باقی می ماند.) به همین علت قبل از اینکه بتوان از هوای فشرده استفاده کرد، نیاز به فیلتر شدن، تنظیم فشار و در مواردی روان کاری (ترکیب شدن با روغن) دارد. وجود یک فیلتر در خط، هوای فشرده را تمیز می کند، به طوریکه با تحت فشار قرار دادن هوا و به دام انداختن ذرات جامد (مانند گرد و غبار و خاک) و سیالاتی (مانند آب و روغن)، سیال مصرفی را پاکسازی می کند. در خط هوای فشرده، فیلتر در نزدیکی رگلاتور، روغن زن، شیر کنترل جهت و عملگر هایی مانند سیلندر و موتور نصب می شود. 

اندازه المان های فیلتر در مقدار اندازه ذرات خارجی جدا شده موثر است؛ به این ترتیب که اگر سایز منافذ موجود روی فیلتر 20 میکرون باشد، ذارت کوچکتر از 20 میکرون فیلتر نخواهند شد.

به طور کلی سه نوع فیلتر وجود دارد:

 1. فیلتر عمومی (حذف آب و ذرات)
 2. فیلتر رطوبت گیر (حذف روغن)
 3. فیلتر حذف بخار

در شکل زیر نماد شماتیک به کار رفته برای فیلتر با تخلیه اتوماتیک و تخلیه دستی را مشاهده می کنیم.

فیلتر با تخلیه اتوماتیک و تخلیه دستی

رگولاتور

رگولاتور فشار، نوعی شیر کنترل فشار می باشد. به بیانی ساده هدف از قرار دادن رگلاتور در واحد مراقبت این است که فشار سیستم را بدون توجه به بالا و پایین شدن فشار اولیه، ثابت و یکنواخت نگه دارد. دبی هوای عبوری و میزان فشار قابل تنظیم در رگلاتور را در کاتالوگ محصول ذکر می کنند تا مصرف کننده انتخابی درست برای سایز رگلاتور مورد استفاده داشته باشد.

با توجه به اینکه هیچ گونه روانکاری در رگلاتور رخ نمی دهد؛ نکته قابل توجه جهت افزایش طول عمر رگلاتور این است که به طور مرتب دیافراگم آن را چرب کنید.

در شکل زیر نماد شماتیک رگولاتور و فیلتر را همراه با هم مشاهده می کنیم.

نماد شماتیک رگلاتور و فیلتر

روغن زن

بعد از فیلتر و رگلاتور آنچه در سیستم قرار می گیرد روغن زن است. در سیستم های پنوماتیکی امکان آسیب رسیدن به دلیل ایجاد اصطکاک در سیستم زیاد است و روغن زن با برطرف کردن عامل اصطکاک از آسیب رسیدن به سیستم جلوگیری می کند.

در شکل زیر بخش های مختلف روغن زن را مشاهده می کنیم.

بخش های مختلف روغن زن

شکل زیر با بزرگ نمایی تصویر بالا، فرایند روغن زنی را نشان می دهد.

نحوه تزریق روغن به هوا توسط سوزن روغن زن

توصیه هایی برای نحوه نگهداری و مراقبت روغن زن

 • جهت شستشو از الکل و تینر استفاده نشود.
 • لوله روغن پاش پس از زمانی حالت اولیه خود را از دست داده و باید تعویض گردد.
 • بیشتر از حد مجاز روغن در روغن پاش ریخته نشود.
 • تنظیم پیچ روغن پاش را بنا به مصرف می بایست باز نمود.
 • ویسکوزیته بالای روغن باعث می گردد مکش با مشکل مواجه شود و هوای فشرده مقدار چربی مناسب را نداشته باشد، درنتیجه خرابی قطعات را به دنبال خواهیم داشت.
 • سعی گردد روغن انتخابی تمیز و عاری از هر نوع کثیفی باشد، چون تجربه نشان داده به علت وجود آلودگی در روغن و وارد شدن به سیستم هوای فشرده، نقاط حساس در شیرآلات پس از زمانی کوتاه خراب می شود.

لیست محصولات واحد مراقبت پنوماتیک

شرکت هایپر صنعت فامکو بزرگ ترین تامین کننده انوع واحد مراقبت پنوماتیک با برند های معتبر و مطرح می باشد، در ذیل تعدادی از محصولات موجود در این مجموعه طبقه بندی شده است.

واحد مراقبت پنوماتیک دو تکه نیودیل Metalwork
واحد مراقبت پنوماتیک دو تکه اسکیل ایر Metalwork
فیلتر پنوماتیک رگولاتور نیودیل Metalwork 
روغن زن پنوماتیک SKP
رگولاتور پنوماتیک Metalwork
واحد مراقبت پنوماتیک Airtac
واحد مراقبت پنوماتیک SAKO
واحد مراقبت پنوماتیک Festo
واحد مراقبت پنوماتیک دو تکه SKP
روغن زن پنوماتیک نیودیل Metalwork
رگولاتور اسکیل ایرMetalwork
واحد مراقبتMetalwork
رگولاتور نیودیل Metalwork
فیلتر اسکیل ایر Metalwork
فیلتر نیودیل Metalwork
روغن زن اسکیل ایر Metalwork
رگولاتور پنوماتیک SKP
واحد مراقبت Metalwork سری Syntesi
واحد مراقبت سه تکه اسکیل ایر Metalwork
واحد مراقبت سه تکه نیودیل Metalwork
فیلتر پنوماتیک SKP

 • واحد مراقبت پنوماتیک چیست؟

  واحد مراقبت یک تجهیز صنعتی است که در سیستم های پنوماتیک پیش از عملگرها قرار گرفته تا هوای ورودی به سیلندرها را از هر نوع آلودگی و رطوبت احتمالی پاکسازی کند تا عملکرد جک ها و سایر عملگرها دچار اختلال نشوند. به طور کلی سه وظیفه اصلی واحد مراقبت عبارت است از خشک کردن هوای فشرده، فیلتراسیون هوا از انواع آلودگی ها و در نهایت روغن زنی هوای فشرده.

 • اجزای اصلی واحد مراقبت در سیستم پنوماتیک چیست؟

  واحد مراقبت پنوماتیک از سه بخش فیلتر، رگلاتور و روغن زن تشکیل شده است. واحد مراقبت می تواند به صورت دوتکه یا سه تکه باشد که واحدهای مراقبت دوتکه به دلیل ابعاد کوچکتر، در دسته پرفروش ترین ها قرار می گیرند.

 • پارامترهای اصلی برای انتخاب واحد مراقبت پنوماتیک کدام است؟

  برای داشتن انتخاب صحیحی از واحد مراقبت پنوماتیک باید سایز واحد مراقبت را مشخص کرد که کوچکترین سایز واحد مراقبت ¼ اینچ است. در گام بعدی بهتر است دو تکه یا سه تکه بودن واحد مراقبت را مشخص کرد که در صورت داشتن محدودیت فضا، واحد مراقبت دو تکه مناسب تر است.

 • برندهای با کیفیت واحد مراقبت پنوماتیک کدام است؟

  از بهترین برندهای با کیفیت واحد مراقبت پنوماتیک می توان به برند متالورک ایتالیا و ایرتک تایوان اشاره نمود؛ که هایپر صنعت فامکو قادر به تامین این برندها می باشد. برای مشتریانی که تمایل به خریدهایی با قیمت کمتر و همچنین کیفیت عالی دارند محصولات ساخت کشور چین مانند برند ایرکنترل موجود است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

دیدگاه کاربران
ابراهیم علیخانی
 ارسال شده در : پنجشنبه 20 آذر 1399

سلام، رگلاتور با قابلیت خروجی ۱ تا ۴ بار و دبی خروجی ۹۰۰ لیتر در دقیقه با واحد مراقبت رطوبت گیر یک قلو می باشم، لطفا مشخصات فنی و قیمت را اعلام فرماید.

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 22 آذر 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

فرید راکی کریمی
 ارسال شده در : جمعه 11 مهر 1399

سلام، لیست قیمت محصولات میخواستم.

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 12 مهر 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

نرگس تاران
 ارسال شده در : دوشنبه 01 اردیبهشت 1399

سلام، ممنون از توضیحتون. یه سئوال داشتم! میشه اجزای واحد مراقبت رو مجزا خریداری کرد؟ قیمت واحد های مراقبت تقریبا چقدر هستش؟

مدیر سایت
 ارسال شده در : دوشنبه 01 اردیبهشت 1399

دوست عزیز اگر منظور شما از خرید اجزای واحد مراقبت، خرید روغن زن، فیلتر و رگلاتور به صورت جدا هست، بله امکان پذیر می باشد. در زمینه قیمت هم که پرسیدید باید خدمت شما عرض کنیم که همانطوری که داخل سایت توضیح داده شده، متناسب با سایز، برند و دو یا سه تکه بودن محدوده ی قیمت متفاوتی رو شامل می شود که حداقل قیمت در تاریخ امروز 250 هزار تومن می باشد. در هر حال، در صورتی که قصد خرید واحد مراقبت را داشتید با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.