واحد مراقبت پنوماتیک

اشتراک :

واحد مراقبت پنوماتیک چیست؟

به بیانی ساده این واحد مسئولیت مراقبت از هوای فشرده ورودی به عملگر ها را دارد، چرا که عملگر ها دارای حساسیت بسیار بالایی هستند و ورود هرگونه آلودگی به آن ها می تواند باعث ایجاد اختلال در روند عملکرد آن ها باشد. هوا در مناطق مختلف خواص منحصر به فردی دارد، برای مثال در شهری مثل تهران هوا آلوده و حاوی گرد و غبار زیادی است یا در شهر های شمالی و جنوبی که نزدیک دریا هستند هوا بسیار مرطوب است، در صورتیکه هوای مورد نیاز برای کار کردن تجهیزات پنوماتیکی دارای استاندار های خاصی است که واحد مراقبت موظف به تنظیم خصوصیات هوا است. ورود ذرات گرد و غبار، رطوبت یا مواد شیمیایی می تواند آسیب جدی به قطعات وارد کند، به عنوان مثال ذرات جامد می توانند روی بدنه تجهیزات خراشیدگی و آسیب مکانیکی ایجاد کنند و همین خراشیدگی منجر به نفوذ آب و رطوبت شده و در نهایت باعث خوردگی می شود. این ذرات خورده شده یا به اصطلاح اکسید شده، در نقطه ای جمع شده و به این ترتیب باعث کاهش دبی عبوری خواهند شد. همین مثال ساده نشان می دهد که حضور کوچکترین آلودگی در سیستم می تواند آثار مخرب بی شماری داشته باشد که برای پیشگیری از آن می توان از واحد مراقبت استفاده کرد.

فیلم معرفی واحد مراقبت پنوماتیک و اجزا و نحوه انتخاب

به طور معمول واحد های مراقبت از سه بخش اصلی رگلاتور، فیلتر و روغن زن تشکیل شده اند. تا سه ویژگی کیفیت، کمیت و فشار را تحت کنترل یا اصلاح قرار دهند. کیفیت هوا به معنای پاکسازی هوای ورودی به تجهیزات، کمیت به معنای دبی هوای عبوری و فشار نیز حداقل و حداکثر فشار هوای ورودی را شامل می شود.

 1. فیلتر: مسئولیت فیلتراسیون هوای ورودی به سیستم و پاکسازی از گرد و غبار، رطوبت و هر نوع آلودگی را دارد.
 2. رگلاتور: به آن تنظیم کننده فشار هوا نیز می گویند چراکه موظف است فشار ورودی به سیستم را ثابت نگه دارد. لازم به تاکید است که فشار کاری سیستم های پنوماتیکی بین 1 تا 12 بار است.
 3. روغن زن: هوای مصرفی در عملگر ها در این قسمت تا حدودی چرب می شود تا قطعات و واشر های لاستیکی به کار رفته در سیستم پنوماتیک دچار خشکی بیش از حد حین عملکرد نشوند و در نتیجه عمر بیشتری خواهند داشت.

اجزای واحد مراقبت پنوماتیک

در ادامه هر بخش را به طور مجزا توضیح می دهیم.

فیلتر

هوای فشرده تولید شده، هنگام ترک از کمپرسور، گرم، کثیف و دارای رطوبت است که می تواند باعث کاهش عمر تجهیزاتی از قبیل شیر ها و سیلندر ها شود. (مقداری از رطوبت هوا حین تراکم در کمپرسور به صورت آب در کف کمپرسور جمع می شود ولی مقداری از رطوبت در هوا باقی می ماند.) به همین علت قبل از اینکه بتوان از هوای فشرده استفاده کرد، نیاز به فیلتر شدن، تنظیم فشار و در مواردی روان کاری وجود (ترکیب شدن با روغن) دارد. وجود یک فیلتر در خط، هوای فشرده را تمیز می کند، به طوریکه با تحت فشار قرار دادن هوا و به دام انداختن ذرات جامد (مانند گرد و غبار و خاک) و سیالاتی (مانند آب و روغن)، سیال مصرفی را پاکسازی می کند. در خط هوای فشرده، فیلتر در نزدیکی رگلاتور، روغن زن، شیر کنترل جهت و عملگر هایی مانند سیلندر و موتور نصب می شود. آنچه در خصوص فیلتر ها حائز اهمیت است، تخلیه محفظه ی پایین فیلتر است، چرا که آلودگی های جدا شده توسط فیلتر در محفظه پایین فیلتر جمع می شود و عدم تخلیه آن منجر به برگشت آلودگی به هوا خواهد شد، البته این تخلیه می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک باشد که قطعا اتوماتیک بودن این تخلیه بر قیمت نهایی محصول تاثیر گذار است.

اندازه المان های فیلتر در مقدار اندازه ذرات خارجی جدا شده موثر است، به این ترتیب که اگر سایز منافذ موجود روی فیلتر 20 میکرون باشد، ذارت کوچکتر از 20 میکرون فیلتر نخواهند شد.

به طور کلی سه نوع فیلتر وجود دارد:

 1. فیلتر عمومی (حذف آب و ذرات)
 2. فیلتر رطوبت گیر (حذف روغن)
 3. فیلتر حذف بخار

در شکل زیر نماد شماتیک به کار رفته برای فیلتر با تخلیه اتوماتیک و تخلیه دستی را مشاهده می کنیم.

فیلتر با تخلیه اتوماتیک و تخلیه دستی

رگولاتور

رگولاتور فشار، نوعی شیر کنترل فشار می باشد. به بیانی ساده هدف از قرار دادن رگلاتور در واحد مراقبت این است که فشار سیستم را بدون توجه به بالا و پایین شدن فشار اولیه، ثابت و یکنواخت نگه دارد. دبی هوای عبوری و میزان فشار قابل تنظیم در رگلاتور را در کاتالوگ محصول ذکر می کنند تا مصرف کننده انتخابی درست برای سایز رگلاتور مورد استفاده داشته باشد.

با توجه به اینکه هیچ گونه روانکاری در رگلاتور رخ نمی دهد، نکته قابل توجه جهت افزایش طول عمر رگلاتور این است که به طور مرتب دیافراگم آن را چرب کنید.

در شکل زیر نماد شماتیک رگولاتور و فیلتر را همراه با هم مشاهده می کنیم.

نماد شماتیک رگلاتور و فیلتر

فیلتر رگلاتور

نمونه دیگری از انواع اجزای واحد مراقبت، فیلتر رگلاتور است، همانطور که از نام آن مشخص است، اجزای تشکیل دهنده ی آن فیلتر و رگلاتور است که به ترتیب ابتدا فیلتر و در قسمت بالای آن رگلاتور قرار میگیرد، هوای فشرده نیز وارد فیلتر شده و در این مرحله آلودگی ها و رطوبت موجود در آن حذف خواهد شد، در نهایت هوای تصفیه شده وارد رگلاتور می شود تا فشار سیال نیز در این مرحله تنظیم شود، نکته ی قابل توجه در این است که در این مرحله، افت فشاری که به دلیل عبور از فیلتر ایجاد شده بود، نیز جبران خواهد شد.
 

روغن زن

بعد از فیلتر و رگلاتور آنچه در سیستم قرار می گیرد روغن زن است. در سیستم های پنوماتیکی امکان آسیب رسیدن به دلیل ایجاد اصطکاک در سیستم زیاد است و روغن زن با برطرف کردن عامل اصطکاک از آسیب رسیدن به سیستم جلوگیری می کند.

عملکرد روغن زن

درون روغن زن مخزنی وجود دارد که روغن از مخزن به سمت بالا کشیده می شود و سپس به صورت قطره های ریز در هوا اسپری می شود. روند به این ترتیب است که با توجه به فشار کاری داخل مخزن، روغن به سمت بالا رانده می شود و به کمک پیچ تنظیم، میزان حجم روغن ورودی کنترل شده و با تشکیل قطرات روغن و حرکت آن ها به سمت لوله ونتوری، روغن به صورت قطرات بسیار ریز در هوا اسپری خواهد شد و به این ترتیب هوا تا حد مدنظر طراح و اپراتور چرب می شود.

پیچ تنظیمی در قسمت بالای روغن زن تعبیه شده که به کمک آن می توان میزان حجم روغن ورودی را تنظیم کرد، علاوه بر این یک محفظه شیشه ای در قسمت بالای روغن تعبیه شده تا اپراتور قادر به مشاهده نحوه عملکرد روغن زن باشد.

در صورتی که کاربر برای اولین بار قصد استفاده از روغن زن را دارد، باید مخزن روغن را پر کره و به این منظور الزاما باید پیش از پر کردن روغن، فشار محبوس در روغن زن را تخلیه کنیم. برای تخلیه ی این فشار، پیچی در قسمت بالای روغن زن قرار گرفته که با باز کردن آن فشار تخلیه خواهد شد.
 

در شکل زیر بخش های مختلف روغن زن را مشاهده می کنیم.

بخش های مختلف روغن زن

شکل زیر با بزرگ نمایی تصویر بالا، فرایند روغن زنی را نشان می دهد.

نحوه تزریق روغن به هوا توسط سوزن روغن زن

توصیه هایی برای نحوه نگهداری و مراقبت روغن زن

 • جهت شستشو از الکل و تینر استفاده نشود.
 • لوله روغن پاش پس از زمانی حالت اولیه خود را از دست داده و باید تعویض گردد.
 • بیشتر از حد مجاز روغن در روغن پاش ریخته نشود.
 • تنظیم پیچ روغن پاش را بنا به مصرف می بایست باز نمود.
 • ویسکوزیته بالای روغن باعث می گردد مکش با مشکل مواجه شود و هوای فشرده مقدار چربی مناسب را نداشته باشد، درنتیجه خرابی قطعات را به دنبال خواهیم داشت.
 • سعی گردد روغن انتخابی تمیز و عاری از هر نوع کثیفی باشد، چون تجربه نشان داده به علت وجود آلودگی در روغن و وارد شدن به سیستم هوای فشرده، نقاط حساس در شیرآلات پس از زمانی کوتاه خراب می شود.

بهترین روش انتخاب واحد مراقبت

برای داشتن انتخاب صحیح از واحد مراقبت توجه به این نکته حائز اهمیت است که با توجه به نیاز هر بخش از صنعت می توان از واحد مراقبت کامل که شامل فیلتر، رگلاتور و روغن زن است، استفاده کرد و در موارد دیگر از بخش های دیگری چون فیلتر، روغن زن، رگلاتور و فیلتر رگلاتور به طور مجزا استفاده کرد.

بعد از اینکه مشخص شد به کدام بخش از واحد مراقبت نیاز داریم، باید سایز واحد مراقبت را تعیین کنیم که سایزها بر اساس اینچ طبقه بندی می شوند.

نکته ی قابل توجه در خصوص سایز اتصالات واحد مراقبت، این است که نباید تنها سایز واحد مراقبت را مدنظر قرار داد، بلکه دبی از عوامل موثر برای انتخاب واحد مراقبت است. البته باید اشاره کرد که انتخاب اتصالاتی با سایز بزرگتر، مشکلی برای واحد مراقبت ایجاد نخواهد کرد و فقط منجر به افزایش هزینه های خرید خواهد شد.

لیست محصولات واحد مراقبت پنوماتیک

شرکت هایپر صنعت فامکو بزرگ ترین تامین کننده انوع واحد مراقبت پنوماتیک با برند های معتبر و مطرح می باشد، در ذیل تعدادی از محصولات موجود در این مجموعه طبقه بندی شده است.

واحد مراقبت پنوماتیک دو تکه نیودیل Metalwork
واحد مراقبت پنوماتیک دو تکه اسکیل ایر Metalwork
فیلتر پنوماتیک رگولاتور نیودیل Metalwork 
روغن زن پنوماتیک SKP
رگولاتور پنوماتیک Metalwork
واحد مراقبت پنوماتیک Airtac
واحد مراقبت پنوماتیک SAKO
واحد مراقبت پنوماتیک Festo
واحد مراقبت پنوماتیک دو تکه SKP
روغن زن پنوماتیک نیودیل Metalwork
رگولاتور اسکیل ایرMetalwork
واحد مراقبتMetalwork
رگولاتور نیودیل Metalwork
فیلتر اسکیل ایر Metalwork
فیلتر نیودیل Metalwork
روغن زن اسکیل ایر Metalwork
رگولاتور پنوماتیک SKP
واحد مراقبت Metalwork سری Syntesi
واحد مراقبت سه تکه اسکیل ایر Metalwork
واحد مراقبت سه تکه نیودیل Metalwork
فیلتر پنوماتیک SKP

 • واحد مراقبت پنوماتیک چیست؟

  واحد مراقبت یک تجهیز صنعتی است که در سیستم های پنوماتیک پیش از عملگرها قرار گرفته تا هوای ورودی به سیلندرها را از هر نوع آلودگی و رطوبت احتمالی پاکسازی کند تا عملکرد جک ها و سایر عملگرها دچار اختلال نشوند. به طور کلی سه وظیفه اصلی واحد مراقبت عبارت است از خشک کردن هوای فشرده، فیلتراسیون هوا از انواع آلودگی ها و در نهایت روغن زنی هوای فشرده.

 • اجزای اصلی واحد مراقبت در سیستم پنوماتیک چیست؟

  واحد مراقبت پنوماتیک از سه بخش فیلتر، رگلاتور و روغن زن تشکیل شده است. واحد مراقبت می تواند به صورت دوتکه یا سه تکه باشد که واحدهای مراقبت دوتکه به دلیل ابعاد کوچکتر، در دسته پرفروش ترین ها قرار می گیرند.

 • پارامترهای اصلی برای انتخاب واحد مراقبت پنوماتیک کدام است؟

  برای داشتن انتخاب صحیحی از واحد مراقبت پنوماتیک باید سایز واحد مراقبت را مشخص کرد که کوچکترین سایز واحد مراقبت ¼ اینچ است. در گام بعدی بهتر است دو تکه یا سه تکه بودن واحد مراقبت را مشخص کرد که در صورت داشتن محدودیت فضا، واحد مراقبت دو تکه مناسب تر است.

 • برندهای با کیفیت واحد مراقبت پنوماتیک کدام است؟

  از بهترین برندهای با کیفیت واحد مراقبت پنوماتیک می توان به برند متالورک ایتالیا و ایرتک تایوان اشاره نمود؛ که هایپر صنعت فامکو قادر به تامین این برندها می باشد. برای مشتریانی که تمایل به خریدهایی با قیمت کمتر و همچنین کیفیت عالی دارند محصولات ساخت کشور چین مانند برند ایرکنترل موجود است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز:

دیدگاه کاربران
حمید مومیوند
 ارسال شده در : جمعه 21 خرداد 1400

سلام، وقت بخیر. در مورد نوع روغنی که باید در محفظه واحد مراقبت استفاده شه توضیحی ندادید. امکانش هست بفرمایید چه نوع روغنی و از کجا خریداری کنیم؟ ممنون.

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 22 خرداد 1400

سلام جناب مومیوند عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

ابراهیم علیخانی
 ارسال شده در : پنجشنبه 20 آذر 1399

سلام، رگلاتور با قابلیت خروجی ۱ تا ۴ بار و دبی خروجی ۹۰۰ لیتر در دقیقه با واحد مراقبت رطوبت گیر یک قلو می باشم، لطفا مشخصات فنی و قیمت را اعلام فرماید.

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 22 آذر 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

فرید راکی کریمی
 ارسال شده در : جمعه 11 مهر 1399

سلام، لیست قیمت محصولات میخواستم.

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 12 مهر 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

نرگس تاران
 ارسال شده در : دوشنبه 01 اردیبهشت 1399

سلام، ممنون از توضیحتون. یه سئوال داشتم! میشه اجزای واحد مراقبت رو مجزا خریداری کرد؟ قیمت واحد های مراقبت تقریبا چقدر هستش؟

مدیر سایت
 ارسال شده در : دوشنبه 01 اردیبهشت 1399

دوست عزیز اگر منظور شما از خرید اجزای واحد مراقبت، خرید روغن زن، فیلتر و رگلاتور به صورت جدا هست، بله امکان پذیر می باشد. در زمینه قیمت هم که پرسیدید باید خدمت شما عرض کنیم که همانطوری که داخل سایت توضیح داده شده، متناسب با سایز، برند و دو یا سه تکه بودن محدوده ی قیمت متفاوتی رو شامل می شود که حداقل قیمت در تاریخ امروز 250 هزار تومن می باشد. در هر حال، در صورتی که قصد خرید واحد مراقبت را داشتید با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.