فن کویل

اشتراک :

فن کویل چیست؟

فن کویل یکی از اجزای سیستم تهویه مطبوع می باشد که برای سرمایش و گرمایش ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی، بیمارستان ها، کارخانجات، و غیره استفاده می شود و وظیفه انتقال حرارت و تهویه مطبوع در ساختمان را بر عهده دارد.

انواع فن کویل

فن کویل ها از لحاظ ظاهری و نوع قرار گیری در محل نصب به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 1. سقفی زمینی
 2. دیواری
 3. زمینی
 4. کاستی
 5. سقفی
انواع فن کوئل
فن کویل سقفی زمینی فن کویل دیواری
فن کویل سقفی زمینی فن کویل دیواری
اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر
فن کویل زمینی فن کویل کاستی
فن کویل زمینی فن کویل کاستی
اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر

 • فن کویل زمینی

این مدل فن کویل معمولا به شکل مستطیل می باشد و به صورت روکار و توکار موجود است که مدل رو کار در سه حالت روبه رو زن، بالا زن، شیبدار موجود است.

 • فن کویل سقفی زمینی

فن کویل سقفی زمینی به صورت افقی در سقف و عمودی در زمین قرار می گیرند و در دو مدل روکار و توکار موجود هستند، معمولا در زیر سقف کاذب نصب می شوند و فقط فیلترهای آن قابل مشاهده است.

 • فن کویل دیواری

فن کویل دیواری جزء جدیدترین تکنولوژی های فن کویل می باشد که بسیار مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است. فن کویل دیواری از لحاظ ظاهری مانند اسپیلت دیواری است و در بسیاری از مواقع قابل تشخیص نیستند.

 • فن کویل کاستی

فن کویل های کاستی در دو حالت یک طرفه و چهار طرفه موجود هستند که دارای سیستم های چهار لوله و دو لوله هستند.

 •    ف ن کویل سقفی  

فن کویل های سقفی در سه مدل توکار، روکار و کانالی با ظرفیت های متعدد تولید می شوند که در زیر سقف و روی سقف نصب می گردند. فن کویل های کانالی و سقفی تو کار در زیر سقف کاذب نصب می گردند و فن کویل های رو کار قابلیت نصب در زیر سقف و روی زمین را دارا می باشند.

نحوه انتخاب فن کویل

بهتر است در انتخاب فن کویل به یک سری موارد مانند نوع فن کویل از لحاظ کاربرد در محیط و نحوه قرار گیری، زیبایی، بدنه، قدرت موتور، ظرفیت فن کویل و قیمت آن توجه شود. زیبایی ظاهری فن کویل بسیار اهمیت بالایی دارد چون یکی از اجزاء ساختمان محسوب می شود. بدنه فن کویل بهتر است فلزی و یکدست باشد تا مانع ایجاد صدا و لرزش در فن کویل شود، همچنین بهتر است همانگونه که در متن بالا ذکر شد از فن کویلی با قدرت موتور چند دور و بی صدا استفاده شود تا صدای کمتری در محیط اطراف ایجاد کند. یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب فن کویل ظرفیت آن می باشد که باید متناسب با زیر بنای ساختمان تعیین شود تا بتواند سرمایش یا گرمایش محیط را به درستی انجام دهد، ظرفیت فن کویل بر حسب مکعب هوادهی در دقیقه می باشد که با CFM نشان داده می شود، جدول زیر ظرفیت فن کویل را متناسب با زیربنای ساختمان به طور تقریبی نشان می دهد:

جدول ظرفیت فن کویل
ظرفیت فن کویل (CFM) حداکثر زیر بنای مورد استفاده (متر مربع)
200 12
300 20
400 28
600 40
800 56
1000 70
1200 80
1400 95
1600 110
1800 120
2000 140

مزایای فن کویل
 • این سیستم نیاز به کانال کشی ندارد فقط نیاز به یک سری لوله کشی و برق کشی در ساختمان دارد به همین ترتیب فضای بسیار کمی از ساختمان را اشغال می کند. 
 • تنوع بسیار زیادی در مدل ها دارد و بسته به محیط می توانیم مدل مورد نظر را انتخاب کنیم.
 • از لحاظ مصرف انرژی بسیار بهینه می باشد زیرا می توانیم متناسب با نیاز هر قسمت از ساختمان فن کویل آن اتاق یا آن محیط را روشن کنیم و نیاز نیست کل فن کویل های ساختمان شروع به کار کنند و برق زیادی مصرف شود.

نحوه انتخاب فن کویل

طرز کار فن کویل

در حالت کلی سیستم فن کویل به صورت برودتی وحرارتی عمل می کند و وظیفه گرمایش و سرمایش محیط را بر عهده دارد، دمای هوای محیط را می توانیم با کلید سلکتوری یا ترموستات تنظیم کنیم. طرز کار سیستم فن کویل به این شکل است که ابتدا آب گرم یا سرد از طریق لوله های ورودی از موتورخانه مرکزی وارد لوله های مسی می شود و پس از گردش درون لوله های مسی گرما یا سرمای خود را از دست می دهند و از طریق لوله های خارجی به موتورخانه مرکزی باز می گردند، در این حین فن هوا را از طریق ورودی فن کویل به داخل مکش می کند وبه درون فین های آلومینیومی به گردش در می آورد و سپس انتقال گرما یا سرما را به محیط اطراف انجام می دهد. دور فن متناسب با دمای محیط تغییر می کند.

طرز کار فن کویل

در حالت کلی بهتر است از فن کویل زمانی استفاده شود که نیاز داشته باشیم هر محیط جداگانه ای از ساختمان درجه حرارت خاص خود را داشته باشد. طرز کار کلی فن کویل به این صورت می باشد که هوا از میان لوله های مسی حاوی آب سرد در تابستان و لوله های مسی حاوی آب گرم در زمستان عبور کرده و هوای سرد و گرم را در تابستان و زمستان تامین می کند. حتما در زمان خرید فن کویل به نوع لوله کشی محل مورد نظر دقت شود تا متناسب با چپ گرد یا راست گرد بودن لوله ها فن کویل مناسب را انتخاب کنید

.

اجزاء فن کویل

اجزای مهم فن کویل عبارتند از:

 1. فن
 2. کویل حرارتی
 3. فیلتر
 4. الکتروموتور
 5. ترموستات / کلید سلکتوری
 6. شیر هوا گیری دستی
 7. پلنیوم باکس

در ادامه به تشریح تفصیلی هر کدام از این اجزاء می پردازیم.

 • فن

فن وظیفه گردش هوا در فن کویل را بر عهده دارد. در حالت کلی فن ها به دو صورت چپ گرد و راست گرد متناسب با نوع فن کویل مورد استفاده قرار می گیرند. جنس فن ها معمولا فلزی یا غیر فلزی است که فن کویل هایی که فن فلزی دارند قیمت بالاتری نسبت به فن کویل هایی با فن غیر فلزی دارند زیرا فن های فلزی مقاومتشان در برابر درجه حرارت بالای آب زیاد است و در مناطق سرد که درجه حرارت آب در بعضی از مواقع تا 80 درجه سانتی گراد می رسد ممکن است این درجه بالای آب باعث تغییر شکل و آسیب دیدگی فن پلاستیکی شود. فن ها معمولا در دو نوع کم فشار و پر فشار تولید می شوند. به قسمتی که فن در آن قرار می گیرد هوزینگ گفته می شود.

فن

 • کویل حرارتی

کویل قطعه ای است که از یک سری لوله های مسی با فین های آلومینیومی تشکیل شده است که محل عبور سیال در فن کویل می باشد. تعداد لوله ها و نحوه آرایش آنها در فن کویل، تعداد فین ها، جنس لوله ها همگی وجه تمایز کویل ها در برند های مختلف فن کویل می باشد، در حالت کلی نحوه کار کویل به این صورت می باشد که لوله ها به کلکتور خروجی و ورودی متصل می شوند و یکی از لوله ها وظیفه تامین آب سرد در تابستان و آب گرم در زمستان و دیگری وظیفه برگشت آب به موتورخانه مرکزی را بر عهده دارد. در بعضی از موارد از دو کویل در فن کویل استفاده می شود زیرا نیاز است به طور همزمان هوای سرد و هوای گرم تامین شود، به این مدل فن کویل چهار لوله ای گفته می شود.

کویل

تفاوت فن کویل چهار لوله ای با دو لوله ای این است که دو لوله ای دارای یک کویل می باشد و فقط هوای گرم یا هوای سرد را تامین می کند اما چهار لوله ای از دو کویل تشکیل شده است که به طور همزمان می تواند هوای سرد و هوای گرم محیط را تامین کند. از لحاظ قیمت فن کویل چهار لوله ای قیمت بالاتری نسبت به دو لوله ای دارد.

 • فیلتر

فیلتر وظیفه جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون فن کویل را بر عهده دارد که در مسیر ورودی فن کویل قرار می گیرد و مانع ورود گرد و غبار به درون فن کویل می شود. بهتر است از فیلترهایی استفاده شود که قابل شستشو و تمیز کردن باشند، زیرا باید هر مدت یکبار قبل از روشن شدن دستگاه فیلترها را تمیز کنیم تا گرد و غبار روی آن ها از بین برود. فیلترها در دو مدل پلاستیکی و فلزی در بازار موجود هستند.

فیلتر فن کویل

 • موتور

الکتروموتور در فن کویل وظیفه انتقال توان و انرژی را بر عهده دارد و باعث چرخش فن و حرکت کل سیستم می شود که در دور های مختلف از سه دور تا حداکثر هشت دور موجود می باشد. بهتر است از الکتروموتوری با دور بالا و صدای کم استفاده شود تا صدای تولیدی کل مجموعه زیاد نباشد و محیط اطراف را درگیر نکند. موتور از یک سری شفت و بلبرینگ تشکیل شده است که بهتر است از بلبرینگ بسیار مطمئن در موتور استفاده شود تا صدای تولیدی موتور کمتر و کارایی موتور بالاتر رود.

موتور فن کویل

 • ترموستات/ کلید سلکتوری

از ترموستات در فن کویل های سقفی و کانالی و از کلید سلکتوری در فن کویل های زمینی استفاده می شود که جهت کنترل دور فن کویل، خاموش و روشن کردن فن کویل از ترموستات و کلید سلکتوری استفاده می شود.

ترموستات فن کویل

کلید فن کویل

تفاوت فن کویل با سایر سیستم های تهویه مطبوع از لحاظ سادگی و انعطاف پذیری دستگاه می باشد زیرا فن کویل در انواع مختلفی تولید می شود و متناسب با نوع نیاز در ساختمان به صورت افقی، عمودی، سقفی، زمینی و دیواری در محل مورد نظر قرار می گیرد. در شکل زیر نمای کلی از طرز کار فن کویل را مشاهده می کنید:

اجزاء فن کویل

 • پلنیوم باکس

باکس نگهدارنده فن و الکترموتور را پلنیوم باکس می گویند که وظیفه آن جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون فضا می باشد به این صورت که هوای برگشتی از محیط را به سمت فیلتر ها هدایت می کند و مانع ورود آن ها به محیط می شود. پلنیوم باکس این امکان را فراهم می سازد که فیلتر ها بر روی فن کویل نصب گردند.

 • شیر هوا گیری دستی

جهت خارج نمودن هوای درون فن کویل که سبب آسیب رساندن به کویل ها و جلوگیری از عملکرد آن ها می گردد از شیر هواگیری استفاده می شود.

تعمیر و نگهداری فن کویل

بهتر است سالی یک بار دستگاه فن کویل را سرویس کنیم تا با مشکل جدی در دستگاه مواجه نشویم و همانگونه که در بالا ذکر شد بهتر است که هر مدت یکبار فیلتر دستگاه را تمیز کنیم تا گرد و غبار به درون دستگاه نفوذ نکند و باعث خرابی سیستم نشود. همچنین از جمله مشکلاتی که ممکن است در فن کویل به وجود بیاید خراب شدن سیستم مولد، اختلال در لوله ها و سیستم انتقال گرما، ایجاد رسوب در دستگاه و درست کار نکردن یا خرابی فن می باشد که در صورت بروز این موارد بهتر است با کارشناسان هایپر صنعت فامکو تماس حاصل فرمایید تا مشکلات ایجاد شده در سیستم را برطرف نمایند.

 • فن کویل چیست؟

  فن کویل یکی از انواع محصولات سرمایشی و گرمایشی محیط می باشد که در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین وظیفه انتقال حرارت و تهویه مطبوع در ساختمان را بر عهده دارد.

 • انواع فن کویل کدام است؟

  فن کویل ها در چهار مدل کاستی، زمینی، سقفی زمینی و دیواری ارائه می گردند که پرکاربردترین آنها فن کویل زمینی و کاستی می باشد.

 • نحوه انتخاب فن کویل چیست؟

  هنگام انتخاب فن کویل باید به نکاتی از جمله نوع کاربرد و محل قرار گیری، ابعاد و ظرفیت فن کویل توجه کرد.

 • مزایای فن کویل چیست؟

  عدم نیاز به لوله کشی، کم حجم بودن، مصرف برق کم، تنوع مدل و غیره از جمله مزایای فن کویل می باشد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز: