انواع سردخانه

اشتراک :

فروش انواع سردخانه

قبل از احداث سردخانه باید ابتدا انواع آن را شناسایی کرد و بنا به نوع کاربرد مورد نظر اقدام به انتخاب، طراحی و ساخت آن نمود.

تقسیم بندی سردخانه از نظر کاربرد

سردخانه کوتاه مدت یا گمرکی

زمانی که محصولات احتیاج به نگهداری در زمان کوتاه مدتی هستند و بعد از مدت زمان اندکی به بازار یا مکانی دیگر انتقال داده شوند از سردخانه کوتاه مدت یا سردخانه گمرکی استفاده می شود و لازم به ذکر است که در این سردخانه ها محصولات تا دمای بیشتر از نقطه انجمادشان نگهداری می گردند.

سردخانه دولتی ( ذخیره ای)

برای کنترل بازار در زمان هایی که تقاضا برای محصول زیاد است از سردخانه ذخیره ای استفاده می گردد. دولت به وسیله انبار سازی محصولات در سردخانه های خود در فصولی که محصولات به وفور یافت می شوند، هم از خراب شدن و ازدیاد ضایعات جلو گیری می کند و هم در زمان هایی که تقاضا از تولید محصول بیشتر می شود با تزریق محصولات سردخانه های خود موجب کنترل و بعضا شکستن قیمت بازار می گردد.

سردخانه یخ سازی

این نوع که به سردخانه کوچک نیز معروف است و در عموم به آنها دستگاه یخساز نیز گفته می شود، از سیستم تبرید تراکمی در ظرفیت های پایین بهره می برد و برای تولید قطعات یخ و یا همچنین در ساختمان سازی برای سرد سازی بتن استفاده می شود.

سردخانه اجاره ای

این نوع سردخانه صرفا برای اجاره دادن به کشاورزان و دارندگان محصولات فاسد شدنی ساخته می شود و به دلیل سود آوری ساخت آنها رو به افزایش می باشد. سردخانه اجاره ای یا سردخانه عمومی برای نگهداری محصولات غذایی و سبزیجات در مدت نسبتا طولانی مورد استفاده قرار می گیرد. این سردخانه ها دارای قیمت معینی می باشد که این قیمت عموما بنابر وزن محصول و همچنین نوع محصول تعیین می گردد و در صورتی که طبق اصول و برنامه ریزی اقدام به نگهداری محصولات در سردخانه عمومی شود، محصولات افت کیفیت بسیار کمی را پیدا می کنند و می توان در فصولی که محصول برداشت نمی شود آن را به بازار ارائه کرد و از سود بهتری بهره برداری کرد.

سردخانه از نظر دمای نگهداری محصولات به سه نوع زیر تقسیم بندی می شود:

 •  سردخانه بالای صفر
 •  سردخانه زیر صفر
 •  تونل انجماد

انواع سردخانه

سردخانه بالای صفر

این نوع سردخانه برای نگهداری محصولاتی مانند میوه و سبزیجات معمولی، کنسرو و غیره استفاده می شود و در دمای 2- تا 15 درجه سانتی گراد محصولات را تازه و با کیفیت حفظ می کند. یخچال های مورد استفاده در سوپر مارکت ها و فروشکاه های بزرگ برای نگهداری مواد غذایی و پروتئینی از این قبیل سردخانه ها می باشند زیرا معمولا در فروشگاه ها نیازی به نگهداری طولانی مدت مواد غذایی نمی باشد و نوع مصرف کوتاه مدت می باشد.

سردخانه زیر صفر

برای نگهداری محصولاتی که احتیاج به انجماد طولانی مدت دارند که این محصولات نیز اغلب فراورده های گوشتی، برخی از مواد دارویی و مواد غذایی مانند کره، بستنی، پنیر و برخی از میوه ها می باشند از سردخانه زیر صفر استفاده می شود. لازم به ذکر است که مدت زمان نگهدای دراین نوع سردخانه از نوع طولانی مدت می باشد و جهت نگهداری مواد غذایی یا موارد نام برده در بلند مدت استفاده می شود. دمای سردخانه های زیر صفر متناسب با نوع موادی که در آن ها نگهداری می شود تغییر می کند و مانع از فساد و خراب شدن مواد و افزایش طول عمر آن ها می شود.

سردخانه انجماد (تونل انجماد)

در زمانی که فریز کردن محصولات در مدت زمان اندک مد نظر باشد از تونل انجماد استفاده می گردد. محدوده دمایی در تونل انجماد بین 30- تا 60- درجه سانتی گراد می باشد و توانایی رساندن محصولات به مرز کریستالیزاسیون و انجماد آن ها با سرعت چندین برابر حالت معمولی را دارد.

تفاوت اصلی سردخانه و تونل انجماد در تیپ اواپراتور است که اواپراتور در تونل انجماد از نوع ایستاد و در سردخانه ازنوع دیواری می باشد. یکی دیگر از تفاوت های ما بین این دو در سرعت سرما سازی است، برای مثال در تونل انجماد معمولا حدود 8 ساعت طول می کشد فراورده های گشت قرمز به انجماد کامل برسد.

کمپرسور سردخانه

کمپرسور سردخانه یکی از تجهیزات ضروری و لازم در سردخانه می باشد زیرا قلب اصلی یک سیکل تبرید کمپرسور آن می باشد. کمپرسور در سردخانه وظیفه انتقال مبرد و افزایش فشار آن را بر عهده دارد و مانند یک پمپ عمل می کند. کمپرسور مبرد را با فشار زیاد به سمن کندانسور هدایت می کند و مجددا در انتهای فرآیند از اواپراتور با فشار کم در یافت می کند و این سیکل مجدد تکرار می گردد.

انواع کمپرسور سردخانه

 کمپرسور سردخانه معمولا با توجه به عوامل زیر انتخاب می گردد:

 • زیر صفر یا بالای صفر بودن سردخانه
 •  میزان بار برودتی مورد نیاز
 • دمای کندانسور و اواپراتور یا همان دمای تقطیر و دمای تبخیر
 • نوع مبرد

به این نکته توجه داشته باشید که با افزایش دمای کندانسور و کاهش دمای اواپراتور ظرفیت کمپرسور و بار برودتی کاهش می یابد و بالعکس با افزایش دمای اواپراتور و کاهش دمای کندانسور بار برودتی و ظرفیت کمپرسور افزایش می یابد. تفاوت کمپرسور مورد استفاده در سردخانه  های زیر صفر و بالای صفر در محدوده دمایی آن ها می باشد که محدوده دمایی کمپرسور های زیر صفر معمولا از 5- تا 45- و کمپرسور های بالای صفر 30- تا 15+ می باشد.

در سردخانه ها معمولا از کمپرسور های پیستونی، اسکرال، اسکرو و یا پیچی استفاده می گردد که  محل نصب کمپرسور سردخانه در یونیت کندانس می باشد. معمولا پر کاربردترین کمپرسور مورد استفاده در سردخانه ها کمپرسور پیستونی می باشد.

نحوه قرار گیری کمپرسور سردخانه بر روی کندانسینگ یونیت

نحوه قرار گیری کمپرسور سردخانه بر روی کندانسینگ یونیت

روغن کمپرسور مورد استفاده برای روانکاری و عملکرد بهتر کمپرسور متناسب با نوع مبرد انتخاب می گردد که باید عاری از هرگونه آب و یا مواد دیگر باشد و در برابر کف کردن و اکسیداسون مقاوم باشد. می توان میزان روغن کمپرسور سردخانه را توسط گیج روغن مشاهده کرد.

سرویس و نگهداری سردخانه

سرویس و تعمیر سردخانه یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در افزایش راندمان  و طول عمر سردخانه می باشد. برای حفظ راندمان، افزایش عملکرد و جلوگیری از خرابی تجهیزات سردخانه نیاز به یک سری بازدید و بررسی روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه می باشد تا تجهیزات سیستم به طور مداوم بررسی شود و سیستم با مشکل جدی مواجه نشود. در ادامه به بررسی بعضی از این موارد پرداخته شده است:

 • بازدید های روزانه شامل کنترل کردن دمای محفظه، کنترل کردن گیج های فشار و دما و روغن کمپرسور می باشند.
 • بازدید های هفتگی شامل بررسی عایق و آب بند ها و چک کردن آب چگالیده خارج شده از محفظه می باشد.
 • بازدید های ماهانه شامل بررسی تجهیزات جانبی سردخانه اعم از شیر ها و غیره و شستشوی اواپراتور و کندانسور می باشد.
 • بازدید های سالانه شامل چک کردن مبرد سیستم و نظافت مبدل ها می باشد.

هنگام استفاده از سردخانه ممکن از بروز مشکلاتی از جمله نشت کردن مبرد، کار نکردن کمپرسور و استارت نخوردن آن، از کار افتادن فن اواپراتور، یخ زدن خط مکش، گرفتگی شیر انبساط، یخ زدن کویل اواپراتور و سایر موارد مواجه شوید که بهتر است در این مواقع با کارشناس و تکنسین مربوطه که دانش و مهارت کافی را دارا باشد تماس حاصل فرمایید. 

 • انواع سردخانه از لحاظ کاربرد کدام است؟

  سردخانه ها از لحاظ کاربرد به چهار دسته اجاره ای، کوتاه مدت، ذخیره ای و یخ سازی تقسیم می شوند.

 • انواع سردخانه از لحاظ دمای نگهدارنده کدام است؟

  سردخانه ها از لحاظ دمای نگهدارنده به سه دسته بالای صفر، زیر صفر و انجماد تقسیم می شوند.

 • عوامل موثر در تعیین قیمت سردخانه کدام است؟

  مهمترین عامل در تعیین قیمت سردخانه ابعاد و کیفیت قطعات بکار رفته در آن می باشد. سایر عوامل مهم در تعیین قیمت سرد خانه در این صفحه ذکر شده است، برای دیدن مطلب و طالب مشابه به سایت فامکو مراجعه نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز: