تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی

تابلو برق چیست؟

تابلو برق به بیان ساده فضایی است که قطعات مختلف برای کنترل برق را در خود جای داده که باعث می شود ارتباط بین اجزای مختلف (بسته به کاربری، اجزای آن می تواند متفاوت باشد.) به درستی و به دور از عوامل محیطی مخرب شکل بگیرد. طراحی تابلو برق صنعتی به این شکل جلوی خطرات احتمالی در محیط کار را می گیرد.

تابلو برق های صنعتی جهت برق رسانی انواع تجهیزات مختلف صنعتی از قبیل موتورها، پمپ ها، ساختمان ها (مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی) و تعداد بیشماری از تجهیزات که توسط نیروی برق کار می کنند به کار گرفته می شوند. بر خلاف ذهنیت عموم جنس تابلوها از فلز نیستند و نمونه های غیر فلزی آنها نیز موجود است. تابلو برق صنعتی بر اساس فاکتور های خاصی طراحی و تولید می شود که این باعث می شود تجهیزات مورد استفاده در آنها متفاوت باشد.

تابلوها در صنایع، کاربردی وسیع داشته و به منظور حفاظت و کنترل مدارات در یک سیستم قدرت استفاده می شوند. در گذشته تابلو برق ها را فقط به صورت مکانیکی می ساختند اما امروزه با استفاده از پی ال سی ها و درایو ها در کنار تجهیزات مکانیکی می توان عملکرد دقیق تر و دیجیتالی را از تابلو برق مشاهده کرد. ولتاژ مصرفی آنها یا به صورت تک فاز و یا به صورت سه فاز است که در حالت تک فاز اختلاف سطح ولتاژ بین فاز و نول 220 ولت است و در حالت سه فاز اختلاف ولتاژ بین هر کدام از فازها (ولتاژ خط) با یکدیگر 380 ولت و اختلاف سطح ولتاژ بین هر فاز با نول (ولتاژ فاز) 220 ولت است. اکثر مصرف کننده ها در صنعت از تابلو برق صنعتی سه فاز استفاده می کنند، مصرف کننده های تابلو برق صنعتی سه فاز از توان بالاتری نسبت به مصرف کننده های تابلو برق تکفاز برخوردار هستند.

تابلو برق (تابلو برق صنعتی)

مشخصات فنی تابلو برق صنعتی

این تابلو از اجزای مختلفی از قبیل بدنه تابلو، تجهیزات برقی (شامل بریکرها، کنتاکتورها، رله ها، ترمینال های ورود و خروج، نمایشگرها، اخطار دهنده ها، تایمرها و غیره)، سیم ها، شمش ها و کابل هایی که تجهیزات برقی را مطابق نقشه قدرت و فرمان به هم ارتباط می دهند، تشکیل شده است. یک تابلو متشکل از چندین فیدر (فیدر: در دسته هادی های الکتریکی قرار می گیرد.) ورودی و خروجی می باشد که داخل یک محفظه پلاستیکی یا فلزی قرار گرفته اند. مشخصات تابلوها را می توان به شکل هم بیان کرد.

ویدیو نمونه تابلو برق صنعتی تولیدی توسط هایپر صنعتی فامکو

ویژگی های تابلو برق

 • به طور پیوسته ولتاژ و جریان شبکه را بدون ایجاد حرارت اضافی، شکست عایقی و یا خرابی در هر یک از اجزا تحمل نمایند.
 • با توجه به جریان ناشی از اتصال کوتاه یا بروز عیب در شبکه به خوبی عمل کرده و قطع مناسب را انجام دهند.
 • به دلیل نقش اساسی تابلو ها در حفاظت و تنظیم سیستم توزیع برق، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند، از این رو انتخاب درست و صحیح مشخصات آن ها دقت خاصی را طلب می کند.
 • تابلو ها تا حد امکان باید ساده، سریع و قابل اطمینان بوده و پایداری و عملکرد مناسب جهت برآورده کردن نیازهای سیستم را داشته باشند.

ویدیو معرفی تابلو برق صنعتی مجهز به تابلو چنج اور و بانک خازنی

انواع تابلو برق

تابلوها را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی کرد مانند: محل نصب، نوع قرارگیری، نوع ساختار، نوع جنس محفظه، اساس نوع ولتاژ، کاربرد.

انواع تابلو برق صنعتی بر اساس نوع محل نصب

اصولا بر اساس محیط نصب در دو نوع زیر عرضه می شوند:

 • تابلو برق محیط بسته

این نوع که در مکان های مسقف مثل سوله ها، انبارها، سالن ها، کارگاه ها و غیره نصب می شوند که دارای تقسیم بندی دیواری و ایستاده هستند.

تابلو برق محیط بسته

 • تابلو برق محیط باز

از نوع بیرونی با توجه به ساختار آن، برای محیط های باز استفاده می شود. تابلو برق بیرونی و داخلی ویژگی ها و استانداردهای یکسانی دارد که نوع بیرونی علاوه بر آن ویژگی ها، می تواند در برابر عوامل جوی نیز از تجهیزات مراقبت کند، زیرا درجه حفاظت (IP) آنها بالاتر می باشد.

تابلو برق محیط باز

انواع تابلو برق صنعتی بر اساس نوع قرارگیری در محل

می توان تابلوها را با توجه به نوع قرارگیری در محل به دسته بندی های مختلف تقسیم کرد که عبارتند از: ایستاده، ایستاده چند منظوره، مدولار، دیواری، رک یا قفسه ای، سویینگ.

 • تابلو برق ایستاده

از دسته تابلوهای فیکس و به صورت ایستاده می باشد، یعنی نیاز ندارد به جای دیگری پیچ شوند یا به جایی مثل دیوار یا قفسه ای تکیه داده شوند.

تابلو برق ایستاده

 • تابلو برق چند منظوره

از دسته تابلوهای فیکس است این تابلوها مانند تابلوهای ایستاده معمولی نیازی به مهار شدن توسط وسیله ای دیگری را ندارد ولی با این تفاوت که می تواند تجهیزات الکتریکی و غیره را در خود جای دهد.

تابلو ایستاده تمام بسته قابل دسترسی و فرمان از جلو

 • تابلو برق مدولار

این تابلوها را می توان یکی از انواع پیشرفته تابلوهای ایستاده (فیکس) دانست که در آن ورقه های فلزی قسمت تامین کننده منبع تغذیه (فیدر: در دسته هادی های الکتریکی قرار می گیرد.) را از فیدر بالایی و پایینی جدا می کنند. برای دسترسی به سر کابل هم دو راهکار وجود دارد، دسترسی از جلو و دسترسی از پشت.

تابلو برق مدولار

 • تابلو برق دیواری

این تابلوها دارای دو دسته توکار، که در داخل دیوار نصب می شود، و روکار که بر روی سطح دیوار می توان آنها را نصب کرد.

تابلو برق دیواری

 • تابلو برق رک یا قفسه ای

تابلوهای رک جزو دسته تابلوهای فیکس هستند که این تابلوها به شکلی تقسیم بندی شده اند که هر یک از تجهیزات اعم از محفظه های کنترل و مخابراتی و غیره روی آنها نصب می شوند.

 • تابلو برق Swing

یکی از انواع تابلوهای رک و همچنین در دسته بندی تابلوهای فیکس قرار می گیرد و مدلی گران قیمت محسوب می شود، اما یکی از ویژگی های آن این است که درب متحرک شیشه ای آن این امکان را می دهد تا به تجهیزات از پشت تابلو هم دسترسی داشت.

تابلو برق بر اساس نوع ساختار

تابلوها بر اساس ساختار دارای تقسیم بندی به شکل تابلوهای متال (که خود به دو بخش تقسیم می شود)، تابلوهای کشویی کنترل موتورها، تابلوهای کشویی مرکز قدرت هستند.

تابلو قدرت و فرمان با پوشش فلزی (Metal-enclosed)

مجموعه تابلوهای قدرت و فرمان که دارای پوشش خارجی فلزی بوده و دارای اتصال زمین می باشد، این تابلوها دارای دو مدل هستند:

 • تابلو برق Compartment Type: چون محفظه ها در این مدل از هم جدا نشده اند باید تمامی جوانب اعم از شرایط محیطی جهت نصب و هم چنین شرایط حفاظتی را سنجید.
 • تابلو برق متال کلد (Metal clad): بر خلاف مدل Compartment Type در این مدل، محفظه ها از هم جدا شده اند، این ویژگی کمک می کند اگر یکی از محفظه ها دچار آسیب شد محفظه های دیگر آسیب جدی نبینند.

تابلو قدرت و فرمان با پوشش فلزی

تابلو برق بر اساس نوع جنس محفظه

در افکار عموم مردم تابلوها همیشه از جنس فلز بوده اند اما می توان آنها را در ابعاد و با متریال مختلف مانند فولاد کربن، پلی کربنات، فایبرگلاس، فلز نیز ساخت.

تابلو برق فولاد کربن و فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ در برابر عوامل خارجی مانند مواد شیمیایی، باکتری، قارچ، رطوبت و غیره مقاومت زیادی از خود نشان می دهد، در واقع در بدترین شرایط شکل خود را حفظ کرده و از نظر اقتصادی نیز به صرفه است.

تابلو برق فولاد کربن و فولاد ضد زنگ

تابلو برق آلومینیومی

یکی از ویژگی های مهمی که از آلومینیوم برای ساخت محفظه تابلوها استفاده می شود این است که آلومینیوم از تداخلات الکترومغناطیسی جلوگیری می کند، همچنین دارای انعطاف پذیری، وزن کم، مقاوم در برابر خوردگی و دارای استحکام بالایی می باشد که می تواند در محیط های مختلف عملکرد خوبی داشته باشد.

تابلو برق آلومینیومی

تابلو برق از جنس پلی کربنات

پلی کربنات ها دارای خواص بسیار زیادی هستند که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاوم در برابر حرارت (در دمای بالا بسیار داغ می شوند که یکی از مشکلات آن به شمار می آید، اما در صورت آتش سوزی ذوب شده و به گسترش آتش کمکی نمی کند.)
 • در برابر ضربه و خراش مقاوم و انعطاف پذیری بالایی دارند.
 • در مقابل اسید های آلی و معدنی، روغن ها و غیره مقاوم هستند.
 • عایق الکتریکی و حرارتی
 • در برابر پاک کننده ها حساس هستند.

تابلو برق از جنس پلی کربنات

تابلو برق فایبرگلاس

تابلو برق کامپوزیتی یا فایبرگلاس با توجه به ویژگی هایی که دارد می تواند انتخاب مناسبی باشد. از ویژگی های آن می توان به این موارد اشاره کرد:

 • عایق حرارتی هستند. (مناسب استفاده در مناطق با گرمای شدید یا سرمای شدید)
 • عمر تجهیزات به دلیل استفاده از درزگیرها بالا می رود.
 • عدم زنگ زدگی
 • هزینه پایین
 • مقاوم در برابر خوردگی و استحکام بالا
 • نصب راحت تجهیزات

تابلو برق فایبرگلاس

تابلو برق فلزی

بدنه این نوع را از ورقه های گالوانیزه می سازند و در مواردی با رنگ الکترواستاتیک رنگ می کنند، همان طور که می دانیم فلز یک رسانا محسوب می شود به همین دلیل ممکن است خطر برق گرفتگی زیاد شود همچنین در برابر حریق امنیت بالایی ندارد.

تابلو برق پلاستیکی

تابلو برق پلاستیکی مانند دیگر تابلوها وظیفه حفاظت از تجهیزات الکتریکی مختلف داخل خود را دارد و باعث افزایش ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی می شود. تابلو برق پلاستیکی را به طور معمول از جنس پلیمر ABS که دارای ویژگی های زیادی از جمله استحکام، انعطاف پذیری قابل قبول و مقاومت بالا در برابر دما زیاد می باشد، می سازند. تابلو برق پلاستیکی را در محیط های صنعتی که فضای زیادی برای نصب ندارد نیز استفاده می کنند. تابلو برق پلاستیکی داخلی Indoor را اغلب برای مصارف خانگی یا در ساختمان های تجاری استفاده می شود اما تابلو برق پلاستیکی ضد آب را می توان برای مصارف خارج از ساختمان Outdoor استفاده کرد.

تابلو برق پلاستیکی

تابلو برق صنعتی بر اساس نوع ولتاژ

تابلوها می توانند دارای سه ولتاژ قوی، متوسط و ضعیف باشند که اغلب از دو ولتاژ متوسط و ضعیف آن استفاده می شود، در ادامه به بررسی این سه مورد می پردازیم.

تابلو برق فشار قوی (HV)

ولتاژ مصرفی در محدوده 36000 تا 40000 ولت، تابلو برق فشار قوی نیازمند دقت در نگهداری بیشتری هستند، به این منظور باید از تجهیزاتی که دارای فاکتور های مهم استاندارد هستند استفاده کنیم. یکی از موارد مهم در مبحث تابلوهای برق، دمای تابلو است که برای خنک کردن و به تعادل رساندن دمای آن از گاز SF6 به دلیل عدم واکنش پذیری استفاده می کنند.

تابلو برق فشار متوسط (MV)

ولتاژ مصرفی بین 1000 تا 36000 ولت، تابلو برق فشار متوسط خود به انواع مختلفی از تابلو برق ها تقسیم می شود که هر کدام بر اساس استانداردهایی ساخته می شوند که عبارتند از: فشار متوسط زیر سطحی، پد شده (Pad-Mounted Switchgears)، متال اینکلوزد، عایق گاز (GIS)، فشار متوسط متال کلد، فشار متوسط کشویی.

تابلو برق فشار ضعیف (LV)

ولتاژ مصرفی کمتر از 1000 ولت، تابلو برق فشار ضعیف را بر اساس ساختمان آنها به دسته تابلو برق های ایستاده، رک، میزی و دیواری می توان تقسیم کرد. چون شرایط مختلف مانند جریان، سطح ولتاژ مصرفی و همچنین محل نصب می توانند تعیین کننده باشند، این دسته بندی ها انجام می شود.

تابلو برق صنعتی بر اساس نوع کاربرد

تابلو برق صنعتی دارای کاربری های مختلفی هستند که هر کدام استانداردهای خاص خود را دارا می باشند که از انواع کاربردهای آن می توان به تابلو برق های مدار اصلی، نیمه اصلی، فرعی، توزیع، کنترل، صنعتی و اصلاح قدرت اشاره نمود.

تابلو برق اصلی

این تابلو را می توان جزو اصلی ترین تجهیزات برق صنعتی دانست، به این دلیل که این تابلو در ساختار داخلی، اجزایی را در خود برای توزیع برق جای داده که برق را از تابلو اصلی به سایر بخش های وابسته منتقل می کند. مواردی که در خرید این تجهیز مهم باید در نظر داشت به شرح زیر است:

 • توجه به قابلیت اطمینان
 • امکان کنترل دستی
 • بتواند قطعی برق را تشخیص دهد.

تابلو برق نیمه اصلی

این تابلوها زیر شاخه تابلو اصلی بوده و از آن تغذیه می کنند، که بخش خاصی از یک مجموعه را برای توزیع برق بر عهده می گیرد، برای مثال توانایی تامین برق یک ساختمان را دارند.

تابلو برق فرعی

مینیاتوری های برق که در حال حاضر در هر خانه ای می توان آنها را پیدا کرد. این نوع از تابلو زیر شاخه تابلو برق نیمه اصلی است و توان تامین برق محیط کوچک مثل یک واحد خانه را دارد.

تابلو برق توزیع

کاری که این تابلوها انجام می دهند را می توان به عنوان یک نوع منبع تغذیه با حفاظت بسیار بالا در نظر گرفت. در این تابلو تقسیم بندی های جریان برق با ابزار های متفاوتی (MCB ،MCCB) انجام می شود البته شایان ذکر است که این عملیات با توجه به محاسبات اندازه کابل، تسمه های مسی و همچنین سیستم حفاظت انجام می شود.

تابلو برق کنترل

از نام آن مشخص است که کار آن در حوزه کنترل کردن تجهیزات است. این تابلو با استفاده از یک سری تجهیزات وضعیت سیستم را کنترل و آنها را نمایش می دهد و اگر تنظیماتی برای مواقع ضروری یا خطر از قبل تعریف شده باشد را به سیستم منتقل می کند.

تابلو برق صنعتی

این نوع از تابلوها برای حفاظت و کنترل مدارات یک سیستم فشار قوی بکار می رود.

تابلو برق اصلاح قدرت یا خازنی

این تابلوها در شبکه توزیع فشار ضعیف، برای افزایش توان و جبران توان راکتیو بکار گرفته می شوند، این کار با استفاده از یک خازن انجام شده که اندازه خازن توسط یک کنترل کننده ضریب، با سنجش شکل موج ولتاژ، اختلاف زمانی و جریان تعیین می شود.

تابلو برق کوچک

همانطور که گفتیم می توان تابلو برق ها را در ابعاد مختلف و با توجه به نیاز مشتری طراحی کرد. تابلو برق کوچک بدون در نظر گرفتن جنس آنها در مصارف خانگی، بسیار کاربردی تر هستند، همچنین تمامی تابلوها را با جنس بدنه متفاوت و در ابعاد کوچک می توان ساخت.

تابلو برق تکفاز و تابلو برق سه فاز

امروزه به دلیل استفاده بیشتر از برق نسبت به گذشته برای تامین حفاظت وسایل و همچنین کنترل مصرف برق خود نیاز به یک وسیله استاندارد داریم که بتواند حفاظت تجهیزات را تضمین و مصرف برق را کنترل کند، به این منظور می توانیم از تابلو برق صنعتی تکفاز یا سه فاز استفاده کنیم.

تابلو برق صنعتی تکفاز و سه فاز در مصارف خانگی و صنعت کاربردی تر هستند، عملکرد آنها به گونه ای است که اگر مشکلاتی مانند نوسان، زیاد و کم شدن های ناگهانی ولتاژ، بار اضافی و غیره در شبکه توزیع برق به وجود آید با قطع کردن برق به صورت اتوماتیک از ضررهای ناشی از این قبیل مشکلات جلوگیری می کند. جریان عبوری در تابلو تک فاز کمتر از 7.5 کیلووات می باشد اما تابلو سه فاز دارای توان بالاتری نسبت به تابلوهای تک فاز هستند به همین دلیل برای جریان های بیشتر از 7.5 کیلووات از تابلو برق سه فاز استفاده می شود. تابلو برق سه فاز و تکفاز را می توان در ابعاد مختلف ساخت، تابلو سه فاز با یک ولتاژ ورودی سه فاز امکان تغذیه چند مصرف کننده سه فاز را فراهم می کند.

تابلو برق کشویی کنترل موتورها (MCC)

این نوع از تابلو برق بیشتر در انواع کشویی جهت کنترل موتور ساخته می شود، کارکرد و تعمیرات این مدل به علت کشویی بودن بسیار آسان می باشد.

تابلو برق کشویی مرکز قدرت

این تابلو برق به عنوان منبع تغذیه تابلوهای MCC که در بالا به آن اشاره شد طراحی شده اند. در این تابلو، کلیدها بعد از پست اصلی و به صورت دژنکتور (از نوع کلید هوایی) نصب می شوند.

تابلو برق طرح سیواکن (Sivacon)

تابلو برق های طرح سیواکن یا زیمنس یکی از پرکاربردترین تابلو برق ها به شمار می روند که در مکان هایی که تعداد فیدرهای خروجی آنها بالا است بیشترین استفاده را دارند مثل کارخانه های بزرگ که هم تعداد فیدرهای خروجی زیاد و هم آمپراژ بالایی دارند؛ همچنین برای اجرای تابلو برق سیواکن نیاز به محیط های خیلی بزرگ می باشد، تمام تابلوها با استفاده از شینه ها اصطلاحا کوپل الکتریکی می شوند. در این تابلوها هر فیدر خروجی که به عنوان کشو شناخته می شود، باری را تغذیه می کند.

بدنه این تابلوها دارای جزئیات و پیچیدگی های خاص خود در زمینه طراحی است و از طرفی بسیار انعطاف پذیر و محکم می باشد، این انعطاف پذیری در امر توسعه تابلو بسیار کمک کننده است. تابلوهای طرح سیواکن باتوجه به طراحی (متغیر بودن) که دارد کیفیت بالای آن از نظر ساخت و امنیت هزینه های زیاد این تابلو برق را توجیه می کند.

با توجه به این موضوع که این تابلوها نیز امکان سفارشی سازی دارند می توان کشوها را در دو مدل موتوردار و ساده طراحی و تولید کرد، که در این حالت نوع کلید آنها با هم متفاوت است که نوع کلید موتوردار این امکان را دارد که از اتاق کنترل فرمان بپذیرد.

انواع تابلو برق سیواکن

تابلو برق سیواکن به دو نوع ثابت و کشویی تقسیم می شوند؛ نوع کشویی در صنعت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه آنها را شرح می دهیم.

 1. تابلو برق کشویی سیواکن:

این تابلو به دلیل اینکه در هنگام تعمیرات نیازی به خاموش کردن کل تابلو نیست مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی کشویی بودن این امکان را می دهد که در مواقع تعمیرات، فقط همان بخشی که دچار خطا شده را از مدار خارج کنیم و تعمیرات را انجام دهیم؛ این تابلو در محیط هایی که برق نباید به صورت کلی قطع شود مانند صنایع فرودگاه، صنایع مختلف مثل نفت و گاز و غیره استفاده می شود.

 1. تابلو برق ایستاده سیواکن:

متصل کردن این تابلو برق ها به دلیل مکانیکی بودن مراحل خاص و پیچیدگی های خود را دارد و باید توسط متخصصین این کار انجام شود. تمامی اجزا و ساختار این تابلوها با صفحه های 2.5 میلی متری از جنس گالوانیزه هستند و برای افزایش درجه حفاظت، از نوارهای آب بندی برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و رطوبت که در قسمت داخلی درب ها استفاده می شود؛ همچنین در مرحله رنگ کاری از رنگ های استاتیک استفاده می کنند.

مراحل ساخت تابلوهای برق سیواکن

ساخت و تولید این تابلو برق در واحد مکانیکی طی چند مرحله انجام می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

 1. معمولا با دستگاه گیوتین ورق های فلزی(طبق نقشه های تعریف شده) بریده می شوند.
 2. پانچ کاری ورقه های فلزی برش خورده به وسیله دستگاه پانچ CNC
 3. محل هایی که از قبل جهت خم شدن مشخص شده توسط دستگاه های مخصوص خم می شود.
 4. مونتاژ در مرحله آخر؛ در این مرحله با پیچ های مخصوص به چارچوب و یا شاسی اصلی وصل می شوند.

تابلو برق طرح ریتال (Rittal)

این تابلو ها بر خلاف طرح سیواکن نیاز به فضای کمی جهت نصب دارند و در مکان هایی با آمپراژ کم استفاده می شوند و در صنعت کاربرد فراوانی دارند. در این نوع تابلو ها با کوپل مکانیکی (شاسی یا چارچوب ها را با جوشکاری CO2 متصل می کنند.) به هم متصل می شوند؛ این تابلو را هم مانند تابلو سیواکن می توان به درخواست مشتری سفارشی سازی کرد. این تابلو ها دارای درجه حفاظت IP54 هستند که حفاظت خوبی محسوب می شود. در این طرح فیدرهای خروجی می توانند کلیدهای مینیاتوری و یا کلید های کمپکت نیز باشند.

انواع تابلو برق طرح ریتال

تابلو برف های ریتال از نظر طراحی و کاربرد آنها به سه نوع ریتال ایستاده، دیواری، اپراتوری (پیانویی) تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 1. تابلو طرح ریتال دیواری: این تابلو برق دیواری در دو نوع CM و AM عرضه می شود که تنها تفاوت آنها در ابعاد آنها است. که مدل CM این امکان را دارد بنا به درخواست به شکل دو درب و در سایز بزرگ عرضه شود.
 2. تابلو طرح ریتال ایستاده: این تابلو برق نیز دارای دو نوع PS و ES است که تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند.
 • تابلو طرح ریتال ایستاده مدل ES:
 • مدل ES4000: در این مدل کافی است چند سلول را طبق ابعاد مورد نظر خود به هم وصل کنید تا به شکل مورد نظر خود برسید. در این مدل به دلیل یکپارچه نبودن دیواره های کناری و پشتی و اتصالات پیچی آن امکان افزایش ابعاد را داریم.
 • مدل ES5000: این مدل برای زمانی کارایی دارد که نیاز به یک سلول داریم و نمی خواهیم هزینه بالایی هم در نظر بگیریم، اما این مدل بر خلاف ES4000 ساختاری یکپارچه دارد و به این معنی است که دیگر امکان افزایش ابعاد را نداریم. ولی این مدل به دلیل یکپارچه بودن درجه حفاظت بالاتری دارد و همچنین قیمت این مدل کمتر از مدل ES4000 است.
 1. تابلو طرح ریتال پیانویی: یکی از مهم ترین بخش ها در صنعت برق، بخش کنترل و مانیتوریگ است. تابلو طرح ریتال یا پیانویی به دلیل امکان نصب مانیتور و کلیدهای کنترلی، به راحتی می توان از آنها در کاربردهای کنترلی و مانیتورینگ استفاده کرد؛ که این ویژگی باعث می شود جزو تابلوهای پرکاربرد قرار بگیرد.

تابلو برق ماینر

امروزه به دلیل افزایش استخراج بیت کوین و حفاظت از فارم های موجود و تجهیزات آنها که طبعا با قیمت های زیادی تهیه شده اند، نیاز به تابلو برق داریم تا برق رسانی به درستی انجام شده و از آتش سوزی جلوگیری شود. تابلو برق ماینر برای مدیریت و توزیع برق بین واحدهای مختلف است که در حال حاضر می توان تابلو برق ماینر را یکی از تابلو برق های صنعتی دانست.

همانطور که می دانید ماینرها برای استخراج بیت کوین ها نیاز به برق زیادی دارند به همین جهت فشار برق در این دستگاه ها زیاد است؛ که برای کاهش این فشار از تابلو برق ماینر سه فاز استفاده می کنیم. دلیل استفاده از تابلو برق سه فاز این است که دستگاه های استخراج را از خطراتی مانند اتصالی ولتاژهای ضعیف و غیره محافظت کند. برای تابلو برق ماینر هم ما نیاز به دو نقشه ایزومتریک (نقشه مدارات) و نقشه جانمایی (نقشه اجرایی و لیست تجهیزات) داریم.

استخراج بیت کوین مستلزم داشتن جریان دائمی برق است که در شرایط کنونی برای حل مشکلات قطعی برق می توانیم از تابلو برق ماینر هوشمند استفاده کنیم تا دیگر قطعی برق در سیستم نداشته باشیم.

تابلو برق ماینر هوشمند علاوه بر رفع نگرانی در مورد خاموشی های ناگهانی و پارامترهای کنترلی دیگر مانند افزایش دما و رطوبت و غیره را نیز به صورت اصولی و کنترل شده در نظر گرفته و در یک سطح استانداردی عمل می کند.

حفاظت در تابلو برق ماینر

مواردی که باید جهت ایمنی و حفاظت این تابلو برق ها انجام داد به شرح زیر است:

 • تجهیزات کنترل فاز و ارسال خطا به کاربر
  • از رله کنترل فاز برای تشخیص خطاهای عدم تقارن با قطعی فاز استفاده می شود که اول این خطاها به اپراتور مربوطه فرستاده می شود و در صورت عدم رفع مشکل، برق ورودی را قطع می کند.
 • محاسبه تقارن بار و فاز در ساخت تابلو برق ماینر و فارم
  • یکی از مواردی که موجب آتش سوزی در ماینرها می شود؛ این مسئله است که از کلیدهای مینیاتوری تک فاز جهت خاموش کردن یکی از ماینرها استفاده می شود که این باعث عدم تقارن فازها در تابلو برق ماینر و فارم می شود جهت رفع این مشکل باید از کلید مینیاتوری سه فاز استفاده کرد، کلید مینیاتوری سه فاز باعث می شود که اگر برق یکی از ماینرها را قطع کردیم دو ماینر متصل به فازهای دیگر از برق خارج شده باشند.
 • ضرورت تقسیم بار در تابلو برق ماینر
  • تقسیم بار در سه فاز بسیار مهم است؛ جریان عبوری از سیم نول زمانی صفر است که تقسیم بار به صورت مساوی انجام شده باشد حالا فرض کنید ما تعداد زیادی ماینر یا فارم را از سیستم جدا کرده و برق آنها را قطع کنیم اگر این تعداد ماینر و فارم که خارج کردیم به عدم تعادلی برسد که سیم نول نتواند تحمل کند؛ اول حرارت به شدت بالا می رود اگر این افزایش حرارت یک زمان مشخصی ادامه پیدا کند باعث آب شدن کابل و آتش سوزی می شود.
 • در تابلو برق ماینر ترمینال را جاگزین پریز کنید.
  • پریزها به دلیل ساختار پلاستیکی که دارند ممکن است به خاطر جریان بالای راه اندازی ماینرها دور پریز آب شود و به مرور به دوشاخه برسد و در نهایت منجر به آتش سوزی شود بهتر است ترمینال ها را جایگزین پریزها کنیم ترمینال های مخصوصی وجود دارد که فقط برای جریان های بالا استفاده می شود که ما با بهره بردن از این نوع ترمینال ها و همچنین استفاده از وایرشو برای سر سیم ها می توانیم امنیت ماینرها را بالا ببریم.

تجهیزات محافظتی تابلو برق ماینر

بهتر است برای حفاظت و عملکرد بهتر است از کنترل‌ کننده رطوبت و دما، سیم ۴ و ۶، فیوز مینیاتوری و سیستم کنترل از راه دور ساخت تابلو برق ها استفاده شود.

کنترل‌کننده رطوبت و دما

جهت جلوگیری از آسیب های ناشی از افزایش دما و رطوبت از کنترل‌کننده رطوبت و دما؛ که از طریق کنتاکتورها عمل می کند استفاده می شود.

سیم نمره ۴ و ۶

به دلیل استفاده 24 ساعته از برق در سیستم ماینینگ باید از سیم هایی استفاده شود که احتمال سوختن آنها کاهش پیدا کند، سیم های 6 و 4 افشان برای این منظور در تابلو برق ماینر استفاده می شود.

فیوز مینیاتوری

فیوزها در این قسمت باعث می شوند اگر یکی از ماینرها دچار مشکل شد دیگر ماینرها بتوانند عملکرد درستی داشته و آسیبی به آنها وارد نشود؛ نحوه کارکرد این گونه است که باید به تعداد ماینرهایی که داریم فیوز (16 آمپری) در نظر بگیریم و هر کدام از ماینرها را به یکی از فیوزها وصل کنیم.

سیستم کنترل از راه دور

در تمامی تجهیزات الکتریکی سیستم کنترل از راه دور یکی از بهترین کارهایی است که برای حفاظت می توان انجام داد در تابلو برق ماینر هم می توان بدون حضور پیدا کردن در محل موارد زیر را چک کرد یا دستوراتی را انجام داد.

 • خاموش و یا روشن کردن
 • شروع به کار مجدد مودم
 • تنظیم زمان برای خنک کنندگی سیستم
 • کنترل دما داخل باکس

معرفی استانداردهای تابلو برق

استاندارد در هر کاری برای این تعریف می شود که بتوان از صدمات ناشی از قطعات یا طراحی های غیر اصولی جلوگیری کرد و راندمان کاری را بالا برد. در واقع استانداردها در این مبحث مجموعه قوانینی هستند، که برای ما تمام خصوصیات یک تابلو مانند تجهیزات داخلی و حتی بدنه را بر اساس مطالعات انجام شده تعیین می کنند، استانداردهای تابلو برق توسط مراجع بین المللی انجام می شود این مراجع عبارتند از: IEC ،IEEE ،ANSI که در ادامه به بررسی استانداردهای بدنه می پردازیم.

از استانداردهای حالت بدنه تابلو برق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. باید دسترسی به تمام قطعات از سمت جلو تابلو امکان پذیر باشد.
 2. تمامی تجهیزات باید به درستی و با فاصله مناسب نصب شده و تقسیم بندی آنها باید اصولی باشد.
 3. در نظر گرفتن فضای خالی در طراحی تابلو برای توسعه آن حائز اهمیت است، زیرا سوراخ کردن یا برش بدنه برای ایجاد فضا بیشتر با استانداردهای تعریف شده مغایرت دارد.
 4. قبل از مونتاژ تابلو بیرون و داخل بدنه باید به صورت کامل فسفاته و چربی زدایی شود.
 5. باید قفل های شبیه به هم برای درب های تابلوها در نظر گرفت و همچنین لولای درها باید گالوانیزه یا استیل باشند.
 6. باید تدابیری اندیشید جهت بخش هایی که برق دارند یا بخش هایی که قوس الکتریکی ایجاد می کنند تا تمامی افرادی که در آن بخش مشغول به کار هستند از آنها دور مانده و دسترسی مستقیم و بدون حفاظ نداشته باشند.

درجه حفاظت تابلو برق

مقاومت دستگاه ها در شرایط مختلف در حال حاضر یکی از معیارهای خرید آنها است. درجه حفاظت یا IP که مخفف Ingress Protection است؛ درجه حفاظت در برابر ذرات جامد و مایع (رطوبت و آب) و فشار را برای ما مشخص می کند. با توجه به عکس بالا، عدد اول درجه حفاظت ذرات جامد و عدد دوم درجه حفاظت مایعات است.

برای خواندن بهتر این کدها آنها را به دو عدد تقسیم کرده اند عدد اول یا همان دهگان که درجه حفاظت ذرات جامد نیز است، از عدد صفر تا 6 تقسیم شده و عدد دوم یا همان یکان که درجه حفاظت در برابر مایعات را نشان می دهد، از عدد صفر تا 8 طبق استانداردها تقسیم بندی شده است که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

عدد دهگان:

 1. بدون هیچ حفاظتی
 2. در برابر اجسام بیشتر از 5 (سانتیمتر) را حفاظت می کند.
 3. در برابر اجسام بیشتر از 1.25 (سانتیمتر) را حفاظت می کند.
 4. در برابر اجسامی بیشتر از 2.5 (میلیمتر) حفاظت می کند. (مثل سیم و کابل و غیره)
 5. در برابر اجسامی بیشتر از 1 (میلیمتر) محافظت می کند.
 6. در این سطح از تابلوهای فن دار در برابر گرد و غبار محافظت می کند.
 7. در برابر گرد و غبار کاملا حفاظت شده است.

عدد یکان:

 1. بدون هیچگونه محافظتی است.
 2. در حالت عمودی از ریزش و پاشش آب محافظت می کند.
 3. در زاویه 15 درجه (حداکثر) از ریزش یا پاشش آب و مایعات حفاظت به عمل می آورد.
 4. در زاویه 60 درجه (حداکثر) از ریزش و یا پاشش آب و مایعات حفاظت می کند.
 5. این سطح حفاظت 360 درجه در برابر آب دارد.
 6. در برابر نفوذ آب یا فشار در حالت 30 (kPA) و سطح نازل برابر 6.3 (mm) حفاظت دارد.
 7. در برابر نفوذ آب در شرایط 100 (kPA) و سطح نازل برابر 12.5 (mm) حفاظت می کند.
 8. امکان غوطه ور شدن در آب تا عمق یک متر در این سطح وجود دارد.
 9. این سطح امکان غوطه ور شدن تا هر عمقی را می دهد.

درجه حفاظت تابلو برق

مدارات تابلو برق صنعتی

مدار اصلی

تمام بخش های هادی یک تابلو (شامل هادی ها و تجهیزات کلید زنی) که در تشکیل مدار برای انتقال انرژی الکتریکی اصلی بکار رفته باشد، جزو مدار اصلی تابلو محسوب می شود.

مدار فرعی

تمام بخش های هادی یک تابلو به غیر از مدار اصلی که در تشکیل مدار برای کنترل، اندازه گیری، حفاظت و تنظیم به کار رفته باشند.

اجزا بدنه تابلو برق صنعتی

محفظه تابلو برق صنعتی

قسمت دربرگیرنده تابلو که می تواند از متریال مختلف تولید شود را گویند که باعث جلوگیری از تماس اتفاقی با قسمت های دارای برق و قطعات متحرک آن شده و تجهیزات داخلی را در مقابل اثرات خارجی حفاظت می کند.

خانه

بخشی از تابلو قدرت یا فرمان با پوشش فلزی که به غیر از جایی که برای انجام اتصالات، کنترل و تعمیر باید باز بماند را خانه می گویند که درون محفظه بسته است.

جداره تابلو برق صنعتی

جزئی از تابلو که یک خانه را از خانه های دیگر جدا می کند.

دریچه حفاظتی

جزئی از تابلو که می تواند بین دو حالت زیر حرکت کند:

 • وضعیتی که اجازه می دهد کنتاکت های متحرک با کنتاکت های ثابت درگیر شوند.
 • وضعیتی که به صورت قسمتی از پوشش یا جداره درآمده و کنتاکت های ثابت را می پوشاند.

بوشینگ

ساختار ظاهری آن شبیه به استوانه است و به صورت یک عایق عمل کرده که ساختار عایقی که تجهیزات هادی را از خود عبور می دهد.

اجزای داخلی تابلو برق صنعتی

تابلوها دارای تجهیزات داخلی بسیار زیادی هستند مانند کلیدهای قدرت، کلیدهای جدا کننده، کنتاکتور، کلید محافظ جان، کلیدهای حرارتی، پوش باتن، بی متال، کلید اتوماتیک هوایی، رله کنترل فاز، تایمر یا رله زمانی، سیستم ها یا PLC، استارتر، سنسورها، فیوزها و غیره که در ادامه به تجهیزات مهم و کاربردی آن اشاره می کنیم.

 • کلیدهای قدرت یا اتوماتیک (MCCB)

کلید کمپکت قدرت وسیله است جهت قطع و وصل مکانیکی در شرایط نرمال (عبور و قطع جریان تحت شرایط نرمال مدار) و همچنین برای شرایط ویژه غیر نرمال مدار (نظیر اتصال کوتاه) استفاده می شود.

 • کلید مینیاتوری (MCB)

عملکرد کلیدهای مینیاتوری به صورت خودکار و از دو نوع مغناطیسی (برای اتصال کوتاه) و بی متالی (برای جریان اضافی) می باشد. MCB ها هم مانند MCCB ها مدار را در شرایط غیر نرمال (اتصال کوتاه و اضافه جریان) محافظت می کنند، این کلیدها به علت امنیت و کنترل بهتر نسبت به فیوزها محبوب تر هستند.

 • کلیدهای جدا کننده

وسیله قطع و وصل مکانیکی است که در وضعیت باز، قادر به جدا کردن مدار، بر حسب نیاز تعریف شده می باشد. این فاصله های ایجاد شده بین دو کنتاک است. این قطعه در شرایطی می تواند عمل قطع و وصل را انجام دهد که یا در بی باری کامل باشد یا جریان در حال عبور بسیار ناچیز باشد و همچنین باید به این مورد توجه داشت که در موارد قوس الکتریکی هیچ تدبیری برای خاموش کنندگی قوس در نظر گرفته نشده است پس با این اوصاف از آن برای قطع و وصل کردن مدار یا ماشین روشن و در حال کار کردن نمی توان به هیچ عنوان استفاده کرد.

 • کنتاکتور

در بیان ساده کنتاکتور یک قطعه کلید زنی الکتریکی است که کار قطع و وصل مکانیکی مدار را انجام می دهد. کنتاکتور ساختاری بهم پیوسته و بسیار شبیه به رله ها دارد اما باید این را در نظر گرفت که کنتاکتورها برای دستگاه هایی که با ولتاژ بالا کار می کنند مناسب هستند و در بخش مدارات قدرت استفاده می شوند.

 • کلید محافظ جان

کلید محافظ جان یکی از انواع کلیدهای MCCB است. همانطور که از نام کلید واضح است برای امور حفاظتی اشخاص ساخته شده است و در سیستم های برقی استفاده می شود.

 • کلیدهای حرارتی (MPCB)

MPCB ها در دسته کلیدهای محافظتی قرار می گیرند و عملکرد آنها به گونه است که مدار قدرت را به صورت مستقیم قطع می کند. کلید حرارتی ترکیبی از بی متال و MCB است که می تواند موتور را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار محافظت کند و با تنظیم درجه جریان می توان آن را برای محافظت از هر موتوری بکار گرفت.

 • پوش باتن

اگر بخواهیم به بیان ساده پوش باتن یا شستی را تعریف کنیم باید بگوییم که پوش باتن با یک نیرو خارجی (مثلا نیروی دست انسان) می تواند جریان برق را قطع و وصل کند. پوش باتن ها یکی از مهمترین قطعات در تابلو برق صنعتی بشمار می روند که در سه نوع استاپ، استارت و استاپ/ استارت دوبل ساخته می شود.

 • بی متال

از بی متال برا محافظت از موتورهای الکتریکی استفاده می شود. بی متال یا رله حرارتی را یک قطعه محافظتی می دانند، زیرا بی متال در زمان افزایش حرارت با حفاظت از موتور الکتریکی آن را از آسیب حفظ می کند.

 • کلید اتوماتیک هوایی

کلید هوایی یا دژنکتور، از وظایف این کلید فشار قوی می توان به حفاظت از شبکه، قطع و وصل کردن خط، اندازه گیری کردن پارامترهای شبکه، ثبت رویدادهای مهم مثل خطاها آلارم ها و غیره اشاره کرد.

 • رله کنترل فاز

رله کنترل فاز از الکتروموتورها حفاظت می کند به طور کلی این قطعه در شرایط خاصی مانند شوک های ناشی از قطع یا وصل شدن های متوالی ، کنترل فاز وارد عمل شده و مدار فرمان را قطع می کند. به عبارتی وظیفه این قطعه حفاظت تجهیزات شبکه در حالت های غیر معمول است.

 • تایمر یا رله زمانی

وظیفه رله های زمانی کنترل جریان است که در بر اساس نحوه عملکرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که می توان به تایمر هیدرولیک، تایمر الکترونیکی، رله بی متال، رله زمانی الکترومکانیکی، رله نیوماتیکی اشاره کرد.

 • سیستم ها یا PLC

همانطور که می دانیم پی ال سی ها کنترل کننده های منطقی هستند و تابلو برق ها یک محفظه از تجهیزات جهت توزیع برق محسوب می شوند اگر علاوه بر تجهیزات معمول تابلو برق ها به آن PLC را نیز اضافه کنیم می توانیم پروسه های در حال انجام را به راحتی کنترل کنیم.

 • سافت استارتر

از سافت استارترها برای زمانی استفاده می شود که نمی توان قطعاتی مانند موتور های الکتریکی که جریان راه اندازی بالایی دارند را مستقیما راه اندازی کرد، چون این کار می تواند به موتور آسیب برساند در این مواقع از سافت استارتر ها یا راه اندازها استفاده می شود.

 • سنسورها

به علت پیچیده شدن و سرعت گرفتن امور صنعتی سنسورها می توانند در امور بسیاری کمک کننده باشند. وظیفه سنسورها به طور معمول جمع آوری اطلاعات برای سیستم های دیگر نظیر سیستم های اندازه گیری و کنترل است. انواع مختلفی از سنسورها در تابلو برق صنعتی استفاده می شود که عبارتند از: القایی، نوری، شمارش، رنگ، خازنی، خازنی کنترل سطح، مثلا برای کنترل حرکت یک وسیله از سنسورهای نوری - خازنی استفاده می شود.

 • فیوز تابلو برق صنعتی

وسیله ای است که هنگام افزایش جریان از مقدار داده شده، با ذوب شدن یک یا چند المان خاص مدار را باز می کند که این المان ها به طور خاصی طراحی و ساخته شده اند. فیوز ها انواع مختلفی دارند و بر اساس فاکتورهایی مثل نوع ساختمان قطع کننده و مقدار ولتاژ تقسیم بندی می شوند. فیوز نوعی رله محسوب می شود که کار آن محافظت در برابر جریان اضافی و اتصال کوتاه است.

 • رله تابلو برق صنعتی

وسیله ای است که به صورت مکانیکی یا الکتریکی به وسایل کلیدزنی متصل شده و با آزاد کردن ضامن نگهدارنده یا دادن فرمان الکتریکی اجازه باز یا بسته شدن به کلید را می دهد. رله ها قابل برنامه ریزی هستند و با توجه به خطاها و مشکلات داخل مدار، فرمان قطع یا وصل را صادر می کند.

 • شینه تابلو برق صنعتی

شینه یا باس بار برای اتصال تجهیزات ولتاژ بالا به تجهیزات ولتاژ پایین در مخازن باتری استفاده می شود، که به جای کابل می توان از آن استفاده کرد و دارای دو نوع شینه ارت (برای توزیع و تقسیم مدارات) و نول (توزیع فاز نول) است.

 • مقره تابلو برق صنعتی

از مقره ها برای مهار کردن قسمت های مختلف وسایل هادی درون تابلو استفاده می شود که البته اکثریت مقره را نوعی نگه دارنده شینه برای اتصال به بدنه تابلو می دانند، مقره ها معمولا یا از جنس چینی یا پلاستیک هستند.

 • ترمینال

به منظور ارتباط تجهیزات داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. ترمینال ها دارای سه نوع شاخه ای، ریلی و پیچی هستند.

 • شاخه ای: انشعاب از سیم ها در مکان های مختلف
 • ریلی: برای انشعاب گیری داخل تابلو
 • پیچی: جهت اتصال چند سیم به یکدیگر با سرعت و نصب آسان

 • کلید زمین

شاید اصطلاح زمین کردن را شنیده باشید، در واقع کار ارتینگ یا زمین کردن به جهت حفظ جان کارکنان که با تجهیزات الکتریکی در تماس هستند، انجام می شود. عمل ارتینگ توسط کلید زمین و به صورت اتصال قطعه های فلزی دستگاه الکتریکی به زمین انجام می شود با این کار اگر هر گونه نشتی جریان در قطعات وجود داشته باشد به زمین منتقل می شود. این کلید، جریان را تحت شرایط نرمال مدار از خود عبور نمی دهد.

 • ترانس

برای بررسی و نگهداری شبکه های توزیع برق نیاز است پارامترهای مهمی را به صورت پیوسته و مداوم اندازه گیری کنیم که این کار با کمک ترانس ها انجام می شوند، ترانس ها در تابلو برق ها به منظور تنظیم ولتاژ، جریان و توان استفاده می شوند. دو نوع ترانس جهت اندازه گیری و کنترل استفاده می شوند که عبارت اند از: ترانس CT (جریان)، ترانس PT (ولتاژ) که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 • ترانسفورماتور جریان (CT)

ترانس های CT که به آنها ترانسفورماتورهای جریان نیز می گویند برای اندازه گیری و محافظت، با استفاده از سیگنال جریان کوچک، بکار گرفته می شوند که طرز کار آنها به این گونه است که جریان هایی با دامنه زیاد به جریان های بسیار کوچک تبدیل می کند تا برای رله ها و دیگر تجهیزات مناسب باشد. ترانس های CT در دو نوع اندازه گیری و حفاظتی ارائه می شود.

 1. ترانس CT اندازه گیری: وظیفه این نوع اندازه گیری جریان است.
 2. ترانس CT محافظتی: برای تشخیص اتصال کوتاه، اضافه بار و همچنین خطای ارت (زمین) استفاده می شود، در ساخت این نوع ترانس ها از ترموپلاستیک فشرده و کاور محافظتی استفاده شده که این امر موجب افزایش مقاومت آنها می شود.

 • ترانسفورماتور ولتاژ (PT)

این ترانس نیز جهت کاهش ولتاژ با دامنه زیاد به ولتاژ هایی که به راحتی با دستگاه های اندازه گیری فشار ضعیف قابل اندازه گیری است، به کار می روند، همچنین برای ایزولاسیون بین ولتاژ بالای شبکه قدرت و دیگر قطعات وصل شده به ثانویه استفاده می شود.

کاربرد تابلو برق صنعتی

تابلوها در کلیه شرایط عادی و غیر عادی به شبکه متصل هستند، بنابراین اثرات تمامی موارد مربوط به شرایط فوق نباید باعث خرابی یا عدم عملکرد صحیح آنها شود. تابلوهای توزیع باید قابلیت تحمل جریان اتصال کوتاه و اثرات ناشی از آن و عملکرد مناسب در حالت گذرا را داشته باشند. تابلوهای فشار ضعیف و فشار متوسط نقش بسیار مهمی را در صنعت برق ایفا می کنند لذا طراحی و انتخاب صحیح و اصولی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

موارد زیر از مهمترین موارد کارکرد تابلوها به شمار می روند:

 • عملیات حفاظت سیستم توزیع در شرایط غیر عادی شبکه
 • عملیات کنترل سیستم توزیع در شرایط عادی شبکه
 • از تجهیزات داخل تابلو در برابر عوامل جوی نظیر باد و باران و غیره محافظت لازم را به عمل می آورد.
 • از جان افراد در محل های مورد نظر حفاظت می کند.
 • تقسیم برق بر اساس اصول و قواعد بین تمامی تجهیزات با کارایی مختلف.
 • جلوگیری از نشتی های جریان برق با استفاده از فیوزها و کلیدها قطع کننده.

نحوه قرارگیری تجهیزات در تابلو برق صنعتی

اجزای تابلو را می توان با توجه به کاربرد آن، توسط یک متخصص نصب کرد اما چیدمان اصولی اجزای تابلو برق صنعتی باید به صورتی باشد که تمامی تجهیزات مثل کنترلرها، فیوزها، ترانس ها و غیره کاملا مشخص و با فاصله و در محفظه های خود قرار بگیرند و دسترسی به تمامی تجهیزات از جلو امکان پذیر باشد. از اجزای تابلو می توان به داکت ها، ریل، سینی، سیم و کابل، لوازم اندازه گیری، ترمینال و باس بار (شینه) و غیره اشاره کرد.

بهترین برند برای خرید تابلو برق صنعتی

تابلو برق ها در ابعاد و شرایط گوناگون در بازار موجود هستند و می توان به راحتی اقدام به خرید این تابلوها کرد، اما موردی که در خرید هر نوع تابلو برق باید به آن توجه داشت این است که ما با بررسی نیاز فعلی و با توجه به نیازمان در آینده به برق و تجهیزات برقی، تابلو برق صنعتی را خریداری کنیم، مورد مهم بعدی که در خرید تابلو و تجهیزات آن باید توجه داشت این است که از تولید کنندگان معتبر که خدمات پس از فروش دارند، خرید خود را انجام دهیم.

نصب و نگهداری تابلو برق صنعتی

نصب و نگه داری تابلو برق صنعتی بسیار راحت اما تخصصی است و باید با تجهیزات مناسب آن انجام شود، نگهداری آنها امری بسیار مهم است زیرا در شرایط گوناگون و به مرور زمان امکان دارد این تجهیزات دچار آسیب شوند پس باید در نگهداری و حفاظت از آنها کوشا بود و در صورت خرابی در اولین فرصت قطعات را تعمیر یا تعویض کرد. در هنگام خرید باید به این مورد که امکان دارد در آینده قطعاتی را به تابلو اضافه کنیم، توجه داشت، زیرا برش یا سوراخ کردن بدنه جهت افزایش فضا با استانداردهای تعریف شده مغایرت دارد.

نکات مهم خرید تابلو برق صنعتی

تابلو برق ها به دلیل مدیریت و کنترل توزیع برق در یک ساختمان، نقش حیاتی را ایفا می کنند و در محیطی که نصب شده باشد قطعی برق به دلیل نوسان یا از این دست اختلالات ممکن نیست و برق قطع نمی شود یا اگر بار اضافی را شناسایی کند بلافاصه واکنش نشان می دهد. نگهداری و کنترل تابلو برق ها بسیار راحت می باشد، اگر خطایی در شبکه توزیع برق رخ دهد با آلارم های مخصوص به هر بخش می توان، به بخش مربوطه رجوع کرد و مشکلات را برطرف کرد و از آتش سوزی یا خطرات دیگر جلوگیری کرد.

سه مشخصه ای که قبل از خرید تابلو برق به ما کمک می کند تا انتخاب بهتری نسبت به خرید این محصول داشته باشیم شامل موارد زیر است:

 1. مشخصات و ویژگی های شبکه توزیع برق
 2. مشخصات محیطی
 3. مطالعات و محاسبات الکتریکی
 4. مشخصات بار های متصل به تابلو برق

قیمت تابلو برق صنعتی

از عوامل تاثیر گذار در قیمت تابلو برق صنعتی می توان به جنس محفظه تابلو، ابعاد، مقدار جریانی که قرار است کنترل و هدایت کند و غیره اشاره کرد. تابلو برق صنعتی با توجه به موارد ذکر شده و بر اساس نیاز مجموعه تولید می شود و دارای تجهیزات با برندهای مختلف است. علاوه بر طراحی تابلو برق صنعتی باید هزینه نصب آن را نیز در نظر بگیریم، پس اگر موارد بالا را یک بار مرور کنیم متوجه می شویم که نمی توان قیمت مشخصی را برای تابلو برق صنعتی در نظر گرفت.

دیـــدگاه‌ها

شما هم درباره این کالا دیدگاه ثبت کنید.

captcha


امتیاز:

جاسم غنامی ارسال شده در : پنجشنبه 10 آذر 1401
سلام، تابلو برق دیواری می خواستم.
مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 19 آذر 1401
سلام جناب غنامی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.
محمودی ارسال شده در : چهارشنبه 22 تیر 1401
سلام، ممنون از مطالب مفیدتون.
مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 22 تیر 1401
سلام دوست عزیز، ممنون از نظر دلگرم کننده شما.
جابر باهورزهی ارسال شده در : جمعه 14 آبان 1400
با سلام دوست عزیز، برای ۲ عدد فن 1.5 کیلووات و اینورتر ۳ یا ۴.۵ کیلووات تابلوش چقدر در میاد؟
مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 15 آبان 1400
سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.
محمدرضا نامدار ارسال شده در : جمعه 30 مهر 1400
سلام، اورهال یه تابلو برق که حدود 7 تا کنتاکتور 7.5 کیلووات داره. همچنین 4 عدد ترموستات و یه کلید اتومات 100 آمپر داره. چقدر در میاد؟ کل سیم ها باید تعویض شن و کنتاکتورها، فیوزها و ترموستات ها هم سرویس بشن.
مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 01 آبان 1400
سلام جناب نامدار عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی برای ارائه لیست قیمت با شما تماس خواهند گرفت.
حمیدرضا حیدری ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 16 شهریور 1400
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. میانگین قیمت تمام شده تابلو با کنتاکتور 400 چقدر در میاد؟ با تشکر.
مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 17 شهریور 1400
سلام جناب حیدری عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.
سارا ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 19 مرداد 1400
سلام، سایت خیلی خوبی دارید. امیدوارم موفق باشید.
مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 19 مرداد 1400
سلام، ممنون از حسن نظر شما.