رولبرینگ استوانه ای

اشتراک :

رولبرینگ استوانه ای (Cylindrical Roller Bearing)

رولبرینگ استوانه ای چیست؟

رولبرینگ استوانه ای دارای ساچمه های استوانه ای شکل بوده و قادر به تحمل بار بالا می باشد. رولبرینگ های استوانه ای تک ردیفه در طرح های گوناگون و دارای انواع لبه های مختلف می باشد. قفسه و ساچمه ها به صورت حایل بین لبه های کامل یکی از دو رینگ های داخلی یا خارجی قرار گرفته است. رولبرینگ های استوانه ای دارای حلقه های کامل بوده که قفسه و ساچمه ها بر روی آن سوار هستند و از یکدیگر جدا نمی شوند و می توانند به طور جداگانه بر روی حلقه های دیگر نصب گردند. این روش آسان برای مونتاژ در حالتی که هر دو رینگ رولبرینگ استوانه ای دارای تطابق داخلی باشند.

امروزه رولبرینگ های استوانه ای با استفاده از آخرین تکنولوژی ساخته شده است که ابعاد و اندازه بین ساچمه ها و شیار دارای دقت بالاتری می باشد. همچنین باعث بهینه سازی سطوح رولبرینگ و ارتقا روانکاری روغن می گردد. طراحی مناسب نقاط تماس ساچمه ها با لبه ها باعث افزایش ظرفیت تحمل بار و حرارت می گردد. این ویژگی راندمان رولبرینگ استوانه ای را افزایش می دهد.

این نوع رولبرینگ ها برای بار های شعاعی سنگین و سرعت های بالا مناسب می باشند.

رولبرینگ استوانه ای چیست؟

انواع رولبرینگ استوانه ای

اینم محصولات در دو نوع یک ردیفه و پر غلتک ارائه می گردند که در ادامه به شرح هر نوع می پردازیم.

رولبرینگ استوانه ای یک ردیفه

Single Row Cylindrical Roller Bearings

طراحی این رولبرینگ ها به نحوی است که یکی از حلقه های داخلی یا بیرونی، از یک یا دو طرف لبه نداشته و لذا رولبرینگ قابلیت تفکیک شدن دارد. این امر در مواردی نظیر جا زدن و در آوردن رولبرینگ ها به خصوص در مواردی که انطباق باید تداخلی باشد، موجب تسهیل کار می شود. این نوع بیرینگ ها ضمن قابلیت در تحمل بار های سنگین، قادر به چرخش با سرعت های بالا نیز هستند. در یک نوع از آنها که شماره آن با حرف NU آغاز می شود، حلقه پایینی بدون لبه و قابل تفکیک شدن است و در نوع دیگر که با حرف N مشخص می شود، حلقه بالایی بدون لبه است. در مواردی نظیر انبساط طولی شافت در اثر حرارت، امکان جابجایی حلقه ها در امتداد محوری از ایجاد تنش جلوگیری می کند. در نوع دیگر که با NJ شروع می شود، حلقه داخلی در یک سمت دارای لبه است، لذا امکان تغییر مکان محوری از یک سمت وجود دارد. در سری که با NUP شروع می شوند، حلقه پایینی در یک سمت لبه یکپارچه و در سمت دیگر لبه جدا شدنی دارد. این نوع طراحی باعث می شود که نخست بیرینگ قابل تفکیک را به راحتی نصب نموده و سپس با گذاشتن لبه شل در جلوی آن رولبرینگ را از دو طرف در امتداد محوری تثبیت کرد. می توان به جای لبه جداشدنی از حلقه گوشه دار که با HJ مشخص می شود، استفاده نمود. مقدار ناهمراستایی مجاز در رولبرینگ سری 10، 2، 3 و 4، چهار دقیقه و در سری های 22 و 23، سه دقیقه است. رولبرینگ های استوانه ای تا دمای 150 سانتی گراد بدون تغییر بعد قابلیت کارکرد دارند. پنجره ساچمه آنها نیز در انواع پلی آمیدی، فولادی و برنجی بسته به هر سری اندازه تولید می شود.

رولبرینگ استوانه ای یک ردیفه

رولبرینگ های پر غلتک استوانه ای

Full Complement Cylindrical Roller Bearings

این رولبرینگ ها دارای حداکثر تعداد غلتک بوده و در اصل با عدم وجود قفسه تمامی فضایی که در سایر بیرینگ ها توسط قفسه اشغال می شود در آنها از غلتک پر شده است. ضخامت آنها نسبت به پهنایشان کم بوده که این خصوصیات موجب بالا بردن فوق العاده زیاد تحمل بار و در عین حال صرفه جویی در مقدار فضای مورد نیاز برای جازدن رولبرینگ می شود. سرعت دورانی آنها مسلماً به انواع معمولی رولبرینگ ها نمی رسد و در چند نوع یک ردیفه و دو ردیفه و چند ردیفه تولید می شود. از آنجائی که این نوع رولبرینگ ها دارای پنجره ساچمه نیستند، غلتک ها با یکدیگر در تماس مستقیم بوده که این امر موجب بالا رفتن اصطکاک و نیز اشکال در ایجاد لایه هیدرو دینامیکی روانکار بین فاصله غلتک ها با یکدیگر می شود که تمامی این عوامل منجر به بالا رفتن سایش می گردد.جهت کاهش چنین اثرات زیان باری، معمولاً غلتک را تحت یک سری عملیات حرارتی شامل سخت کاری سطحی قرار می دهند. چنین رولبرینگ هایی با پسوند B متمایز می گردند نظیر NJG 2310 BVH.

رولبرینگ های پرغلتک استوانه ای

استفاده از رولبرینگ هایی که بدین ترتیب اصلاح شده اند، تحت شرایط ذیل توصیه می شود:

  1. سرعت بالا
  2. روانکاری نامناسب
  3. شتاب های دورانی یا شعاعی بالا

در صورتیکه شرایط کاری از موارد فوق الذکر هم سخت تر باشد، می توان از رولبرینگ هایی استفاده کرد که حلقه های آن نیز تحت عملیات سطحی قرار گرفته باشد. این نوع بیرینگ ها با پسوند B4 مشخص می شوند نظیر NJG 2310 B4VH. این نوع رولبرینگ ها در انواع متنوع یک ردیفه و دو ردیفه تولید شده و نظیر رولبرینگ های استوانه ای معمولی ممکن است حلقه های داخلی یا بیرونی آنها حالات مختلفی از لحاظ لبه دارا باشند. در بعضی از آنها استفاده از حلقه نگهدارنده موجب یک پارچه نگه داشتن رولبرینگ می شود (بار محوری از سمت حلقه نگهدارنده نمی تواند بر رولبرینگ اعمال شود). نوع دیگر نظیر سری NNC، در حلقه بیرونی خود یک لبه یکپارچه و یک حلقه لبه دار دارد. این سری می توانند بار محوری را در هر دو جهت تحمل کنند. در نوع دیگر که با NNF شروع می شود، حلقه داخلی دو تکه بوده و توسط یک حلقه نگهدارنده بهم متصل می شوند. در حلقه بیرونی خود جای خار داشته و در دو طرف کاسه نمد لاستیکی نیز دارند که با گریس لیتیمی مخصوص کارکرد در دمای 50- الی 110+ سانتی گراد پر شده اند. ولی محدوده دمایی کارکرد این سری رولبرینگ ها بین 40- الی 80+ درجه سانتی گراد است. (به خاطر وجود کاسه نمد) در صورت عدم نیاز به کاسه نمد می توان توسط یک آچار پیچ گوشتی یا وسیله ای نظیر آن آنها را درآورد. مقدار ناهمراستایی مجاز در رولبرینگ های مورد بحث عبارتست از: 4 دقیقه برای برینگ های سری 18 و 3 دقیقه برای بیرینگ های سری 22، 23، 29، 30

رولبرینگ استوانه ای

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

دیدگاه کاربران
کارا جهانبخش
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 29 مهر 1399

ممنون از اطلاعات خوبتون...