تفاوت سوئیچ و روتر

  0
 40885

تفاوت سوئیچ و روتر در چیست؟

برای بیان فرق بین سوئیچ و روتر ابتدا می بایست با مفهوم شبکه آشنا شویم. شبکه به مجموعه ای از کامپیوترهای متصل به یکدیگر جهت تبادل اطلاعات با روش های متفاوت می گویند. برای گسترش و مدیریت شبکه از تجهیزاتی نظیر سوئیچ و روتر استفاده می شود و اکثرا در سازمان ها، ادارات و شرکت ها مشاهده می شوند.

در ابتدا تفاوت اصلی بین روتر و سوئیچ، لایه یا سطح کاری آنها می باشد که در سوئیچ اکثرا لایه 2 بوده (در سوئیچ های قابل مدیریت لایه 3) و در روتر لایه 3 می باشد، به عبارتی دیگر سطح دسترسی و کارایی این تجهیزات را از لایه کارکرد آنها می توان تشخیص داد. در لایه دو بسته ها از طریق شناسایی آدرس مک دستگاه ها مقصد خود را پیدا می کنند، ولی در روتر برای شناسایی و مسیریابی علاوه بر آدرس مک از آدرس IP استفاده می شود.

تفاوت سوئیچ و روتر

سوئیچ ها اطلاعات در بستر شبکه را به جای ارسال به تمامی دستگاه های موجود در شبکه، برای مقصد مربوطه ارسال می کنند که این امر موجب کاهش چشمگیر ترافیک در شبکه می شود. سوئیچ از طریق آدرس مک دستگاه ها به شناسایی دستگاه های درون شبکه می پردازد ولی مدیریت ویژه ای بر آنها ندارند (به غیر از سوئیچ های Manage). در سوئیچ های قابل مدیریت یا Manage قابلیت کنترل ترافیک نیز وجود دارد، همچنین سوئیچ می تواند ارتباط بین دستگاهای مختلف درون شبکه مانند پرینتر، دوربین مداربسته، تلفن تحت شبکه و غیره را با یکدیگر برقرار کند.

اما در روتر به غیر از پشتیبانی کامل از توانایی های موجود در سوئیچ، قابلیت هایی نظیر NAT، DHCP، Firewall، WAN و غیره نیز وجود دارد.

برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات فنی شبکه می توانید به مقاله آشنایی با اصطلاحات کاربردی و رایج در شبکه و اینترنت مراجعه نمایید.

در بازار ایران اکثرا در زمینه روتر از روترهای سیسکو و میکروتیک استفاده می شود و در زمینه سوئیچ علاوه بر سیسکو و میکروتیک از برندهایی نظیر TP-Link، D-Link، KDT و غیره استفاده می شود.

برای درک بهتر تفاوت های بین سوئیچ و روتر، در جدول ذیل برخی از این تفاوت ها دسته بندی شده اند.

فرق سوییچ با روتر چیست؟

تفاوت بین روتر و سوئیچ
سوئیچ روتر
برقرای ارتباط بین چندین دستگاه به صورت همزمان برقرای ارتباط بین چندین شبکه به صورت همزمان
کارایی در لایه data link کارایی در لایه Network
استفاده در بستر شبکه LAN استفاده در بستر شبکه LAN، MAN و WAN
ارسال اطلاعات به شکل packet و frame  ارسال اطلاعات به شکل packet
انتقال در حالت full duplex و half duplex انتقال در حالت full duplex
در سوئیچ در حالت full duplex برخورد پیش می آید.  در روتر به ندرت برخورد پیش می آید.
عدم سازگاری با NAT قابلیت سازگاری با NAT

شایان ذکر است که در شبکه های متوسط و بزرگ اغلب چندین سوئیچ به یک روتر متصل می شود.

تفاوت بین روتر و سوئیچ

مزایای استفاده از سوئیچ
  • حذف ترافیک اضافه بر شبکه
  • صرفه جویی در کابل کشی
  • صرفه جویی در هزینه
  • امکان به اشتراک گذاری سخت افزارهایی مانند پرینتر
مزایای استفاده از روتر
  • صرفه جویی در هزینه راه اندازی شبکه
  • اشتراک گذاری سخت افزارهای مبتنی بر شبکه
  • مدیریت ترافیک شبکه
  • پشتیبانی از دیوار آتشین (Firewall)
  • پشتیبانی از DHCP، NAT، WAN، VPN

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز: