تفاوت سوئیچ و روتر

تفاوت سوئیچ و روتر در چیست؟

برای بیان فرق بین سوئیچ و روتر ابتدا می بایست با مفهوم شبکه آشنا شویم. شبکه به مجموعه ای از کامپیوترهای متصل به یکدیگر جهت تبادل اطلاعات با روش های متفاوت می گویند. برای گسترش و مدیریت شبکه از تجهیزاتی نظیر سوئیچ و روتر استفاده می شود و اکثرا در سازمان ها، ادارات و شرکت ها مشاهده می شوند.

تفاوت سوئیچ و روتر

در ابتدا تفاوت اصلی بین روتر و سوئیچ، لایه یا سطح کاری آنها می باشد که در سوئیچ اکثرا لایه 2 بوده (در سوئیچ های قابل مدیریت لایه 3) و در روتر لایه 3 می باشد، به عبارتی دیگر سطح دسترسی و کارایی این تجهیزات را از لایه کارکرد آنها می توان تشخیص داد. در لایه دو بسته ها از طریق شناسایی آدرس مک دستگاه ها مقصد خود را پیدا می کنند، ولی در روتر برای شناسایی و مسیریابی علاوه بر آدرس مک از آدرس IP استفاده می شود.

تفاوت سوئیچ و روتر

سوئیچ ها اطلاعات در بستر شبکه را به جای ارسال به تمامی دستگاه های موجود در شبکه، برای مقصد مربوطه ارسال می کنند که این امر موجب کاهش چشمگیر ترافیک در شبکه می شود. سوئیچ از طریق آدرس مک دستگاه ها به شناسایی دستگاه های درون شبکه می پردازد ولی مدیریت ویژه ای بر آنها ندارند (به غیر از سوئیچ های Manage). در سوئیچ های قابل مدیریت یا Manage قابلیت کنترل ترافیک نیز وجود دارد، همچنین سوئیچ می تواند ارتباط بین دستگاهای مختلف درون شبکه مانند پرینتر، دوربین مداربسته، تلفن تحت شبکه و غیره را با یکدیگر برقرار کند.

اما در روتر به غیر از پشتیبانی کامل از توانایی های موجود در سوئیچ، قابلیت هایی نظیر NAT، DHCP، Firewall، WAN و غیره نیز وجود دارد.

برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات فنی شبکه می توانید به مقاله آشنایی با اصطلاحات کاربردی و رایج در شبکه و اینترنت مراجعه نمایید.

در بازار ایران اکثرا در زمینه روتر از روترهای سیسکو و میکروتیک استفاده می شود و در زمینه سوئیچ علاوه بر سیسکو و میکروتیک از برندهایی نظیر TP-Link، D-Link، KDT و غیره استفاده می شود.

برای درک بهتر تفاوت های بین سوئیچ و روتر، در جدول ذیل برخی از این تفاوت ها دسته بندی شده اند.

فرق سوییچ با روتر چیست؟

تفاوت بین روتر و سوئیچ
سوئیچ روتر
برقرای ارتباط بین چندین دستگاه به صورت همزمان برقرای ارتباط بین چندین شبکه به صورت همزمان
کارایی در لایه data link کارایی در لایه Network
استفاده در بستر شبکه LAN استفاده در بستر شبکه LAN، MAN و WAN
ارسال اطلاعات به شکل packet و frame  ارسال اطلاعات به شکل packet
انتقال در حالت full duplex و half duplex انتقال در حالت full duplex
در سوئیچ در حالت full duplex برخورد پیش می آید.  در روتر به ندرت برخورد پیش می آید.
عدم سازگاری با NAT قابلیت سازگاری با NAT

شایان ذکر است که در شبکه های متوسط و بزرگ اغلب چندین سوئیچ به یک روتر متصل می شود.

تفاوت بین روتر و سوئیچ

مزایای استفاده از سوئیچ
  • حذف ترافیک اضافه بر شبکه
  • صرفه جویی در کابل کشی
  • صرفه جویی در هزینه
  • امکان به اشتراک گذاری سخت افزارهایی مانند پرینتر
مزایای استفاده از روتر
  • صرفه جویی در هزینه راه اندازی شبکه
  • اشتراک گذاری سخت افزارهای مبتنی بر شبکه
  • مدیریت ترافیک شبکه
  • پشتیبانی از دیوار آتشین (Firewall)
  • پشتیبانی از DHCP، NAT، WAN، VPN

همچنین بخوانید
در جهان پیشرفته امروزی برای بهره وری بیشتر باید از تکنولوژی های روز دنیا استفاده نمود. با بالا گرفتن رقابت در بازار بدون استفاده از تجهیزات روز، امکان رقابت در دنیای مدرن نخواهد بود و به سود دهی مناسب نخواهند رسید. تمام موجودات زنده همانند انسان ها، نیاز به آب گوارا دارند، این موضوع از جهت سلامت انسان ها نیز با اهمیت است.
در سالیان گذشته به دلیل جمعیت کم در روی کره زمین، تقاضای انسان ها در مورد مصرف ماهیان و سایر موجودات دریایی صرفا از طریق صید از رودخانه و دریا صورت می گرفت. در حال حاضر به دلیل رشد جمعیت، افزایش تقاضا، این امکان میسر نیست. تمام فعالیت های زیستی موجودات آبزی در درون آب صورت می گیرد، بنابراین مهم ترین و اثر گذار ترین فاکتور برای پروش ماهیان کیفیت آب است.
در زمان کار با درایو Pentax ممکن است با خطا هایی مواجه شوید که لیست این خطا ها به شرح زیر می باشد، می توانید در صورت عدم آگاهی در مورد نحوه موجاهه با خطا های درایو Pentax با کارشناسان ما تماس حاصل نموده تا در اسرع وقت مشکل شما را مرتفع نمایند.
اگر شما هم از افرادی هستید که قصد خرید کولر گازی را دارید اما با سوالاتی همچون اینکه کدام برند های کولر گازی اورجینال بوده، برای ابعاد محیط مورد نظر چه نوع و چه ظرفیتی از کولر گازی مناسب است و مراکز معتبر جهت خرید کولر گاز کدام است؟ مواجه هستید، مطالعه این مطلب برای شما مفید خواهد بود زیرا توصیه می شود در اولین گام به مطالعه مطالب ارائه شده در این زمینه پرداخته و در گام نهایی پس از دریافت مشاوره از کارشناسان این حوزه اقدام به خرید کولر گازی نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: