پرلیت چیست؟

پرلیت چیست؟

پرلیت یک نوع سنگ آتش فشانی از نوع سیلیکات بوده که به علت منجمد شدن گدازه های آتش فشانی مقداری آب (2 تا 5 درصد) در آن ذخیره می شود که توسط حرارت بین 400 تا 1300 درجه سانتی گراد آب موجود در داخل آن خارج شده و این عمل باعث می شود تا ماده خاکستری داخل آن تغییر رنگ داده و ماده ای سفید رنگ به نام پرلیت ایجاد گردد.

پرلیت

ماده مهم ساختار شیمیایی پرلیت، مقدار سیلیس موجود در دانه خام می باشد. و هر چه این سیلیس دارای حفره های بیشتر باشد، میزان انبساط آن افزایش می یابد. لازم به ذکر می باشد که هنگام پخت، دانسیته را باید در حد کمی نگه داشت.

نکته حائز اهمیت این می باشد که نباید مقدار اسیدیته پرلیت منبسط خنثی باشد. زیرا باعث کم و زیاد شدن عنصر های آهن، آلومینیوم و منگنز می گردد، که موجب آسیب رساندن در پرورش گیاهان می شود.

کاربرد پرلیت

 • صنعت کشاورزی و پرورش گل و گیاه
 • گلخانه
 • ساختمان سازی و بتن
 • ریخته گری
 • فیلتراسیون
 • سنگشور کردن پارچه های جین

پرلیت کشاورزی چیست؟

ساختار میکروسکوپی پرلیت که از انواع بستر کشت هیدروپونیک بوده، به شکلی می باشد که با توجه داشتن حفره های زیاد با اینکه پر از آب نیز باشد، در حفره های خود حدودا 20 درصد اکسیژن نگه دارد و به واسطه ادغام اکسیژن و آب باعث افزایش کیفیت خاک گردد. بدین صورت که با نگهداری آب و اکسیژن در خود کمک به هوادهی و آب رسانی به خاک گردد و تغذیه گیاهان به خوبی صورت پذیرد.

پرلیت کشاورزی

پرلیت به دلیل استریل بودن، از ایجاد آفت جلوگیری می کند. و بر خلاف مواد عالی دیگر پوسیده نمی شود و خاصیت خود را در خاک برای مدت زمان بسیار زیادی حفظ می کند.
از ترکیب پرلیت با کوکوپیت و پیت ماس می توان برای پرورش توت فرنگی، انواع سیفی جات مانند گوچه فرنگی و خیار و کشت انواع گل و گیاه مانند بنجامین و گل قاشقی استفاده نمود.

مزایای استفاده از پرلیت در کشاورزی و گلخانه
 1. آب رسانی به ریشه گیاهان
 2. هوادهی و رساندن اکسیژن مناسب به ریشه گیاهان
 3. به دلیل عایق گرما بودن از تغییرات دمایی در کشت گیاه جلوگیری می نماید.
 4. سبک شدن خاک پرورش گیاه
 5. امکان استفاده در کشت هیدروپونیک و کشت بدون خاک

پرلیت ساختمانی چیست؟

پرلیت ساختمانی از مصالح به روز و استاندارد در ساخت و ساز ساختمانی می باشد و باعث افزایش سرعت روند ساخت و ساز می گردد. و با توجه به قیمت مناسب دارای ویژگی و مزایای بسیاری در صنعت ساختمان سازی از جمله عایق صوتی، عایق حرارتی و سبک سازی می باشد. از پرلیت در عایق کاری لوله های آب نیز استفاده می گردد که موجب کاهش صدای آب در جریان توی لوله ها می گردد.

انواع کاربرد پرلیت در ساختمان سازی
 1. استفاده در بتن و سیمان: در ساخت بتن از ترکیب مقدار مشخصی پرلیت با سیمان مخلوط میکنن که به دلیل وزن کم پرلیت نسبت به ملات سیمان، بتن سبک تری ایجاد می شود که باعث کاهش وزن سازه و ساختمان می شود. همچنین با توجه به اینکه پرلیت عایق صوتی و حرارتی نیز می باشد دیگر نیازی به عایق کاری دیوار ها نمی باشد و در نتیجه صخامت دیوار کم می شود.
 2. استفاده در گچ کاری: در گچ کاری منازل و کارگاه هایی که حرارتی زیادی در آن وجود دارد، پرلیت را به مقدار مشخصی با کچ مخلوت می کنند و سفید کاری دیوار ها را با آن انجام می دهند، همچین پرلیت از ترک خوردن گچ جلوگیری می کند.
 3. قطعات پیش ساخته پرلیتی: به دلیل وزن کم پرلیت در ساخت دیوار های پیش ساخته و گارتیشن ها از پرلیت استفاده می کنند که باعث سبک بودن آنها می گردد.

پرلیت سیمان حفاری

با توجه به اینکه پرلیت دارای قابلیت عایق بودن دارد و همچنین دارا بودن مقاومت گرمایی و وزن سبک می باشد با مخلوط کردن پرلیت با گل حفاری، بین لوله حفاری و دیواره چاه را با آن عایق می کنند تا مانع از نفوذ آب های اطراف و آلودگی ها گردد.

پرلیت در فیلتراسیون

پرلیت به دلیل اینکه تغییری در مزه، بو و رنگ مایعات نمی شود و همچین دارای قیمت مقرون به صرفه می باشد، جایگزین مناسبی برای فیلتراسیون می باشد.

پرلیت جین شویی

با توجه به اینکه پرلیت دارای رفتار پایدار بوده و در آب حل نمی شود از آن برای سنگ شور کردن پارچه های جین استفاده می گردد. همچنین در صنعت نساجی به خاصیت استریلی آن که برای سلامت ضرری ندارد به عنوان عامل سفید کننده استفاده می گردد.

همچنین بخوانید
در جهان پیشرفته امروزی برای بهره وری بیشتر باید از تکنولوژی های روز دنیا استفاده نمود. با بالا گرفتن رقابت در بازار بدون استفاده از تجهیزات روز، امکان رقابت در دنیای مدرن نخواهد بود و به سود دهی مناسب نخواهند رسید. تمام موجودات زنده همانند انسان ها، نیاز به آب گوارا دارند، این موضوع از جهت سلامت انسان ها نیز با اهمیت است.
در سالیان گذشته به دلیل جمعیت کم در روی کره زمین، تقاضای انسان ها در مورد مصرف ماهیان و سایر موجودات دریایی صرفا از طریق صید از رودخانه و دریا صورت می گرفت. در حال حاضر به دلیل رشد جمعیت، افزایش تقاضا، این امکان میسر نیست. تمام فعالیت های زیستی موجودات آبزی در درون آب صورت می گیرد، بنابراین مهم ترین و اثر گذار ترین فاکتور برای پروش ماهیان کیفیت آب است.
در زمان کار با درایو Pentax ممکن است با خطا هایی مواجه شوید که لیست این خطا ها به شرح زیر می باشد، می توانید در صورت عدم آگاهی در مورد نحوه موجاهه با خطا های درایو Pentax با کارشناسان ما تماس حاصل نموده تا در اسرع وقت مشکل شما را مرتفع نمایند.
اگر شما هم از افرادی هستید که قصد خرید کولر گازی را دارید اما با سوالاتی همچون اینکه کدام برند های کولر گازی اورجینال بوده، برای ابعاد محیط مورد نظر چه نوع و چه ظرفیتی از کولر گازی مناسب است و مراکز معتبر جهت خرید کولر گاز کدام است؟ مواجه هستید، مطالعه این مطلب برای شما مفید خواهد بود زیرا توصیه می شود در اولین گام به مطالعه مطالب ارائه شده در این زمینه پرداخته و در گام نهایی پس از دریافت مشاوره از کارشناسان این حوزه اقدام به خرید کولر گازی نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
مهرداد راحت
ارسال شده در : دوشنبه 08 خرداد 1402

سلام، وقت بخیر. بنده تولید کننده قطعات پیش ساخته بتن اکسپوز برای نما هستم. برای سبک سازی می خوام از پرلیت استفاده کنم، لطفا راهنمایی کنید.

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 10 خرداد 1402

سلام دوست عزیز، درحال حاضر پرلیت مورد نظرتان ارائه نمی شود.

علی اصغر شهرانی
ارسال شده در : شنبه 28 آبان 1401

سلام، می خواستم پرلیت خریداری کنم، لطفا راهنمایی بفرمایید.

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 30 آبان 1401

سلام جناب شهرانی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

فعلی
ارسال شده در : شنبه 07 آبان 1401

سلام، وقت بخیر. به مشاوره در مورد پرلیت نیاز دارم.

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 11 آبان 1401

سلام دوست عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

وحید آقا گل زاده افروزی
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 21 دی 1400

سلام، عرض ادب و احترام خدمت جنابعالی. خیلی ممنون و متشکرم بابت توضیح کامل مصالح ساختمان.

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 22 دی 1400

سلام جناب آقا گل زاده عزیز، خوشحالیم بابت حسن نظر حضرتعالی.

مجتبی رنجبر
ارسال شده در : شنبه 11 دی 1400

سلام، من تولید کننده بلوک سبک هستم. می خواستم از پرلیت برای ساخت بلوک استفاده کنم. ممنون می شم راهنمایی کنید. سپاس.

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 12 دی 1400

سلام جناب رنجبر عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

محمد حدادیان
ارسال شده در : دوشنبه 17 آبان 1400

با سلام، تولید کننده آجر و بلوک پازلی در شهرستان بشرویه هستم و برای تولید آجر و بلوک سبک تصمیم گرفتم از پرلیت استفاده کنم. خواستم در این خصوص از شما مشورت بگیرم.

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 18 آبان 1400

سلام جناب حدادیان عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

سعید کاشانی
ارسال شده در : دوشنبه 04 مرداد 1400

سلام، سازنده قطعات پیش ساخته بتونی هستم. دنبال افزودنی سبک هستم. مقداری پرلیت برای تست می خواستم. ممنون می شم راهنمایی بفرمایید.

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 04 مرداد 1400

سلام جناب کاشانی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.