دستگاه لیزر زیبایی

دستگاه لیزر زیبایی چیست؟

دستگاه های لیزر زیبایی یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات پوست و زیبایی می باشند و در منزل، مطب ها، سالن ها و کلینیک ها جهت رفع مو های زائد، جوان سازی پوست و لاغری به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

میل به زیبایی در تمام افراد وجود دارد، از این رو جوان سازی، لاغری و رفع مو های زائد برای همه حائز اهمیت است. میزان رویش مو های زائد در اشخاص متفاوت است و برای رفع آن از روش های مختلفی مانند استفاده از کرم مو بر، تیغ، ژیلت، اپیلیدی، لیزر خانگی IPL، اپیلاسیون و غیره استفاده می کنند. توجه داشته باشید که دائمی ترین و موثر ترین روش موجود جهت حذف مو های زائد در تمام نقاط بدن و صورت برای خانم ها و آقایان، استفاده از دستگاه لیزر رفع مو های زائد می باشد.

دستگاه لیزر مورد استفاده در رفع مو های زائد با ارسال پرتو های نور (لیزر) به صورت متمرکز، موجب از بین بردن رنگدانه (ملانین) ریشه مو، تخریب فولیکول مو های زائد و کاهش یا توقف رشد مو های زائد در نقطه مورد استفاده می شود. فرآیند درمانی لیزر در چند مرحله با بازه های زمانی مشخص، بر اساس فناوری دستگاه، عضو مورد نظر، رنگ و میزان رویش مو های زائد، رنگ پوست بدن و غیره تعیین می شود. لیزر های زیبایی علاوه بر رفع مو های زائد، در رفع تیرگی و روشن شدن پوست نیز تاثیر می گذارند.

افزایش سن، کاهش شادابی پوست و ایجاد چین و چروک برای تمام افراد اتفاق میفتد و انسان همواره در جست و جوی راهی برای ایجاد جوانی و زیبایی پوست می باشد. روش هایفو تراپی با استفاده از دستگاه لیزر با ارسال موج فراصوت به صورت متمرکز و با شدت بالا موجب تحریک و افزایش تولید کلاژن، سفت کردن، لیفتینگ و در نهایت جوان سازی و زیبایی پوست می شود.

استفاده از دستگاه لیزر برای جوان سازی پوست، لاغری و رفع مو های زائد، روشی غیر تهاجمی، امن و بدون درد می باشد که برای لیفت فک، چانه و پیشانی، کاهش یا حذف خط های گوشه لب (خط خنده) و کنار چشم، رفع غبغب، افزایش استحکام پوست، به تاخیر انداختن روند پیری، کاهش و حذف سلولیت و چربی ها در نواحی مختلف و رفع موهای زائد کاربرد دارند و روز به روز نیز بر طرفداران آن افزوده می شود.

کاتالوگ معرفی تجهیزات پزشکی فامکو

انواع دستگاه لیزر زیبایی

دستگاه های لیزر زیبایی برای رفع مو های زائد، جوان سازی پوست و لاغری کاربرد دارند و بر اساس فناوری و اشعه ساطع شده، در انواع مختلفی دسته بندی می شوند. لیزر های زیبایی در ابعاد مختلف طراحی شده و به صورت ثابت و پرتابل در منزل، آرایشگاه ها و کلینیک ها کاربرد دارند. توجه داشته باشید که برای استفاده از دستگاه های لیزر زیبایی در کلینیک های تخصصی به حضور پزشک متخصص یا اپراتوری که به صورت حرفه ای آموزش دیده باشد، نیاز است.

لازم به ذکر است دستگاه های لیزر مورد استفاده در حوزه زیبایی، ممکن است دارای دو یا چند طول موج باشند که موجب کاربردی تر شدن دستگاه می گردد.

 • دستگاه لیزر با فناوری روبی
 • دستگاه لیزر با فناوری الکساندرایت
 • دستگاه لیزر با فناوری دایود
 • دستگاه لیزر با فناوری Nd-Yag
 • دستگاه لیزر سه طول موج پارادایس
 • دستگاه آی پی ال (IPL)
 • دستگاه ای لایت (E-LIGHT)
 • دستگاه اس اچ آر (SHR)
 • دستگاه هایفو

دستگاه لیزر با فناوری روبی (Ruby)

دستگاه لیزر با فناوری روبی (Ruby) که به آن دستگاه لیزر یاقوت نیز می گویند، اولین دستگاه لیزر مورد استفاده جهت رفع مو های زائد می باشد. طول موج این دستگاه 694 نانو متر است و جذب نور بالایی در ملانین دارد که این امر موجب شده، دستگاه برای افرادی با پوست روشن و موی نازک مناسب باشد. فاصله زمانی بین شات ها حدود 2 ثانیه می باشد که موجب فراهم شدن زمان کافی برای خنک شدن پوست، کاهش درد و جلوگیری از سوختگی احتمالی ناحیه تحت لیزر می گردد. دستگاه لیزر روبی برای انجام فرآیند لیزر در مناطق کوچک بدن مناسب تر است و جهت رفع مو های زائد در کل بدن پیشنهاد نمی شود. مو هایی که مجدد در افراد استفاده کننده از لیزر روبی رشد می کند، نازک و کم پشت هستند.

دستگاه لیزر با فناوری روبی (Ruby)

دستگاه لیزر با فناوری الکساندرایت (Alexandrite)

دستگاه لیزر با فناوری الکساندرایت که به آن دستگاه لیزر الکس نیز می گویند، برای رفع مو های زائد در کلینیک های زیبایی استفاده می شود. این لیزر دارای طول موج کاری 755 نانومتر (محدوده نور مرئی) بوده و رنگ آن قرمز است. از ویژگی های این دستگاه قابلیت تنظیم طول موج و انرژی، سرعت بالا در تخلیه شات، مجهز بودن به سیستم خنک کنندگی قوی و کارایی بالا برای مناطق وسیع و لیزر کل بدن می باشد. دستگاه لیزر الکس برای افرادی با پوست روشن مناسب بوده و کسانی که دارای موی ضخیم و پوست سبزه و تیره هستند، بهتر است از دستگاه های مبتنی بر فناوری الکساندرایت استفاده نکنند.

دستگاه لیزر با فناوری الکساندرایت (Alexandrite)

دستگاه لیزر با فناوری دایود (Diode)

دستگاه لیزر با فناوری دایود به منظور حذف مو های زائد به شکل پالسی و با طول موج کاری 800 تا 810 نانو متر استفاده می شود. این دستگاه عمق نفوذ بالایی دارد که موجب حفاظت از پوست در مقابل اشعه می شود. از دیگر ویژگی های دستگاه سیستم خنک کننده، وقفه کوتاه بین دو تابش و قطر تابش مناسب است که باعث سرعت بالای فرآیند لیزر در مناطق وسیع تر (کل بدن) می شود و بهترین انتخاب برای افراد با رنگ پوست روشن تا گندمی (نوع پوستی 2 تا 4) و مو های ضخیم و تیره از جمله آقایان می باشد.

دستگاه لیزر با فناوری دایود (Diode)

دستگاه لیزر با فناوری اندیاگ (ND-YAG)

دستگاه لیزر با فناوری ان دی یاگ که به آن دستگاه لیزر اندیاگ نیز می گویند، جهت رفع مو های زائد کاربرد دارد و با طول موج کاری 1064 نانومتر (نزدیک به مادون قرمز) اشعه تولید می کند. این دستگاه قدرت نفوذ عمیق و در عین حال قابل تنظیم دارد. می توان برای لیزر مو های نازک تر، طول موج را کاهش و سطح پوست را مورد هدف قرار داد. لیزر زیبایی اندیاگ به صورت تخصصی برای پوست های تیره و برنزه (نوع پوستی 5 و 6) طراحی شده است و اثر بخشی آن بر روی مو های تیره و ضخیم بهتر است.

در پوست های برنزه و تیره، امکان جذب تابش توسط پوست به جای مو و سوختگی وجود دارد، از این رو انتخاب دستگاهی با فناوری متناسب با نوع پوست بسیار مهم است. می بایست خاطر نشان کرد استفاده از لوسیون کربن در افرادی با پوست برنزه پیش از انجام فرآیند لیزر برای امن تر کردن درمان و پیشگیری از سوختگی احتمالی پیشنهاد می شود.

دستگاه لیزر با فناوری اندیاگ (ND-YAG)

دستگاه لیزر سه طول موج پارادایس

دستگاه لیزر پارادایس مبتنی بر فناوری دایود با سه طول موج الکساندرایت، دایود و ان دی یاگ عمل می کند، نسل پیشرفته دستگاه های لیزر زیبایی برای رفع مو های زائد می باشد و برای انواع پوست و مو مناسب است، سیستم خنک کنندگی بسیار مناسبی برای پوست و داخل دستگاه دارد که موجب انجام فرآیند لیزر بدون درد و افزایش طول عمر قطعات مصرفی می گردد.

دستگاه لیزر پارادایس مورد توجه پزشکان مربوطه و زیبا جویان بسیاری قرار گرفته است و به صورت گسترده در مطب ها و کلینیک های پوست و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه لیزر پارادایس

دستگاه آی پی ال (IPL)

دستگاه IPL یا Intense Pulse Light که به آن سیستم نوری IPL، سیستم روشنایی IPL، دستگاه نوری آی پی ال و سیستم نور شدید پالسی نیز می گویند، دارای فناوری فلش لامپ های زنون می باشد که پرتوی نور غیر منسجم و چند طول موجی تولید می کند و در رفع مو های زائد، مشابه لیزر عمل می کند. دستگاه آی پی ال از پالس شدید نور و فرکانس رادیویی استفاده می کند و دارای طول موج کاری 200 تا 1200 نانو متر در کنار سیستم خنک کننده مناسب می باشد. این دستگاه نسبت به دستگاه لیزر قیمت کمتری دارد و معمولا به منظور حذف مو های زائد در منزل و سالن های زیبایی کاربرد دارد. سیستم نوری IPL دارای قابلیت تنظیم میزان انرژی، طول موج و زمان ارسال پالس می باشد و برای افراد دارای پوست روشن و موی تیره انتخاب مناسبی است.

دستگاه آی پی ال (IPL)

دستگاه ای لایت (E-LIGHT)

دستگاه E-LIGHT که به آن دستگاه ایلایت نیز می گویند، نوع جدیدی از دستگاه با فناوری IPL می باشد که به صورت همزمان از نور و رادیو فرکانس (امواج رادیویی یا رادیو فرکوئنسی) استفاده می کند (ترکیب سیستم نوری IPL و RF می باشد)، دستگاه مجهز به سیستم خنک کننده مناسبی است که موجب کاهش درد می شود و برای رفع مو های زائد کم رنگ و بور موثرتر است.

دستگاه ای لایت (E-LIGHT)

دستگاه اس اچ آر (SHR)

دستگاه SHR (Super Hair Removal) که اشتباها به آن دستگاه لیزر SHR و دستگاه لیزر اس اچ آر نیز می گویند، پیشرفته ترین دستگاه مبتنی بر فناوری IPL می باشد. طول موج کاری آن 640 نانومتر است و انتخابی بدون درد و ایمن برای حذف مو های زائد در سالن ها و کلینیک های پوست و زیبایی می باشد. در رفع مو های زائد با سیستم SHR، دمای فولیکول های مو عضو مورد نظر افزایش داده می شود تا ریشه مو سوزانده شود و از بین برود. دستگاه اس اچ آر برای انواع پوست مناسب است.

دستگاه های SHR برای رفع مو های زائد در ناحیه ای از بدن که دارای تتو می باشد، مناسب نیست، زیرا امکان جذب انرژی ارسال شده توسط تتو و آسیب به پوست وجود دارد. توجه داشته باشید که این دستگاه ها دارای لامپی هستند که در فرآیند حذف مو های زائد موثرند، از این رو لازم است لامپ دستگاه به موقع تعویض گردد.

دستگاه اس اچ آر

دستگاه هایفو (HIFU)

دستگاه های هایفو (HIFU: High Intensity Focused Ultrasound) با استفاده از امواج اولتراسوند برای هایفو تراپی یا جوان سازی، حذف چین و چروک، لیفت و رفع افتادگی پوست اندام، لاغری، حذف سلولیت و چربی صورت و بدن در منزل، سالن های زیبایی، مطب و کلینیک های تخصصی مربوط به پوست و زیبایی کاربرد دارند. این دستگاه دارای کارتریج هایی با عمق نفوذ متفاوت بر اساس کاربرد و عضو مورد نظر هستند. طراحی دستگاه های هایفو به گونه ای است که ممکن است مجهز به یک یا چند کاربرد جوان سازی، لیفتینگ و لاغری باشند.

دستگاه هایفو (HIFU Machine)

اجزای دستگاه های لیزر زیبایی

دستگاه های لیزر مورد استفاده در حوزه زیبایی دارای لامپ لیزر، المان، فن خنک کننده، منبع تغذیه، صفحه نمایشگر، فیلتر، هندپیس، کانکتور و در بعضی از دستگاه ها عینک محافظ چشم هستند.

 • لامپ لیزر که به آن فلش لامپ نیز می گویند، با گذشت زمان تحلیل رفته و اثر گذاری آن کمتر می شود، از این رو لازم است بر اساس عمر فلش لامپ در زمان های مقرر برای تعویض آن اقدام نمود.
 • خنک کننده ها در سر هندپیس وجود دارند و با خنک سازی موجب کاهش یا بدون درد شدن فرآیند لیزر می شوند و مورد توجه زیبا جویان، پزشک و اپراتور می باشند. فن های خنک کننده (سیستم Cooling) نیز به منظور خنک سازی دستگاه و افزایش طول عمر آن کاربرد دارند.
 • منبع تغذیه وظیفه تامین انرژی الکتریکی لازم برای دستگاه را بر عهده دارد.
 • صفحه نمایشگر ها به صورت لمسی یا دکمه دار هستند، در اندازه های متفاوتی طراحی می شوند و جهت روشن و خاموش کردن دستگاه، انجام تنظیمات، نمایش فرکانس، انرژی، طول موج، نوع تیپ پوستی، انتخاب نقطه مورد نظر و غیره کاربرد دارند.
 • فیلتر ها که به آن ها صافی نور نیز می گویند، میزان نور عبوری مختلفی را بر اساس کاربرد، مشخص می کنند.
 • هندپیس وسیله ای است که اپراتور برای انجام فرآیند لیزر در دست خود می گیرد و اشعه از آن به سمت بدن ارسال می شود.
 • کانکتور های هندپیس، اتصال دهنده هندپیس به دستگاه لیزر زیبایی می باشند و در ابعاد مختلفی هستند.
 • عینک محافظ چشم بر روی چشم بیمار گذاشته می شود تا حین فرآیند لیزر، طیف نوری را از خود عبور ندهد و چشم ها آسیب نبیند.

دستگاه های لیزر از فناوری های گوناگونی استفاده می کنند که ویژگی های خاصی دارند، برای مثال در فناوری OPT، شکل پالس به صورت مستطیلی بوده و مدت زمان هر پالس قابل تنظیم می باشد.

اجزای دستگاه های لیزر زیبایی

نحوه عملکرد دستگاه های لیزر زیبایی

دستگاه های لیزر زیبایی برای رفع مو های زائد، نوری به صورت متمرکز انتشار می دهند که ملانین موجود در مو آن را جذب می کند، انرژی نور ارسالی به گرما تبدیل شده و انرژی گرمایی حاصل، موجب کاهش رشد مو های زائد می شود. فرآیند لیزر مو های زائد بنا به نقاط مورد نظر و نوع فناوری موجود در دستگاه در بازه زمانی مشخصی انجام می گیرد.

دستگاه های لیزر زیبایی برای جوان سازی پوست (HIFU: High Intensity Focused Ultrasound) با انتشار امواج اولتراسوند با فرکانس بالا، اثر حرارتی بر روی پوست گذاشته و آنرا گرم می کنند، در چنین شرایطی سلول های مرده در سطح پوست از بین رفته، کلاژن سازی و تولید سلول های جدید افزایش می یابد و بر محکم شدن پوست و لیفت آن به صورت طبیعی و بدون انجام جراحی در زیبایی پوست تاثیر می گذارد.

دستگاه های هایفو لاغری (HIFU Slimming) نیز برای کاهش و حذف سلولیت و چربی، امواج اولتراسوند با انرژی بالا را به صورت متمرکز ارسال می کنند تا بافت چربی بشکند و از بین برود.

روش استفاده از دستگاه های لیزر زیبایی

برای استفاده از دستگاه لیزر زیبایی در حوزه رفع مو های زائد، ابتدا عضو مورد نظر را با تیغ تراشیده و در صورتی که برای استفاده از دستگاه لیزر به ژل روان کننده نیاز باشد، در ناحیه مورد نظر، ژل زده می شود. همچین در صورت نیاز عینک محافظ چشم دستگاه را برای ایمنی بیشتر به چشم خود بزنید. اپراتور بر اساس نوع پوست، مو های زائد و عضو مورد نظر، تنظیمات مناسب را در دستگاه اعمال خواهد کرد. در صورتیکه فرد حین فرآیند لیزر دچار درد شود، لازم است به اپراتور اعلام کند تا بنا به تشخیص خود در تنظیمات اعمالی تغییر ایجاد کند.

جهت استفاده از دستگاه لیزر زیبایی در حوزه جوان سازی و لیفت پوست (هایفو تراپی) و هایفو لاغری، ابتدا عضو مورد نظر می بایست تمیز گردد تا هیچ گونه مواد آرایشی بر روی پوست نباشد. ممکن است از کرم بی حسی موضعی برای ناحیه مورد نظر استفاده شود. در صورتیکه دستگاه لیزر مورد استفاده در هایفو تراپی به ژل روان کننده نیاز داشته باشد، ژل بر روی پوست قرار می گیرد، سپس اپراتور یا پزشک، تنظیمات مربوط به موج فراصوت ارسالی را اعمال می کند و عمق نفوذ را بنا به کاربرد و محل مورد نظر تنظیم می کند. (معمولا برای لیفتینگ و جوان سازی پوست، عمق نفوذ 1.5، 3 و 4.5 میلی متر و جهت لاغری 1 تا 2 سانتیمتر انتخاب می شود) حین برخورد موج فراصوت با پوست عضو مورد نظر، ممکن است فرد احساس گرمای کم یا سوزن سوزن شدن داشته باشد که لازم است به پزشک اعلام کند تا بنا به تشخیص وی داروی مسکن استفاده شود یا در تنظیمات انجام شده تغییری ایجاد شود.

نکات مربوط به استفاده و نگهداری از دستگاه های لیزر زیبایی

 • لازم است دستگاه های لیزر زیبایی در محیطی با تهویه و دمای مناسب که خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد، مورد استفاده و نگهداری قرار بگیرند و از قرار دادن دستگاه در محیط های مرطوب یا مقابل نور مستقیم خورشید بپرهیزید.
 • پیش از انجام فرآیند لیزر از انجام فعالیت های استرس زا خودداری کنید.
 • قبل از استفاده از لیزر های حوزه زیبایی، از آرایش کردن و استفاده از کرم بپرهیزید تا هیچ چیزی روی پوست شما نباشد.
 • در صورت ابتلا به بیماری و حساسیت پوستی، سابقه تب خال و عفونت های مکرر در عضو مورد نظر، وجود اختلالات هورمونی و مصرف دارو های خاص به پزشک مربوطه اطلاع دهید.
 • استفاده از دستگاه های لیزر زیبایی، ایمن و غیر تهاجمی است، اما بهتر است افراد باردار تحت لیزر قرار نگیرند.
 • برای استفاده از لیزر های زیبایی در رفع مو های زائد لازم است فرد حداقل 12 سال سن و جهت استفاده از هایفو تراپی برای جوان سازی پوست و هایفو لاغری حداقل 30 سال سن داشته باشد.
 • به مدت 4 تا 6 هفته قبل از شروع لیزر برای حذف مو های زائد و در طی فواصل جلسات لیزر از برنزه و بلیچ کردن پوست، بند انداختن، استفاده از موم، اپیلاسیون و الکترولیز کردن خودداری کنید چراکه موجب ایجاد تاول شده و از اثر بخشی فرآیند لیزر می کاهد.
 • پیش از اقدام به درمان رفع مو های زائد با استفاده از لیزر، برای تعیین نوع پوست و دستگاه متناسب با بدن خود به پزشک مربوطه مراجعه کنید.
 • در صورتیکه پوست فرد خیلی تیره باشد، با تشخیص و تایید پزشک می تواند قبل از انجام لیزر زیبایی برای حذف مو های زائد از ترکیبات بی رنگ کننده مانند هیدروکینون استفاده کند.
 • دستگاه های لیزر رفع مو های زائد برای خانم ها و آقایان در نقاط مختلف صورت و بدن قابل استفاده هستند.
ناحیه لیزر مو های زائد در خانم ها وآقایان
خانم ها آقایان
کل صورت صورت (بین ابرو ها، بالای گونه و کل ریش)
خط فک گوش
گردن جلو و پشت گردن
 دست ساعد و بازو
زیر بغل زیر بغل
 سینه شانه
شکم و ناف شکم و قفسه سینه
 کمر کمر
ناحیه تناسلی بانوان ناحیه تناسلی آقایان
 باسن باسن
پا پا

 • تعداد جلسات و مدت زمان مورد نیاز برای دریافت نتیجه مطلوب در رفع مو های زائد، بنا به نوع پوست و ساختمان بدنی فرد، میزان رویش مو های زائد، رنگ، ضخامت عضو مورد نظر و فناوری دستگاه متفاوت است. تعداد جلسات و مدت زمان لازم برای ر فع مو های زائد صورت و بعضی از اندام در جدول ذکر شده است اما در همه افراد به صورت یکسان نیست و بهتر است در سال های بعد از دوره نیز سالی یک یا دو بار جهت حفظ ماندگاری، فرآیند لیزر رفع مو های زائد صورت گیرد.
 • در لیزر پا ها، روی انگشت پا، ساق، زانو و ران به صورت کامل لیزر می شوند.
 • در لیزر دست ها، روی انگشت ها و دست، ساعد، آرنج و بازو به طور کامل لیزر می شوند. 
 • در لیزر صورت، مو های زائد موجود در چانه، زیر گلو، پیشانی، روی لپ ها، دور لب و چشم لیزر می شوند.
 • در لیزر فول بادی یا تمام بدن نیز کل اندام لیزر می شوند و بدن سریع تر تاثیر می پذیرد.

مدت زمان و تعداد جلسات لیزر برای رفع مو های زائد
عضو مورد نظر مدت زمان فرآیند لیزر تعداد جلسات لازم
صورت 5 تا 10 دقیقه 8 تا 12
دست 10 تا 15 دقیقه 6 تا 8
زیر بغل 8 تا 12 دقیقه 4 تا 8
ناحیه تناسلی 5 تا 15 دقیقه 6 تا 10
پا 10 تا 30 دقیقه 6 تا 8
فول بادی (تمام بدن) 2 تا 3 ساعت 6 تا 10

 • پس از استفاده از لیزر های زیبایی، جهت پیشگیری از خشک شدن پوست می توان از کرم های آبرسان و مرطوب کننده استفاده شود.
 • تا 7 روز بعد از استفاده از لیزر های زیبایی حذف مو های زائد، از رفتن به استخر و سونا خشک و بخار بپرهیزید، در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و برای بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • دستگاه های لیزر زیبایی در حوزه جوان سازی پوست برای افرادی که استحکام پوست آنها کاهش یافته است، دچار افتادگی پلک یا ابرو و شل شدن پوست در نقاط مختلف شده اند، کاربرد دارند. لیزر های زیبایی برای لاغری، ترمیم، جوان سازی و لیفت صورت، گردن، ران، بازو، شکم و غیره نیز استفاده می شوند.
 • هایفو تراپی برای افرادی که روی پوست عضو مورد نظر، عفونت و منافذ پوست بسیار باز دارند یا کسانی که دندان های خود را ایمپلنت کرده اند، روش مناسبی نیست.
 • تعداد جلسات و مدت زمان مورد نیاز برای دریافت نتیجه مطلوب در جوان سازی، لیفت پوست و لاغری بنا به میزان استحکام، نوع پوست و ناحیه مورد نظر متفاوت است. سفت شدن و لیفت پوست معمولا در حدود 3 تا 5 ماه صورت گرفته و جایگزین شدن کلاژن های قدیم با کلاژن های جدید تا 7 یا 8 ماه بعد از زمان شروع هایفو تراپی صورت می گیرد. به صورت کلی انجام فرآیند هایفو تراپی در یک تا سه جلسه و به مدت زمانی حدود 30 دقیقه تا 2 ساعت در سال اول شروع درمان انجام می شود، در سال های بعد نیز برای تثبیت نتیجه بهتر است فرآیند هایفو تراپی سالی یک یا دو بار صورت گیرد.
 • بعد از هایفو تراپی با استفاده از دستگاه هایفو لاغری به مدت 14 روز از خوردن غذا های چرب بپرهیزید، تمرین ورزشی سبک داشته باشید و در 4 روز ابتدایی از مواد غذایی دارای کالری منفی مانند کرفس، کلم، گوجه فرنگی، ریواس و غیره استفاده کنید تا چربی ها با سرعت بیشتری از بدن خارج شود و اثر بخشی بهتر صورت گیرد.

نکات مربوط به خرید دستگاه لیزر زیبایی مناسب
 • برای خرید دستگاه لیزر زیبایی رفع مو های زائد، ابتدا لازم است تناژ و نوع پوست اکثریت مراجعه کنندگان در نظر گرفته شود و بر اساس نیاز زیباجویان برای خرید دستگاه مناسب اقدام شود. رنگ پوست افراد در کشور ها و مناطق جغرافیایی مختلف، تفاوت هایی دارند و لازم است به رنگ پوست افراد منطقه جغرافیایی خود توجه کنید. رنگ پوست افراد به ملانین موجود در آن بستگی دارد و هر چه میزان ملانین بیشتر باشد، رنگ پوست نیز تیره تر خواهد بود. برای اثر بخشی لیزر لازم است از دستگاه لیزر و فناوری سازگار با نوع پوست استفاده شود. مناسب ترین افراد برای استفاده از لیزر در رفع مو های زائد، افراد دارای پوست روشن و موی ضخیم و تیره هستند. جدولی برای تعیین نوع پوست طراحی شده است که ویژگی انواع پوست به طور نسبی در آن ذکر شده و افراد می توانند در جهت تعیین نوع پوست خود از آن بهره ببرند.

انواع رنگ پوست

انواع پوست و ویژگی آن
نوع پوست رنگ پوست رنگ چشم رنگ موی طبیعی واکنش پوست در مقابل آفتاب
1 کاملا سفید آبی روشن
خاکستری روشن
سبز روشن
بلوند قرمز یا روشن همیشه دچار لک، پوسته پوسته شدن، قرمزی و سوزش می‌شود و برنزه نمی شود.
2 سفید و خیلی روشن آبی
خاکستری
سبز
بلوند اغلب دچار کک و مک، پوسته پوسته شدن، سوزش و قرمزی پوست می‌ شود و به ندرت برنزه می‌ شود.
3 سفید تا بژ
 دارای تناژ طلایی
فندقی 
قهوه‌ای روشن
بلوند تیره
قهوه‌ای روشن
امکان ایجاد کک و مک و قرمزی پوست وجود دارد و ممکن است برنزه شود.
4 زیتونی 
قهوه ‌ای روشن
قهوه‌ ای تیره قهوه‌ای تیره امکان سوزش پوست وجود دارد، دچار لک نمی‌شود و اغلب برنزه می ‌شود.
5 قهوه‌ ای تیره قهوه ‌ای تیره تا سیاه قهوه ‌ای تیره تا سیاه احتمال ایجاد لک وجود دارد و همیشه برنزه می‌شود.
6 تیره ‌ترین قهوه‌ ای سیاه مایل به قهوه‌ای سیاه دچار سوزش، لک و غیره نمی شود و همیشه برنزه تیره می‌ شود.
 • انواع فناوری دستگاه های لیزر در رفع مو های زائد، دارای مزایا و معایبی هستند و هر کدام برای نوع یا انواعی از پوست مناسب تر می باشند. لازم است جهت انتخاب دستگاه مناسب به این موارد توجه شود. به همین دلیل است که نمی توان گفت کدام دستگاه لیزر بهترین است. برای مثال لیزر های الکساندرایت در رفع مو های زائد افرادی با پوست روشن، عملکرد بهتری دارند و لیزر های ان دی یاگ در پوست های تیره تاثیر بیشتری می گذارد.
 • در ایران افراد با انواع رنگ پوست از پوست های خیلی روشن تا پوست های خیلی تیره وجود دارد، پس لازم است دستگاهی با فناوری مناسب خریداری شود که پاسخگوی نیاز افراد مختلف باشد. خریداری دستگاه لیزر زیبایی رفع مو های زائد که دارای سه طول موج الکساندرایت، دایود و ان دی یاگ باشد و به صورت همزمان با سه طول موج مربوطه شات بزند، موجب اثر بخشی مناسب و رضایت افراد با هر نوع پوستی می شود. درضمن ممکن است قسمت های مختلف بدن فرد دارای مو هایی با رنگ و جنس مختلف باشد، در این شرایط با استفاده از دستگاه لیزر مجهز به چند طول موج کاری، حداکثر میزان اثر بخشی را خواهیم داشت.

نکته: طول موج الکساندرایت دارای رنگ قرمز کم رنگ، طول موج دایود به رنگ قرمز تیره و طول موج ان دی یاگ در محدوده دید انسان نمی باشد. برای تشخیص سه طول موج بودن دستگاه لیزر زیبایی مورد استفاده برای رفع مو های زائد، در زمان شات زدن به لیزر سورس های لیزر بار به صورت زاویه دار نگاه کنید، در صورتیکه حین شات زدن از بعضی از لیزر سورس ها، رنگ قرمز کم رنگ، از تعدادی دیگر قرمز پر رنگ و از بعضی از آنها هیچ رنگی ساطع نشود، نشان دهنده عملکرد دستگاه با سه طول موج کاری الکساندرایت، دایود و ان دی یاگ می باشد. در ضمن لیزر سورس ها در لیزر بار به صورت سری بسته می شوند و اگر یکی از آنها دچار مشکل شود، لیزر بار شات نمی زند، از این رو لیزر سورس های ساطع کننده طول موج ان دی یاگ که قابل مشاهده نیستند نیز باید کاملا سالم باشند.

 • فناوری یا تکنولوژی لیزر مورد استفاده در دستگاه های لیزر زیبایی حذف مو های زائد، شامل مشخصات فیزیکی مربوط به پرتوی نور انتشار داده شده مانند طول موج کاری دستگاه و قطر پرتوی لیزر (قطر تابش) می باشد که بر روی میزان اثر بخشی دستگاه لیزر تاثیر می گذارد و لازم است به آن توجه شود.
 • تعداد شات (شلیک یا تابش لیزر) و وقفه بین هر شات (وقفه تابشی) در دستگاه لیزر زیبایی حوزه حذف مو های زائد، در نتیجه حاصل تاثیر دارند. برای نمونه دستگاه لیزری که دارای وقفه خیلی کوتاهی بین شات ها باشد، احتمال ایجاد سوختگی در آن وجود خواهد داشت.
 • توان داخلی و توان خروجی دستگاه لیزر مورد استفاده در حوزه زیبایی برای رفع مو های زائد بررسی شود. توان داخلی، توان قابل تولید توسط پاور موجود در دستگاه می باشد و توان خروجی، توانی است که قطعه لیزر بار دستگاه قابلیت تولید آن را دارد. توان خروجی به توان داخلی دستگاه لیزر مورد استفاده در حوزه زیبایی بستگی دارد، توان داخلی دستگاه های لیزر زیبایی معمولا 2 تا 2.5 برابر توان خروجی می باشد. دستگاه لیزر مورد استفاده باید توان خروجی مناسبی را داشته باشد تا برای انواع پوست تاثیر گذار باشد.

نکته: بهتر است برای خرید دستگاه لیزر زیبایی در رفع مو های زائد، توان خروجی دستگاه حداقل 800 وات باشد. وقتی فردی برای لیزر مو های زائد اقدام می کند، در جلسه های ابتدایی از انرژی و توان معمولی استفاده می شود و جهت دریافت نتیجه مناسب، به مرور زمان توان و انرژی مورد استفاده افزایش داده می شود. اگر دستگاه لیزر نتواند در جلسه های انتهایی، انرژی بیشتری نسبت به جلسات ابتدایی ارائه دهد، اثر بخشی مناسبی نخواهد داشت.

 • توان و اصالت لیزر بار دستگاه لیزر حذف مو های زائد در نظر گرفته شود. لیزر بار، قطعه مهمی می باشد که از کنار هم قرار گرفتن لیزر سورس ها تشکیل می شود و اشعه لیزر را ایجاد و به پوست می تاباند، از این رو کیفیت آن بسیار مهم است و بهتر است دستگاه لیزر خریداری شده، دارای لیزر سورس هایی با حداقل توان 50 وات باشند.
 • وجود سیستم خنک کننده یا کولینگ پوست (Skin Cooling) و سیستم خنک کننده داخلی دستگاه بسیار مهم است و لازم است به آن توجه شود. کولینگ پوست در دستگاه لیزر برای خنک سازی بافت پیش از تابش، حین و بعد از تابش کاربرد دارد و موجب راحتی زیبا جویان، عملکرد بهتر دستگاه و جلوگیری از عوارض احتمالی پوستی می شود. قدرت سیستم خنک کننده پوست به قطعه ThermoElectric Cooling که به آن TEC نیز می گویند، بستگی دارد و اگر TEC به کار رفته در آن به صورت دوبل باشد، دستگاه دارای خنک کنندگی بیشتری خواهد بود. در دستگاه های لیزر زیبایی مجهز به سیستم کولینگ، در صورتیکه دمای سر هندپیس در بازه دمایی 0 تا 10- درجه سانتیگراد باشد، دستگاه دارای خنک کنندگی معمولی می باشد و اگر در محدوده دمایی 10- تا 25- درجه سانتیگراد باشد، دستگاه لیزر زیبایی مجهز به سیستم کولینگ قوی بوده، در این صورت به دستگاه، لیزر زیبایی بدون درد می گویند. اندازه گیری دمای سر هندپیس در دستگاه های لیزر، مدتی بعد از شروع به کار دستگاه، با دماسنج حرارتی امکان پذیر است. 

مزایای دیگر مجهز بودن دستگاه لیزر مورد استفاده در حوزه زیبایی به سیستم کولینگ پوست عبارت است از:

 • امکان ارسال انرژی با شدت بیشتر
 • کاهش درد و عدم نیاز به کرم های بی حسی
 • امکان کاهش تعداد جلسات درمانی
 • ایمنی و کاهش عوارض احتمالی در تمامی انواع پوست

سیستم خنک کنندگی داخلی دستگاه موجب خنک شدن قطعات دستگاه مانند لیزر بار و افزایش طول عمر آن ها خواهد شد. دستگاه های لیزر زیبایی مجهز به سیستم کولینگ قوی، به مدت طولانی تری به صورت بدون وقفه (Non Stop) قابل استفاده می باشند. بعضی از دستگاه های لیزر دارای حسگر هایی جهت سنجش دما، رطوبت و سطح آب هستند و بنا به شرایط، پارامتر هایی مانند میزان سرعت گردش فن، دبی آب و غیره را به گونه ای تنظیم می کنند که خنک سازی به خوبی صورت گیرد، این سیستم ها، سیستم کولینگ هوشمند نامیده می شوند.

نکته: در مناطقی که دما و رطوبت بالا باشد، سیستم خنک کنندگی داخلی دستگاه اهمیت بالایی دارد و موجب عملکرد بهتر دستگاه و جلوگیری از داغ شدن آن می گردد.

 • بعضی از دستگاه های لیزر مورد استفاده در حوزه زیبایی، چندین کاربرد و قابلیت درمانی دارند و علاوه بر هدف اصلی، امکان استفاده برای فعالیت های جانبی نیز خواهند داشت. برای مثال ممکن است دستگاه لیزری علاوه بر رفع مو های زائد، قابلیت حذف تتو و خالکوبی، جوان سازی پوست و درمان لک را نیز داشته باشد که در صورت نیاز باید باید به آن توجه شود. بعضی از دستگاه های لیزر زیبایی هایفو نیز برای جوان سازی و لیفت اندامی خاص استفاده می شوند، بعضی از آنها نیز برای چندین قسمت و حتی لاغری و حذف سلولیت کاربرد دارند.
 • هندپیس و سری دستگاه لیزر زیبایی، انرژی تولید شده توسط لیزر بار را از طریق هندپیس به پوست می رساند و ممکن است چندین سری برای استفاده در نقاط مختلف بدن و افزایش دقت و سرعت وجود داشته باشد. مثلا برای لیزر بدن به دقت چندانی نیاز نیست و برای افزایش سرعت می توان از سری با سایز بزرگ استفاده شود و برای لیزر صورت که دقت حائز اهمیت است، بهتر است از سری کوچک استفاده شود. در ضمن ابعاد و وزن هندپیس برای اطمینان از راحتی استفاده و جنس آن از نظر روان سازی حرکت بر روی بدن حائز اهمیت است. بعضی از دستگاه های لیزر زیبایی، دارای مانیتوری پشت هندپیس هستند که موجب راحتی و تسلط اپراتور برای انجام تنظیمات می شود.
 • کارتریج های دستگاه لیزر زیبایی مورد استفاده در هایفو، امواج اولتراسوند را تا عمق های مختلفی برای تحریک کلاژن سازی ارسال می کنند و اپراتور بر اساس نیاز می تواند کارتریجی با عمق نفوذ مناسب انتخاب کند. در ضمن بعضی از دستگاه های لیزر زیبایی دارای چند کارتریج هستند.
 • نیاز به استفاده از ژل حین استفاده از دستگاه لیزر زیبایی در حذف مو های زائد و هایفو تراپی یا عدم نیاز به آن بررسی شود. در بسیاری از دستگاه های لیزر مورد استفاده در حوزه زیبایی برای رفع مو های زائد، از ژل هایی مانند لوبریکانت به منظور روان کنندگی و افزایش سرعت در شات زدن استفاده می شود. در دستگاه های لیزری که از ژل استفاده نمی شود، سیستم خنک کنندگی دستگاه باید قوی باشد تا دمای سر هندپیس کمتر و حرکت آن بر روی پوست بهتر صورت گیرد.
 • برای خرید دستگاه لیزر به صفحه نمایشگر دستگاه، نوع و ابعاد آن و کاربر پسند بودن (User Friendly) منوی تنظیمات دستگاه لیزر زیبایی توجه شود.
 • ابعاد و اندازه دستگاه لیزر بسیار مهم است. لازم است به تناسب اندازه دستگاه لیزر و ابعاد کلینیک یا مطب توجه شود و دستگاه لیزر زیبایی ثابت یا پرتابل با ابعاد مناسب خریداری شود. از آنجا که دستگاه های لیزر زیبایی در منزل، مطب، سالن و کلینیک های پوستی مورد استفاده قرار می گیرند محل مورد استفاده و تعداد افراد استفاده کننده از دستگاه نیز باید در نظر گرفته شود.
 • دستگاه های لیزر زیبایی دارای قطعات حساس و گرانی هستند و تعمیرات آنها هزینه بالایی دارد، از این رو بررسی اعتبار شرکت سازنده جهت اطمینان از وجود گارانتی و خدمات پس از فروش اهمیت بسیاری دارد و موجب خرید هوشمندانه می گردد.
 • دستگاه های لیزر مورد استفاده در حوزه زیبایی دارای قیمت های متنوعی هستند و به صورت نقد و اقساطی خریداری می شوند، لازم است اصالت شرکت در هنگام خرید در نظر گرفته شود.
کاربرد دستگاه لیزر زیبایی
 • دستگاه های لیزر زیبایی در منزل، سالن های زیبایی، مطب و کلینیک های تخصصی مربوط به پوست و زیبایی برای کاهش و حذف مو های زائد کاربرد دارند.
 • انجام هایفو تراپی یا جوان سازی و به تاخیر انداختن روند پیری، لیفتینگ پوست، حذف چین و چروک، کاهش و بهبود خط خنده و کنار چشم، رفع غبغب و افتادگی پلک، روشن سازی پوست و رفع تیرگی و لک های پوستی صورت و بدن در منزل و کلینیک های پوست و زیبایی
 • هایفو لاغری یا کاهش و حذف سلولیت و چربی برای کاهش سایز و وزن در صورت و بدن
 • حذف تتو و خالکوبی

همچنین بخوانید
جارو استخر برای نظافت استخر مورد استفاده قرار می گیرد. جارو استخر وظیفه تمیز کردن آب استخر را برعهده دارد و از تهنشین شدن مواد در کف و دیواره ها جلوگیری می کند. اگر نحوه راه اندازی جارو استخری را بلد باشید دیگر نیاز به تخلیه آب استخر به علت ایجاد جلبک در دیواره و کف استخر نیست. جارو استخری بصورت دستی و رباتیک ارائه می شود.مطالعه این مطلب برای شما مفید خواهد بود زیرا توصیه می شود در اولین گام به مطالعه مطالب ارائه شده در این زمینه پرداخته و در گام نهایی می توانید سوالات خود را مطرح نمایید.
دستگاه های تصویر برداری در مراکز درمانی جهت تشخیص، بررسی آسیب ها و معاینه بر اساس تصویر تهیه شده از اجزای داخلی بدن که توسط تجهیزات پزشکی گرفته می شود، مورد استفاده قرار می گیرند و از گران ترین تجهیزات موجود در بیمارستان ها هستند. کیفیت دستگاه های تصویر برداری موجود در مراکز درمانی، اهمیت بالایی دارند زیرا تشخیص شکستگی ها، وجود تومور ها و بررسی خوش خیم یا بدخیم بودن آنها و غیره بر اساس تصویر حاصل از این دستگاه ها صورت می گیرد.
دستگاه آندوسکوپی برای مشاهده قسمت های داخلی بدن در مطب ها، کلینیک ها، بیمارستان ها و قسمت های مرتبط در مراکز درمانی به منظور معاینه، جراحی های کم تهاجمی، درمان با خارج کردن سنگ از کلیه های سنگ ساز و کیسه صفرا، نمونه برداری (بیوپسی) از بافت ریه و تشخیص بیماری های مربوط به سیستم تنفسی، گوارش، معده، کبد، روده، کلیه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.
تجهیزات پزشکی و دستگاه های مربوط به پوست و زیبایی، در کلینیک های پوستی، سالن های زیبایی، آرایشگاه ها و منزل به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و به رفع موهای زائد، سلامت و جوان سازی پوست، رفع مشکلات پوستی و زیبایی افراد کمک می کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: