نحوه انتخاب کمپرسور - راهنمای انتخاب کمپرسور

نحوه انتخاب کمپرسور

برای اینکه انتخاب مناسبی در کمپرسور داشته باشید ابتدا باید هدف خود را از انتخاب کمپرسور و ابزارهای هوایی را که مورد نیازتان است. تجزیه و تحلیل کنید. انتخاب یک کمپرسور می تواند شما را در صورتی که در این کار سر رشته ای نداشته باشید، سردرگم و گیج کند. دلیل این است که طیف های وسیعی از خروجی های هوا برای این دستگاه وجود دارد. در نتیجه برای اینکه خروجی هوای مناسبی داشته باشید، باید علم کافی در این زمینه کسب کرده باشید.

نحوه انتخاب کمپرسور

ظرفیت های درج شده در کاتالوگ مطابق با شرایط متعارف می باشد و از آنجا که میزان هوادهی کمپرسور بسته به دمای محیط، ارتفاع از سطح دریاهای آزاد و درصد رطوبت محل استقرار کمپرسور متفاوت خواهد بود.

اصولا همه ی کمپرسورها دارای موتور قدرتمندی برای پمپاژ هوای فشرده می باشند که این هوای فشرده شده درون دستگاه هنگام منتشر شده نیروی لازم برای به حرکت در آوردن ابزارهای پنوماتیک را ایجاد می نماید.

ویژگی های شاخص در کمپرسورها

 1. سوئیچ کردن هنگام بار اضافی حرارت: هنگامی که درجه حرارت دستگاه از یک مرز معینی عبور می کند خود دستگاه خاموش می شود. باعث افزایش طول عمر و امنیت کاری می شود.
 2. سیستم خنک کننده هوای دستگاه: شامل پمپاژ هوای سرد به داخل دستگاه برای افزایش طول عمر موتور کمپرسور است.

کمپرسورها از نظر نوع مصرف

1. کمپرسورهای شخصی

کمپرسورهای شخصی معمولا دارای حجم و اندازه ی کوچکی هستند و معمولا برای مصارف شخصی و خانگی استفاده می شود. این نوع از کمپرسورها می توانند برای زمینه های متفاوت ساختمانی و صنعتی نیز به شرط اینکه فشار هوای مورد نیاز بالا نباشد، استفاده می شود.

کمپرسورهای شخصی

2. کمپرسورهای صنعتی

کمپرسورهای صنعتی یهترین انتخاب بری مصارف مداوم هستند. این نوع کمپرسورها دارای تکنولوژی پیشرفته ای بوده و عملکرد فوق العاده ای را دارا می باشند.

کمپرسورهای صنعتی

3. کمپرسورهای ساختمانی

این کمپرسورها مقاومت و قدرت بیشتری نسبت به کمپرسورهای خانگی را دارا می باشند. این کمپرسورها دارای دامنه کاربردی زیادی هستند. اگر نیاز به استفاده به صورت دائم و فشار هوایی بالایی باشد این مدل کمپرسورها بسیار مناسب هستند.

کمپرسورهای ساختمانی

نکاتی که در هنگام خرید کمپرسور باید در نظر داشت:

1) قابلیت حمل

قابلیت حمل کمپرسور هوا یک انتخاب مهم آن می باشد. کمپرسورهای قابل حمل در ابعاد و اشکال مختلف وجود دارند. معمولا کمپرسورهای ثابت برای پارگینگ ها، تعمیرگاه ها و کارگاه های آموزشی به دلیل قابلیت اتصال به ابزارهای بادی مناسب است.

2) منیع تغذیه

منبع انرژی کمپرسورهای هوا، الکتریکی و یا دیزلی است. به طور کلی کمپرسورهایی که از منبع تغذیه دیزلی استفاده می شود. دارای عملکرد بهتر و قدرتمندتری هستند. بنابراین در صنایع سنگین و سایر صنایعی که که کیفیت بالاتری نیازمند است از این نوع کمپرسور ها استفاده می شود. به دلیل استفاده از سوخت دیزل این کمپرسورها در فضای آزاد مستقر می شوند. در الکتروموتورهای برقی به دلیل نوع انرژی مصرفی احتیاجی به فضای آزاد نیست و می توان در ساختمان ها و فضاهای بسته نیز به کار گرفته شود و در مصارف متناوب و خانگی استفاده می شود.

3) شاخص عملکرد (PSI ، HP، SCFM)

مهمترین عاملی که در خرید یک کمپرسور باید در نظر گرفت شاخص عملکرد کمپرسور می باشد. به عبارت دیگر مقدار هوای تولید شده توسط کمپرسور با واحد متر بر مکعب در دقیقه اندازه گیری می شود که به صورت SCFM بیان می شود. ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که ابزار های جانبی متصل به کمپرسور دارای شاخص عملکرد SCFM است. برای تعیین میزان SCFM مناسب کلیه تجهیزات پنوماتیکی متصل به کمپرسور را با هم جمع و در عدد 5.1 ضرب نموده عدد بدست آمده مقدار SCFM مناسب کمپرسور می باشد. بر روی برخی کمپرسورها واحدهای HP نوشته می شود. هر چه میزان این عدد بزرگتر باشد قدرت دستگاه بالاتر است.

4) حجم مخزن

کمپرسورها ممکن است بر اساس کاربردهایشان بدون مخرن، مخزن کوچک و یا مخزن بزرگ مورد استفاده قرار گیرند. اگرفشار بالایی از هوا برای مدت زمان طولانی مورد نیاز باشد از کمپرسوری با حجم مخزن بزرگ استفاده می شود و در صورت استفاده از فشار کاری متناوب از کمپرسور با حجم مخزن کوچک استفاده می گردد.

5) نوع پمپ

تنوع در طراحی پمپ می تواند شاخص عملکرد و بازدهی کمپرسور را تحت تاثیر قرار دهد.

استاندارد کمپرسور

 • API Standard 617, Axial and Centrifugal Compressors and Expander-compressors
 • API Standard 672, Packaged, Integrally Geared Centrifugal Air Compressors for Petroleum, Chemical, and Gas Industry Services

استاندارد آزمون غیر مخرب

 • ASME Section V, NDE / Nondestructive Examination
 • ASME Section VIII, Rules for Construction of Pressure Vessels, Div. 1 and 2.
 • ASTM A388/A388M, Standard Practice for Ultrasonic Examination of Steel Forgings
 • ASTM A435-435M, Standard Specification for Straight-Beam Ultrasonic Examination of Steel Plates
 • ASTM E709, Standard Guide for Magnetic Particle Testing

استاندارد بالانس

 • ISO 1940-1: 2003, Mechanical vibration -- Balance quality requirements for rotors in a constant (rigid) state -- Part 1: Specification and verification of balance tolerances
 • API 684-1996 (Historical Edition), Tutorial on the API Standard Paragraphs Covering Rotor Dynamics and Balance (An Introduction to Lateral Critical and Train Torsional Analysis and Rotor Balancing)

استاندارد نصب

 • API RP 686: 1996, Recommended Practice for Machinery Installation and Installation Design

استاندارد تست کمپرسور

 • ASME PTC 10, Performance Test Code on Compressors and Exhausters
 • ISO 5389; 1st Ed.: 1992, Turbo compressors Performance Test Code

استاندارد تست کمپرسور

همچنین بخوانید
انتخاب مبدل فرکانس باید با توجه به نوع ماشین آلات، محدوده تنظیم سرعت، دقت سرعت استاتیکی، گشتاور راه اندازی و غیره مورد توجه قرار گیرد تا ضمن برآوردن نیازهای فرآیند و تولید، استفاده از آن نیز مقرون به صرفه باشد. برای انتخاب صحیح اینورتر چند پارامتر مهم وجود دارد که توجه ب آنها بسیار حائز اهمیت می باشد، لذا در ادامه به معرفی و شرح آنها می پردازیم.
در جهان پیشرفته امروزی برای بهره وری بیشتر باید از تکنولوژی های روز دنیا استفاده نمود. با بالا گرفتن رقابت در بازار بدون استفاده از تجهیزات روز، امکان رقابت در دنیای مدرن نخواهد بود و به سود دهی مناسب نخواهند رسید. تمام موجودات زنده همانند انسان ها، نیاز به آب گوارا دارند، این موضوع از جهت سلامت انسان ها نیز با اهمیت است.
در سالیان گذشته به دلیل جمعیت کم در روی کره زمین، تقاضای انسان ها در مورد مصرف ماهیان و سایر موجودات دریایی صرفا از طریق صید از رودخانه و دریا صورت می گرفت. در حال حاضر به دلیل رشد جمعیت، افزایش تقاضا، این امکان میسر نیست. تمام فعالیت های زیستی موجودات آبزی در درون آب صورت می گیرد، بنابراین مهم ترین و اثر گذار ترین فاکتور برای پروش ماهیان کیفیت آب است.
در زمان کار با درایو Pentax ممکن است با خطا هایی مواجه شوید که لیست این خطا ها به شرح زیر می باشد، می توانید در صورت عدم آگاهی در مورد نحوه موجاهه با خطا های درایو Pentax با کارشناسان ما تماس حاصل نموده تا در اسرع وقت مشکل شما را مرتفع نمایند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
ابوالفضل سقایی
ارسال شده در : چهارشنبه 03 خرداد 1402

سلام، یک کولر 18000 هایسنس دارم که کمپرسور نیاز داره، بهترین گزینه چی پیشنهاد می دین؟

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 06 خرداد 1402

سلام جناب سقایی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

حسین برزگرباقرابادی
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 04 آذر 1399

ببخشید من یک فریزر پارس دارم که موتورش سوخته و میخوام موتور بخرم و از اونجایی هم که کارگرساده هستم و اوضاع مالی درستی هم ‌ندارم دلم میخواد یه موتور بخرم که قرار نباشه یک سال بیشتر کار نکنه. می خوام موتوری باشه که عمرطولانی داشته باشه و مصرف بهینه داشته باشه ولی نمیدونم‌ چه برندی بخرم. البته خودم نظرم موتور امبراکو یک چهارم هست ولی بعضیها میگن موتور هایتک ولی موتور هایتک چینی هست ولی امبراکو برزیلی. گیج شدم نمیتونم تصمیم بگیرم که چه موتوری بخرم. من ازشما مشاورین دلسوز خواهش میکنم‌ صادقانه راهنماییم کنید، ممنون، دست شما دردنکنه.

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 05 آذر 1399

سلام دوست عزیزف ممنون از توضیحات کاملتون، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت و بهترین کمپرسور را به شما پیشنهاد خواهند داد.

امیر
ارسال شده در : شنبه 03 اسفند 1398

سلام و خسته نباشید. من قصد خرید مخزن کمپرسور دیزلی از هواکوب رو دارم می‌خواستم بدونم برای تست سلامت مخزن چه مواردی رو باید انجام داد؟ ممکنه راهنمایی بفرمائید؟

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 03 اسفند 1398

سلام، لطفا با واحد مشاوره فنی تماس بگیرید.