جک پنوماتیک یا سیلندر پنوماتیک

اشتراک :

جک پنوماتیک یا سیلندر پنوماتیک چیست؟

جک یا سیلندر پنوماتیک، دسته ای از عملگر های پنوماتیک هستند و همانطور که از نام آنها مشخص است؛ توسط هوای فشرده کار می کنند، روند کلی حرکت در جک پنوماتیک به این شکل است که هوای فشرده از پورت ورودی جک وارد شده و در پشت سیلندر جمع می شود؛ در نهایت با فشار خود منجر به حرکت صفحه ای می شود که شفت جک به آن متصل است و به این ترتیب جک به حرکت درخواهد آمد. این جک ها به منظور جابه جایی و انتقال خطی مورد استفاده قرار می گیرند. پارامتر های مهم برای انتخاب جک پنوماتیک مشخص کردن طول کورس و قطر پیستون جک است. لازم به یادآوری است که فاصله بین نقطه حرکت اولیه تا آخرین نقطه ای که میله پیستون یا شفت سیلندر طی می کند، طول کورس نام دارد و با واحد میلی متر معین می شود. به طور معمول طول کورس برای جک های پنوماتیک متناسب با طراحی انجام شده از 1 تا 2000 میلی متر متغیر است.

جک پنوماتیک

فیلم معرفی جک یا سیلندر پنوماتیک

انواع جک پنوماتیکی و کاربرد آنها

جک های پنوماتیک در دسته عملگر های خطی پنوماتیک قرار می گیرند و این جک های خطی خود به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

 1. سیلندر های یک کاره یا یک طرفه
 2. سیلندر های دو کاره یا دو طرفه

که در ادامه به توضیح مختصری از هر دو نوع این سیلندر ها می پردازیم.

سیلندر های یک کاره یا یک طرفه

همانطور که از نام این سیلندر ها مشخص است، قادر به انجام کورس حرکتی خود از یک طرف هستند؛ به این ترتیب که هوای فشرده از یک جهت وارد شده و با ورود خود پیستون را به حرکت درمی آورد. هرگاه فشار هوای ورودی به سیلندر قطع شده و هوای داخل سیلندر تخلیه شود؛ پیستون و میله پیستون به کمک فنر بازگرداننده به حالت اولیه برمی گردند.

کاربرد سیلندر پنوماتیک یکطرفه

کاربرد این گروه از سیلندر ها در صنعت، بیشتر شامل فشرده سازی یا پرس قطعات، ساخت گیره های پنوماتیکی و یا جدا کردن قطعات از قالب ساخته شده است.

سیلندر پنوماتیک یکطرفه

مشخصات کلی جک های یک طرفه پنوماتیک

مجموعه ای از مشخصات کلی که برای جک های یک طرفه پنوماتیک مطرح می شود عبارت است از:

 • مصرف هوا تنها در زمانی است که جک حرکت دارد.
 • توقف دقیق جک حتی زمانی که فشار هوا قطع باشد.
 • با توجه به محدودیت طول کورس فنر، میزان خروج سیلندر محدود است.
 • مقاومت فنر باعث کاهش ده درصدی نیروی جلو رفتن می شود.

سیلندر های دوکاره یا دو طرفه

نام این سیلندر ها گویای نحوه عملکرد آنها می باشد، به این معنا که قادرند هم در رفت و هم در برگشت میله پیستون کار انجام دهند، علاوه بر مورد ذکر شده تفاوت این سیلندر ها با سیلندر های یک کاره در این است که برگشت پیستون توسط فنر بازگرداننده نیست و همان هوای فشرده حرکت بازگشت را ایجاد می کند.

در برخی موارد سیلندر دو کاره دارای شفت یا میله پیستون دو طرفه است؛ به این معنا که از هر دو طرف سیلندر، شفت یا میل پیستون بیرون آمده است و در نتیجه قادر است که از هر دو طرف کار را انجام دهد. نکته قابل توجه در سیلندر دو کاره یا سیلندر دو طرفه ای که میله پیستون آنها دوطرفه است، در این خواهد بود که با توجه به برابر بودن سطح دو طرف پیستون، نیروی هر دو جهت (حالت رفت و حالت برگشت جک) با هم برابر است. در جک ها و سیلندر های دو طرفه ای که با یک میله پیستون، نیروی کار رفت و برگشت با هم برابر نخواهد بود، چراکه میله پیستونی که به پیستون متصل است، بخشی از سطح تحت فشار قرار گیرنده نیروی هوای فشرده را از بین برده است. در تصویر زیر نحوه عملکرد جک دو طرفه پنوماتیک را مشاهده می کنیم.

نحوه عملکرد جک دو طرفه پنوماتیک

نحوه عملکرد این سیلندر ها به این ترتیب است که هوای فشرده از طریق مجرای ورودی جک دوطرفه وارد می شود و به این ترتیب باعث حرکت پیستون و خروج می شود. تا زمانی که جریان هوای فشرده توسط شیر عکس شود، هوای فشرده موجود در سیلندر تخلیه می شود و همزمان هوای فشرده از مجرای موجود در روی درپوش بالایی سیلندر وارد شده و منجر به بازگشت پیستون و شفت سیلندر به حالت اولیه می شود.

کاربرد سیلندر پنوماتیک دو طرفه

کاربرد عمده جک دو طرفه در حرکات خطی است که نیروی کم یا متوسطی را می خواهند. به عنوان مثال در صنایع پرسکاری، برش، سوراخکاری و پایین آوردن قطعات استفاده می شود.

مشخصات کلی جک های دو طرفه پنوماتیک

با توجه به اینکه جک های دو طرفه دارای دو مجرای ورودی و خروجی هستند. دارای مجموعه ای از مشخصات کلی زیر می باشند:

 • در هر دو طرف رفت و برگشت از جک استفاده می شود.
 • ساختمان بسیار ساده ای دارند.
 • با ترکیب دو عدد از این جک ها، می توانیم شفت را در چند نقطه موضعی متوقف کرد.

جک ها با توجه به کاربردی که در سیستم های پنوماتیک خواهند داشت در انواع مختلفی وجود دارند که تعدادی از آنها عبارت است از:

 1. جک چهارمیل
 2. جک قلمی
 3. جک کامپکت (فشرده)
 4. جک رادلس (بدون شفت)
 5. جک کتابی

البته علاوه بر تعدد و تنوع جک پنوماتیک، لازم به ذکر است که پرکاربردترین گروه مربوط به جک های دارای شف و عمدتا از نوع چهارمیل یا قلمی است. از جمله کاربرد های جک پنوماتیکی در صنعت می توان به مواردی چون: جابه جایی قطعات، ترمز غلطک، پرسکاری، ترمز های صنعتی و باز و بسته کردن درب ها اشاره کرد.

مزایای جک های پنوماتیکی

با توجه به اینکه سیستم های پنوماتیک با هوای فشرده کار می کنند، سیستم هایی بسیار پاک و بدون آلودگی هستند و از این جهت محبوبیت بسیاری در کارخانه هایی چون صنایع تولید دارو، صنایع غذایی و هر نوع صنعتی که حساسیت زیادی برای تمیز بودن دارند، هستند.

برند های سیلندر پنوماتیک قابل تامین در هایپر صنعت فامکو

هایپر صنعت فامکو، تامین کننده مجموعه ای از برند های معتبر در زمینه جک های پنوماتیک است. از بهترین برند های موجود در این زمینه ایرتک تایوان، فستو آلمان و متال ورک ایتالیا است. لازم به اشاره است که درصورت تمایل مشتریان عزیز برای خرید جک هایی با قیمت کمتر، این مجموعه قادر به تامین برند های چینی نیز می باشد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز:

دیدگاه کاربران
سجاد زیبایی
 ارسال شده در : چهارشنبه 16 تیر 1400

سلام، من یه جک تولید داخل گرفتم خیلی راضیم. خیلی خیلی از جنس چینی بهتره. تازه گارانتی هم داره، خودشون هم تعمیراتشو انجام می دن.

مدیر سایت
 ارسال شده در : چهارشنبه 16 تیر 1400

سلام جناب زیبایی عزیز، ممنون از نظر شما.

حسین یوسفی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 11 خرداد 1400

با سلام، جک با کورس حدود ۴ سانتی متر و فشار ۵۰۰ کیلوگرم می خوام.

مدیر سایت
 ارسال شده در : چهارشنبه 12 خرداد 1400

سلام جناب یوسفی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

امیر علی توکلی
 ارسال شده در : یکشنبه 09 خرداد 1400

سلام،؛ وقت شما بخیر. جک پنوماتیک برای زیر آب و جابجایی بار در حد دویست کیلوگرم به صورت دو طرفه یا کشویی به کورس هفتاد سانتیمتر می خوام. هر بار بعد از اعمال تنظیمات قفل شده و تغییر وضعیت پیدا نکند. لطفا در این مورد راهنمایی بفرمایید.

مدیر سایت
 ارسال شده در : دوشنبه 10 خرداد 1400

سلام جناب توکلی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

غفارپور
 ارسال شده در : جمعه 17 اردیبهشت 1400

سلام، جک پنوماتیک جهت دستگاه پرس جوش می خوام.

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 18 اردیبهشت 1400

سلام جناب غفارپور عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

مهدی اسماعیل پور مقدم
 ارسال شده در : پنجشنبه 05 فروردین 1400

سلام، لطفا سیلندرهای زیر را با برند فستو، ایرتک و lmc استعلام قیمت بفرمایید سیلندر چهار گوش قطر ۵۰ کورس ۱۵۰ تعداد ۲ عدد و سیلندر چهار گوش قطر ۵۰ کورس ۲۰۰ تعداد ۲ عدد.

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 07 فروردین 1400

سلام، با توجه به تعطیلات نوروزی پیش رو، درخواست حضرتعالی از روز 14 فروردین به بعد بررسی و پاسخ داده خواهد شد.