روانکاری بیرینگ

روانکاری بیرینگ

در تجهیزات دوار بیرینگ ها نقشی اساسی داشته و جهت کارکرد مطلوب و با کارایی بالای بیرینگ ها، روانکاری باید به صورت مناسب انجام گردد تا از تماس مستقیم سطح به سطخ فلز و قطعات و همچنین از خورندگی و زنگ زدگی جلوگیری گردد. برای انتخاب نوع روانکار (روغن یا گریس) عوامل زیادی مانند سرعت کارکرد و دما خیلی مهم می باشد. با توجه به شرایط کاری بیرینگ انواع گریس و روغن موجود می باشد.

روغن کاری بیرینگ

گریس ‏کاری (Grease Lubrication)

در شرایط کاری عادی بیرینگ گریس کاری دارای کاربرد و اهمیت زیادی است. از مزیت های گریس کاری بیرینگ ها به روغن کاری بیرینگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. چسبندگی بهتر به بیرینگ
  2. عدم چکه کردن به خصوص در مواقعی که شفت حالت عمودی قرار دارد.
  3. عملکردی مشابه کاسه نمد در مقابل ورود بعضی مواد زائد و رطوبت به داخل بیرینگ
  4. گریس زیاد موجب بالا رفتن سریع دما بخصوص در سرعت‏ های بالا می‏ شود.
  5. معمولاً %30-50 فضای داخل محفظه برینگ با گریس پر شده تا فضای آزاد کافی جهت انتقال گرما از برینگ به محیط اطراف از طریق گریس امکان‏ پذیر شود.
  6. فقط در سرعت های خیلی کم و خطر خوردگی زیاد توصیه می‏شود کل محفظه بیرینگ با گریس پر شود.

گریس ‏کاری

گریس ها در واقع از ترکیب روغن های طبیعی یا سنتزی با یک غلیظ کننده (صابون های فلزی) تولید می گردند. گریس ها به صورت نیمه مایع تا حالت جامد بوده و سفتی گریس هم به میزان غلیظ کننده بستگی دارد.

در انتخاب نوع گریس به پارامتر های زیر توجه فرمایید:

  1. نظیر ویسکوزیته روغن پایه
  2. درجه سفتی
  3. دمای کارکرد
  4. خاصیت ضد خوردگی

ویسکوزیته روغن پایه

ویسکوزیته به مقاومت سیال (روانکار) در مقابل جاری شدن اطلاق می‏شود.
اهمیت ویسکوزیته روغن پایه (90-85% وزن گریس را تشکیل می‏دهد) برای دارا بودن قدرت لازم جهت نگهداشتن اجزاء برینگ از تماس مستقیم با یکدیگر مد نظر می ‏باشد.

سفتی گریس

درجه سفتی گریس ‏ها طبق شاخص تعیین شده از سوی NLGI (انجمن ملی روانکاری با گریس) تعیین شده است. درجه سختی گریس ‏ها 1، 2 و 3 است که بر روی قوطی آن قید می‏ شود.
گریس‏ های مورد استفاده در روانکاری برینگ‏ ها بر حسب شرایط دمای کارکرد برینگ به چهار دسته به شرح ذیل تقسیم می‏ شوند.

انواع گریس های مورد استفاده در روانکاری بیرینگ ها
Application temperature Grease type .No
50ºC- و کمتر از آن Low Temperature Grease LT
30ºC  ≈ 110ºC- Medium Temperature Grease MT
150ºC+ و بالاتر از آن High Temperature Grease HT
50ºC  ≈ 150ºC- Low and High Temperature Grease LHT

گریس ‏کاری مجدد بیرینگ

در صورتیکه عمر گریس در داخل یک بیرینگ از عمر خود برینگ کمتر باشد باید در فواصل معین، گریس مستهلک شده را جایگزین نمود. فواصل زمانی این کار بستگی به پارامتر هایی نظیر نوع و اندازه برینگ، سرعت دورانی، دما و نوع گریس دارد.

گریس ‏کاری مجدد بیرینگ

تعویض گریس

در پایان چند بار اضافه کردن گریس (معمولاً سه بار) گریس اولیه باید به کلی از داخل برینگ پاک شده و گریس نوع کاملاً جایگزین شود. مقدار گریس به انداز‏ه‏ای است که تمامی فضای داخل برینگ و %50-30 درصد فضای خالی داخل محفظه را پر می‏ کند.

تعویض گریس

روغن‏ کاری بیرینگ

استفاده از روغن به عنوان روانکار در مواردی است که بعلت سرعت و دمای بالا، گریس قادر به عملکرد مناسب نباشد و یا مکانیزم قطعات مجاور برینگ، قطعاتی نظیر چرخ دنده باشد که به خاطر مسائل سرعت و اصطکاک ملزم به استفاده از روغن باشیم.

روغن‏ کاری بیرینگ

همچنین بخوانید
در زمان کار با درایو Pentax ممکن است با خطا هایی مواجه شوید که لیست این خطا ها به شرح زیر می باشد، می توانید در صورت عدم آگاهی در مورد نحوه موجاهه با خطا های درایو Pentax با کارشناسان ما تماس حاصل نموده تا در اسرع وقت مشکل شما را مرتفع نمایند.
اگر شما هم از افرادی هستید که قصد خرید کولر گازی را دارید اما با سوالاتی همچون اینکه کدام برند های کولر گازی اورجینال بوده، برای ابعاد محیط مورد نظر چه نوع و چه ظرفیتی از کولر گازی مناسب است و مراکز معتبر جهت خرید کولر گاز کدام است؟ مواجه هستید، مطالعه این مطلب برای شما مفید خواهد بود زیرا توصیه می شود در اولین گام به مطالعه مطالب ارائه شده در این زمینه پرداخته و در گام نهایی پس از دریافت مشاوره از کارشناسان این حوزه اقدام به خرید کولر گازی نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: