گاز کولر گازی یا اسپلیت

گاز کولر گازی یا اسپلیت

گازهای کولر گازی در عملکرد کولر گازی و اسپلیت ها نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند. اهمیت آن ها در سرمایش کولر های گازی به قدری زیاد است که اگر درست انتخاب نشوند یا وجود نداشته باشد، باعث اختلال در سیستم و کاهش راندمان می گردد. گاز مبرد مورد استفاده در کولرهای گازی با تغییر حالت از گاز به مایع و مایع به گاز عملیات خنک سازی را انجام می دهند. چرخه تبدیل در گازها تا زمانی ادامه پیدا می کند، که گاز مبرد تمام یا فاسد شود. در صورت فاسد شدن گاز کولر گازی باید به شارژ گاز آن اقدام کنید.

گاز کولر گازی (گاز اسپلیت) چیست؟

گازهای کولر گازی در عملکرد کولر گازی و اسپلیت ها نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند. اهمیت آن ها در سرمایش انواع کولرهای گازی به قدری زیاد است که اگر درست انتخاب نشوند یا وجود نداشته باشد، باعث اختلال در سیستم و کاهش راندمان می گردد. گاز مبرد مورد استفاده در کولرهای گازی با تغییر حالت از گاز به مایع و مایع به گاز عملیات خنک سازی را انجام می دهند. چرخه تبدیل در گازها تا زمانی ادامه پیدا می کند، که گاز مبرد تمام یا فاسد شود. در صورت فاسد شدن گاز کولر گازی باید به شارژ گاز آن اقدام کنید. به همین منظور در این مقاله قصد داریم شما را در انتخاب مناسب گاز کولر گازی راهنمایی نماییم.

گاز کولر گازی یا گاز اسپلیت

هایپر صنعت فامکو، به عنوان تنها هایپر مارکت تجهیزات صنعتی در خاورمیانه، این امکان را فراهم نموده تا شما مشتریان گرامی با یک تماس تلفنی و مشاوره رایگان، بهترین گاز کولر گازی مورد نیاز خود را تهیه نمود و در اسرع وقت، در هر کجای ایران که باشید آن را درب منزل دریافت نمایید، برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان بخش مشاوره فنی این محصول در ارتباط باشید.

گاز کولر گازی یا گاز اسپلیت چیست؟

در ابتدا عملکرد دقیق سیکل گازهای مبرد در کولرهای گازی را برای شما شرح می دهیم، کولرهای گازی از سه قسمت اصلی کمپرسور، اواپراتور و کندانسور تشکیل شده اند. گازهای مبرد مناسب با کولر گازی ابتدا وارد کمپرسور شده بعد از تبدیل به مایع و از دست دادن گرمای اولیه به سمت کندانسور رفته تا در آن قسمت گرمای خود را از دست دهد و خنک گردد، در آخر کولر گازی سرما را به محیط منتقل می کند. لازم به ذکر است که تمامی کولرهای گازی داری گازهای مخصوص به خود هستند، که نوع گاز کولر به عواملی مانند نوع کولر و میزان فشار گاز بستگی دارد، که توسط شرکت سازنده آن مشخص شده است. در انتخاب گازهای کولر گازی دقت فرمایید، انتخاب نادرست گاز مبرد باعث از کار افتادن دستگاه شما می گردد.

انواع گاز کولر گازی

گازهای مبرد، انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فرد، مزایا و معایب می باشند. تمام گازهای مبرد با حروف بزرگ R شروع می شود و در ادامه نام یا کد آنها اعدادی قرار می گیرند که بیان کننده ترکیبات شیمیایی آن گازها هستند. در ادامه به انواع گازهای مناسب برای کولر گازی می پردازیم.

انواع گازهای مناسب کولر گازی

 • گاز کولر گازی R134A

گاز کولر گازی R134A جایگزین مناسب برای گازهای ناسازگار با محیط زیست بوده، از ویژگی های مهم این گاز غیر سمی و بی رنگ بودن است. امروزه بیشتر از این گاز در تهویه مطبوع و سیستم تبرید استفاده می کنند. دارای ترکیب شیمیایی CH2FCF3 و جایگزین مناسب برای گاز R12 می باشد.

 • گاز کولر گازی R22

یکی از پرمصرفترین مدل گازها در صنایع مختلف مخصوصا کولر گازی، گاز R22 می باشد. از ترکیب شیمیایی CHCIF2 تشکیل شده است و می توانید به جای گاز R410A مورد استفاده قرار دهید. این گاز دارای محبوبیت بسیاری نزد کاربران است. اما این گاز برای لایه ازون مضر بوده و به دلیل آسیب به محیط زیست به مرور زمان از چرخه استفاده خارج می گردد.

 • گاز کولر گازی R410A

یکی از گازهای پرکاربرد و دوستدار محیط زیست است. که اکثر شرکت ها کولر سازی از گاز R410A استفاده می کنند.این گاز به دلیل شباهت زیاد جایگزین گاز R22 شده است و دارای ترکیب شیمیایی CH2FCF3 می باشد.

 • گاز کولر گازی R11

در کولرهای گازی و چیلرها از گاز R11 استفاده می کنند، ترکیب شیمیایی این گاز CCL3F است. این مدل گاز دارای اشتعال کم و غیر سمی می باشد. لازم به ذکر است که این گاز بر لایه ازون اثر منفی دارد. 

 • گاز کولر گازی R12

دارای ترکیب شیمیایی CCL2F2 بوده، باید به این نکته در مورد گاز های R12 توجه نمایید، که حساسیت این گاز در هوای مرطوب بالا است و ممکن است دچار زنگ زدگی دستگاه گردد. پس در هنگام مصرف توجه نمایید. می توانید به جای گاز R12 از گاز های R134A یا R410A استفاده نماید.

 • گاز کولر گازی R502

این مدل گاز کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. از ترکیب شیمیایی CHClF2 ساخته شده است، گاز R502 نیز برای محیط زیست مضر می باشد و به لایه ازون آسیب می رساند. به جای این گاز می توانید از گاز R507 استفاده نمایید.

 • گاز کولر گازی R507

گاز R507 کاربرد کمتر نسبت به سایر گازها دارد و شرکت های کمی از این مدل استفاده می کنند. می تواند جایگزین گازهای R22 و R502 گردد.

بهترین گاز کولر گازی کدام است؟

در بالا انواع گازهای مورد استفاده در کولر های گازی را نام بردیم. در بین گازهای معرفی شده سه گاز در حال رقابت و مصرف هستند گازهای R22 و R410A و R134A جز بهترین و پر مصرف ترین نوع گازهای کولر گازی به حساب می آیند. این سه گاز هر کدام دارای ترکیب، ویژگی، مزایا و معایب مخصوص به خود می باشند. از مهم ترین مزیت هایی که باعث تمایز گاز R134A با دو گاز دیگر می شود می توانیم به نقطه جوش پایین، سازگار با محیط زیست و غیر سمی بودن اشاره نماییم. همین طور گاز R410A از گاز R22 بهتر و دارای سرمای بیشتری است که برای لایه ازون خطر کمتری دارد. گاز R22 از نظر اقتصادی هزینه کمتری دارد برای همین مورد استقبال قرار گرفته است.

نکات مهم در انتخاب گاز کولر گازی
 • گاز کولر گازی نباید سمی باشد یا حداقل میزان سمی بودن را دارا باشد.
 • هزینه پایین خرید و نگهداری
 • گاز انتخابی باید سازگار با محیط زیست بوده یا حداقل آسیب را به آن برساند.
 • گاز مبرد باید غیر قابل اشتعال باشد.
 • دارای نقطه جوش پایینی باشد یا دارای سرمای بیشتری باشد.
 • از دسته گازهای پایدار باشد.

بهترین برند گاز کولر گازی

امروز یکی از دغدغه های اکثر شرکت های تولید کننده گاز فریون ساختن گازهای با کیفیت بالا، نقطه جوش پایین، غیر سمی و سازگار با طبیعت می باشد. برندهای مختلفی در ایران موجود هستند که ارائه دهنده انواع گازهای فریون می باشد. شرکت های بزرگی مثل کولیب، هارپ، رفرون، هانیول، ایسکون، مکزیکم و غیره وجود دارند که توانسته اند گازهایی باکیفیت و با هزینه مناسب به بازار عرضه کنند و رضایت مشتریان را جلب نمایند.

بهترین برند گاز کولر گازی

زمان تعویض گاز کولر گازی

همانطور که پیش تر ذکر شد، گاز کولر گازی را می توانید چندین بار استفاده نمایید تا زمانی که تمام یا فاسد گردد. حالا از کجا بفهمیم که کولر گازی ما نیاز به شارژ گاز دارد:

 • زمانی که تمام قطعات کولر گازی سالم هستند و به درستی کار می کنند، اما کولر باد گرم تولید می کند.
 • یکی دیگر از موارد تشخیص یخ زدن کولرگازی می باشد. که در این مورد گاز کولر گازی کم است و سرما را به بیرون انتقال نمی دهد و باعث یخ زدگی هواساز، کندانسور، لوله ها می گردد.
 • گاز فریون رطوبت هوا را به درستی نگیرد و باعث ایجاد بوهای نامطبوع در کولر گازی گردد.
 • در بعضی مواقع، کولر ارور می دهد، که در این صورت شما متوجه کمبود گاز در کولر می شوید.

لازم به ذکر است که علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، زمانی که تازه کولر گازی خریده اید، برای کارکرد نیاز به شارژ اولیه دارید، یا در مواقعی که کولر گازی خود را شارژ کرده اید ولی درست شارژ نشده است، لازم است کولر را مجددا شارژ نماید.

شارژ گاز کولر گازی

زمانی که گاز کولر تمام شود و نیاز به شارژ دوباره داشته باشید، لازم است قبل از شارژ ابتدا بررسی کنید، آیا کولر گازی شما نشتی دارد یا نه؟ در صورت نشتی ابتدا به رفع مشکل بپردازید. در ادامه باید کولر گازی خود را وکیوم نماید. وکیوم مرحله ای بعد از پیدا کردن عامل نشتی و قبل از شارژ می باشد تا بتوانید هر گونه ماده سرمازا، هوا و رطوبت در کولر گازی تخلیه شود. بعد از انجام این دو مرحله می توانید کولر گازی خود را شارژ نماید.

شارژ گاز کولر گازی

روش های شارژ کولر گازی

اسپلیت را می توانید از روشهای زیر شارژ نماید:

 • شارژ با استفاده از ترازو یا گاز وزنی
 • با استفاده از گیج مانوفیلد
 • به صورت آمپری

برای شارژ کولر گازی به وسایل مانند تجهیزات جوشکاری، انواع رابط ها، پمپ وکیوم کولر گازی، آمپر متر، کپسول گاز کولر و غیره نیاز دارید در صورت نداشتن هر یک از تجهیزات لازم، دانش کافی و سابقه انجام کار، بهتر است از افراد متخصص استفاده نماید.

پربازدیدترین مطالب

پمپ ها مدل ها و برند های مختلفی دارند. آنچه از پمپ ها انتظار می رود سیال را از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال دهد در این رابطه مابین فشار و دبی پمپ رابطه معکوس وجود دارد. بدین مفهوم که؛ پمپ هایی که دبی زیادی را انتقال می دهند فشار کمتری تولید می کنند و برعکس آن نیز صادق است، یعنی پمپ هایی که فشار زیادی تولید می کنند دبی کمتری تولید می کنند. برای انتخاب یک پمپ اولین موضوع مقدار دبی و میزان فشار لازم است.

30 تیر , 1403 بیشتر بخوانید

منبع تحت فشار با نام های دیگری اعم از مخزن دیافراگمی یا منبع تحت فشار نیز شناخته می شود. چگونه باید این محصول را انتخاب نماییم؟ در زمان استفاده از این محصول چه نکاتی حیاتی می باشند؟

30 تیر , 1403 بیشتر بخوانید

ماینر دستگاهی است برای استخراج بیت کوین که همان ارز دیجیتال است و توسط شرکت هایی چون BITMAIN که پیشتاز این نوع صنعت گردیده، تولید می شود.

30 تیر , 1403 بیشتر بخوانید

پرلیت یک نوع سنگ آتش فشانی از نوع سیلیکات بوده که به علت منجمد شدن گدازه های آتش فشانی مقداری آب (2 تا 5 درصد) در آن ذخیره می شود که توسط حرارت بین 400 تا 1300 درجه سانتی گراد آب موجود در داخل آن خارج شده و این عمل باعث می شود تا ماده خاکستری داخل آن تغییر رنگ داده و ماده ای سفید رنگ به نام پرلیت ایجاد گردد.

30 تیر , 1403 بیشتر بخوانید

اگر شما هم از افرادی هستید که قصد خرید کولر گازی را دارید اما با سوالاتی همچون اینکه کدام برند های کولر گازی اورجینال بوده، برای ابعاد محیط مورد نظر چه نوع و چه ظرفیتی از کولر گازی مناسب است و مراکز معتبر جهت خرید کولر گاز کدام است؟ مواجه هستید، مطالعه این مطلب برای شما مفید خواهد بود زیرا توصیه می شود در اولین گام به مطالعه مطالب ارائه شده در این زمینه پرداخته و در گام نهایی پس از دریافت مشاوره از کارشناسان این حوزه اقدام به خرید کولر گازی نمایید.

30 تیر , 1403 بیشتر بخوانید

بهترین پمپ آب خانگی کدام است؟ معرفی کم صداترین، قویترین و بهترین پمپ آب خانگی و کشاورزی در ایران، در این مقاله به تفصیه به این مضوع پرداخته و بهترین پمپ ها را همچنین بر اساس نوع و توان معرفی می کنیم.

30 تیر , 1403 بیشتر بخوانید